ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Projekt planu sprawiedliwej transformacji dla województwa śląskiego - w połowie kwietnia
02.03.2021r. 16:43

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Około połowy kwietnia br. powinien być gotowy projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST) dla województwa śląskiego - przekazali PAP we wtorek przedstawiciele tamtejszego urzędu marszałkowskiego.

Nowa europejska perspektywa finansowa 2021-27 oznacza nowy model finansowania zadań, w województwie śląskim oparty m.in. o nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 do woj. śląskiego mają trafić największe w kraju środki polityki spójności zasilające regionalne programy operacyjne (2,365 mld euro) i ponad połowa całej puli FST (2,066 mld euro).

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma - zgodnie z intencją Komisji Europejskiej - zasilić trzy polskie regiony, które szczególnie potrzebują kompensacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków trwającej transformacji energetycznej (śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie). Zgodnie z wolą rządu środki te miałyby wesprzeć trzy kolejne województwa (lubelskie, małopolskie i łódzkie).

Rozdział środków FST będzie ujęty w Umowie Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027, a podstawą ich wydawania będą powstające w województwach Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji. Samorząd województwa śląskiego prowadzi prace nad projektem swojego TPST w uzgodnieniu z partnerami społeczno-gospodarczymi i publicznymi, przy wsparciu firmy PwC. W województwie śląskim środki FST mają trafić do wszystkich podregionów, poza dawnym woj. częstochowskim.

Urząd marszałkowski regionu, pracując nad TPST, przeprowadził w ub. roku seminaria partycypacyjne, a następnie, także w tym roku, serię spotkań konsultacyjnych z wybranymi partnerami społecznymi i gospodarczymi. Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka funduszy europejskich w urzędzie marszałkowskim Beata Goleśna, obecnie firma PwC realizuje kolejne kroki przewidziane w pracach nad projektem TPST, a jego docelowy szkic ma być gotowy w połowie kwietnia br.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami specjalistów wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego mechanizm sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim skoncentruje się na dwóch kierunkach: pierwszy to adresowana m.in. do biznesu dywersyfikacja i modernizacja gospodarek lokalnych; drugi ma ograniczać negatywne skutki dla rynku pracy.

W założeniach projektu śląskiego TPST uwzględniono pięć komponentów odnoszących się do założeń FST. Pierwszy, obejmujący gospodarkę, ma wspierać badania i rozwój - kompleksowe inwestycje w firmy i sektor B+R, szczególnie wspierające potrzeby cyfrowej zielonej gospodarki oraz inteligentne specjalizacje regionu.

Województwo śląskie chce też środkami FST wspierać przedsiębiorczość i konkurencyjność - poprzez inwestycje w sektor MSP, szczególnie w jego części wymagającej dywersyfikacji produkcji i usług np. świadczonych na rzecz sektora węglowego i okołowęglowego. Zamierza inwestować pod kątem poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw i generowania miejsc pracy, rozwoju działalności start-upowej np. na terenach pokopalnianych czy rozwoju infrastruktury służącej przedsiębiorczości.

Kolejne zakładane kierunki to cyfryzacja oraz automatyzacja procesów produkcyjnych i usługowych w przedsiębiorstwach, a także działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym - zmniejszenie energochłonności i materiałochłonności procesów produkcyjnych i logistycznych, zwiększenie ponownego użycia produktów, recyclingu i efektywnego gospodarowania zasobami.
W komponencie dot. energetyki kluczowe będą efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii, w tym np. projekty budowy instalacji OZE na terenach poprzemysłowych, budowa i przebudowa infrastruktury dystrybucyjnej pod tym kątem oraz modernizacja energetyczna budynków, wsparcie dla energetyki rozproszonej oraz energetycznego użycia odpadów.

Wspierane mają być też zrównoważona mobilność (zakupy taboru zeroemisyjnego wraz z infrastrukturą), zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i rewitalizacja, w tym przestrzeni miejskich, a także kompleksowe rozwiązywanie problemów środowiskowych na terenach pogórniczych (związanych np. z gospodarką komunalną czy zasobami wodnymi, w tym np. uzdatnianiem wód kopalnianych).

W pakiecie dotyczącym kwalifikacji woj. śląskie zamierza m.in. kierować środki do pracowników zatrudnionych w górnictwie i przedsiębiorstwach okołogórniczych, poprzez podnoszenie kwalifikacji i szkolenia zgodnie z potrzebami rynku pracy, szczególnie w kierunku zielonej gospodarki cyfrowej, a także do przedsiębiorców tych branż. Poszerzane mają być też kompetencje cyfrowe mieszkańców, środki mają trafiać na nowe kierunki studiów i potrzebną infrastrukturę w zakresie szkoleń i edukacji.

Wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia ma być kierowane do pracowników branży górniczej i okołogórniczej, chcących pracować w cyfrowych, zielonych segmentach gospodarki; planowane jest kompleksowe wsparcie w zakresie poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy i szkoleń.

Fundusze FST mają też w woj. śląskim trafić na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu: programy zdrowotne i profilaktyczne, programy ułatwiające rehabilitację i powrót na rynek pracy czy programy integracji społecznej dla zatrudnionych w górnictwie i branży okołogórniczej, ich rodzin czy społeczności lokalnych.

Specjaliści wydziału rozwoju regionalnego informowali wcześniej, że przygotowanie ostatecznego szkicu projektu TPST mają poprzedzić dwie rundy uzgodnień, robocza i docelowa; równolegle ma być on opiniowany przez stronę rządową. Zostanie też przygotowywany program operacyjny, aby docelowy dokument mógł zostać w połowie roku przesłany do uzgodnień z KE.

Równocześnie urząd marszałkowski bierze udział w części prac zmierzających do wypracowania tzw. umowy społecznej ws. transformacji górnictwa, którym ze strony rządowej przewodniczy wiceszef nadzorującego branżę Ministerstwa Aktywów Państwowych Artur Soboń. W pierwszej połowie lutego br. na posiedzeniu zespołu roboczego ds. transformacji marszałek regionu Jakub Chełstowski przedstawił stan prac nad TPST związkowcom.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE