ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Jastrzębia: wiceminister Soboń otwarty na rozmowy w formule "okrągłego stołu"
02.03.2021r. 20:02

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Przedstawiciele śląskich gmin, postulujący włączenie samorządów do dialogu ws. transformacji energetycznej, spotkali się we wtorek online z wiceministrem aktywów Arturem Soboniem. Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman oceniła, że wiceszef MAP jest otwarty na rozmowy w formule "okrągłego stołu".

W poniedziałek szefowie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce oraz Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej skierowali do szefa rządu wspólne stanowisko z postulatem zwołania "śląskiego okrągłego stołu" w sprawie transformacji.

We wtorek przedstawiciele samorządów - m.in. Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Bytomia i Rudy Śląskiej - spotkali się online z wiceministrem Arturem Soboniem, który z ramienia MAP przewodniczy toczącym się rozmowom ze związkami zawodowymi na temat umowy społecznej dla górnictwa. Jeszcze w tym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania z samorządowcami.

"Właśnie dzisiaj rozmawialiśmy z panem ministrem Soboniem, który jest jak najbardziej otwarty na to (rozmowy "okrągłego stołu" - PAP). Myślę, że mamy niektóre wspólne stanowiska, wspólne pomysły. Jeśli usiądziemy w szerszym gronie, na pewno przyniesie to dużo dobrego" - oceniła w popołudniowej rozmowie na antenie radia RMF FM prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, która zarazem przewodniczy zarządowi Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.

Prezydent zastrzegła, że samorządowcy nie otrzymali jeszcze oficjalnej odpowiedzi na swoje poniedziałkowe stanowisko od premiera - to Mateusz Morawiecki był głównym adresatem apelu. Przedstawiciele samorządów zauważają jednak wolę rozmów ze strony MAP. "Umawiamy się na kolejne spotkanie przy tzw. okrągłym stole. Oczywiście to jest formuła otwarta; chcemy rozmawiać o przyszłości" - mówiła Anna Hetman w RMF FM.

Intencją samorządowców jest zawarcie umowy dotyczącej transformacji, odrębnej od tej, którą negocjują obecnie z rządem górnicze związki zawodowe.

"Myślimy troszeczkę o innej umowie. Ta umowa społeczna, która w tej chwili jest dyskutowana ze stroną związkową, powinna dotyczyć osłony socjalnej - z tym się wszyscy zgadzamy, ten temat powinien być zamknięty w tym zespole (górniczych związków i rządu - PAP). Natomiast my mówimy o przyszłości regionu. Jesteśmy naprawdę w historycznej chwili; w momencie, kiedy zmieniamy całe oblicze regionu, ale i kraju" - tłumaczyła prezydent 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju.

"Transformacja czy dekarbonizacja dotyczy nie tylko sfery górniczej, ale musimy patrzeć szeroko - to jest przecież cała gospodarka, zmiany w procesach społecznych i kulturowych" - dodała Anna Hetman.

"Chcemy rozmawiać ze stroną rządową. Chcemy zaprosić przedstawicieli samorządów terytorialnych, ale też samorządów gospodarczych, bo to ważne, byśmy wspólnie tworzyli przyszłość. Każdy ma własne doświadczenie. Chcemy przez pryzmat własnych doświadczeń zbudować taki program przekształceniowy, program transformacji dla naszego regionu, by Śląsk odniósł sukces" - mówiła prezydent w RMF FM.
Obecnie umowę społeczną, mającą określić szczegóły zaplanowanej na najbliższe niemal trzy dekady transformacji górnictwa (zakończonej w 2049 roku zamknięciem ostatniej kopalni węgla energetycznego w Polsce) negocjują od kilku miesięcy przedstawiciele rządu i górnicze związki zawodowe.

Śląscy samorządowcy uważają jednak, że transformacja energetyczna powinna być przedmiotem szerszego porozumienia, wypracowanego nie tylko przez górnicze związki i przedstawicieli rządu, ale także inne środowiska - samorządowe, gospodarcze, eksperckie, pozarządowe i parlamentarne. Po wtorkowym spotkaniu z wiceministrem Soboniem śląscy samorządowcy mają określić szczegółową listę zagadnień, o których chcieliby rozmawiać w formule "okrągłego stołu".

W swoim poniedziałkowym stanowisku samorządowcy i przedstawiciele GIPH ocenili m.in. iż od zapadających aktualnie decyzji zależała będzie przyszłość Śląska w kolejnych dekadach.

"To teraz decyduje się, czy czeka nas rozwój, stagnacja czy wręcz marginalizacja. Ze względu na bezprecedensową skalę tych zmian apelujemy o podjęcie szerokiego dialogu na ten temat, a także o wypracowanie nowych kierunków rozwojowych, rozwiązań zaradczych i działań osłonowych w szerokim gronie interesariuszy. Tylko w ten sposób unikniemy kryzysu, który już wkrótce może zapukać do naszych drzwi" - napisano w stanowisku.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, do którego PAP zwróciła się w poniedziałek o komentarz do wystąpienia śląskich samorządowców, dotąd nie przedstawiło w tej sprawie swojego stanowiska.

Podstawą toczących się rozmów między związkowcami a stroną rządową jest projekt przygotowany przez stronę społeczną. Mowa w nim nie tylko o zasadach wspierania kopalń, gwarancjach zatrudnienia, osłonach socjalnych dla odchodzących z pracy górników czy inwestycjach w czyste technologie węglowe, ale także o zasadach transformacji Śląska - związki postulują m.in. powołanie Śląskiego Funduszu Rozwoju, specjalnej Rady koordynującej programy transformacji oraz gwarancje ich finansowania, m.in. ze środków UE.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE