ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eksperci PGE Energia Ciepła podzielili się wiedzą i doświadczeniem na konferencji dotyczącej termicznego przetwarzania odpadów komunalnych
02.03.2021r. 17:10

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE była partnerem XIII Konferencji Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych - technologie, realizacja inwestycji, finansowanie zorganizowanej przez wydawnictwo "Nowa Energia" w dniach 24-25.02.2021. Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania wiedzy i doświadczeń, jakie posiada spółka w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) zlokalizowana w Rzeszowie należy do PGE Energia Ciepła. Instalacja od 2018 r. z powodzeniem produkuje ekologiczne ciepło i energię elektryczną dla miasta i okolic. W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy II linii produkcyjnej.

Umiejętności zdobyte zarówno podczas samej budowy instalacji Rzeszowie, jak i doświadczenie nabyte w trakcie jej eksploatacji, dały podstawy do podjęcia decyzji o zrealizowaniu kolejnej takiej inwestycji w sąsiedztwie elektrowni Bełchatów. Realizowana instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Bełchatowa, korzystających z ciepła systemowego, spełniając przy tym rygorystyczne europejskie wymagania środowiskowe. Inwestycja ta jest też elementem transformacji energetycznej kompleksu górniczo - energetycznego Bełchatów.

"Instalacje Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii to jeden z kierunków, który jako PGE Energia Ciepła będziemy rozważać, tam, gdzie takie inwestycje będą potrzebne i opłacalne. Dlatego przyjęcie zaproszenia do udziału w konferencji było dla nas oczywistą decyzją. Nasi eksperci biorący udział w konferencji mieli okazję zabrać cenny, bo poparty doświadczeniem, głos w dyskusji dotyczącej między innymi zastosowania nowoczesnych technologii w instalacjach wykorzystujących odpady komunalne jako paliwo" - podsumował Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Podczas konferencji zostały poruszone tematy związane z regulacjami prawnymi, finansowaniem i stosowaniem nowoczesnych technologii w termicznym przekształcaniu odpadów komunalnych. Nie zabrakło też dyskusji na temat ochrony środowiska i dalszych kierunków działania w zakresie gospodarowania odpadami.

Eksperci PGE Energia Ciepła prezentowali ITPOE jako systemowe źródło ciepła i energii elektrycznej. Spółka, realizując inwestycje ITPOE, stosuje technologię opartą na dwóch kotłach z rusztami skośnymi, schodkowymi, wyposażonym w turbinę parową i generator elektryczny, a także dedykowaną instalację oczyszczania spalin. Takie rozwiązania są sprawdzone i działają w wielu miejscach na świecie, a co najważniejsze są bezpieczne dla środowiska. Co istotne, te instalacje nie emitują uciążliwych zapachów - gdyż stosowane rozwiązanie (podciśnienie w hali rozładunkowej), uniemożliwia ich wydostawanie się na zewnątrz. Instalacja w trakcie eksploatacji do minimum ogranicza emisję tlenków siarki, azotu oraz pyłów co wpływa na poprawę powietrza w regionie, gdzie jest zlokalizowana. Dodatkowo instalacje termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Odzyskiwanie energii elektrycznej i ciepła z odpadów powoduje, że instalacja ITPOE jest ściśle związana z otoczeniem, wpływając na jego ekosystem.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,4 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 640 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Operator Koparki Ręcznej 03.03.2021r. 01:00
Śmiech na sali! Tam gdzie jest nadmiar produkowanej energii cieplnej i nie ma jej jak wykorzystać (idzie w komin -... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 04-03-2021r. 08:41 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE