ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Zbuduj z powrotem energię jądrową
03.03.2021r. 11:33

French Hill (R-Ark.)
Ponieważ Stany Zjednoczone ponownie przystąpiły do Porozumienia Paryskiego, zastanawiające jest, co tak naprawdę zapowiedział prezydent Biden, że zrobi, aby osiągnąć cele tego porozumienia.

Pan Biden wydaje się wierzyć, że dodawanie prostokątów do biurokratycznego schematu organizacyjnego i przebywanie wśród zagranicznych urzędników na konferencjach może zapobiec kryzysowi środowiskowemu: zarządzenie z pierwszego tygodnia jego urzędowania ustanawia wysłannika Białego Domu, nowe Biuro Polityki Klimatycznej, międzynarodowe photo-op nazwane Szczytem Klimatycznym Przywódców oraz stos "projektów planów działania" do przeglądu przez rządową grupę zadaniową. W tym miesiącu pojawiła się również wiadomość, że Departament Skarbu Bidena utworzy w swoich szeregach "klimatyczne centrum". W końcu projekty planów działań nie piszą się same.

Ale w tej strategii ukryta jest jedna konsekwentna idea, jest nią cel prezydenta polegający na finansowaniu niższych emisji w krajach rozwijających się za pośrednictwem organizacji takich jak Bank Światowy. Chociaż Bank już stara się to zrobić, ma związane ręce w dziedzinie, w której może dokonać ogromnej zmiany: w energii jądrowej. Aby plan klimatyczny prezydenta był uznany za poważny, powinien priorytetowo traktować wsparcie energetyki jądrowej za pośrednictwem Banku i innych wielostronnych pożyczkodawców, których Stany Zjednoczone są głównym udziałowcem.

Podczas gdy emisje dwutlenku węgla w krajach bogatych są w dużej mierze płaskie, przewiduje się, że emisje w krajach rozwijających pozbawione kontroli tylko będą wzrastać. Stany Zjednoczone i Europa, odpowiedzialne za prawie wszystkie emisje na przełomie XIX i XX wieku, obecnie wytwarzają tylko jedną trzecią światowych emisji. Bogate narody mogą być najgłośniejszym głosem aktywizmu klimatycznego, ale przyszłość będzie stanowiona gdzie indziej i nie będzie ona szczególnie pomyślna i świetlana, jeśli będziemy nalegać, aby biedniejsze społeczeństwa napędzały swój rozwój wyłącznie dzięki odnawialnym źródłom energii. Energia jądrowa będzie miała zasadnicze znaczenie dla ich bilansu energetycznego.

Chociaż jej reputacja w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu wspomnień o Three Mile Island, wypadku z 1979 r. tak nawiedzającym jak spodnie dzwony z tamtej epoki (ale równie nieszkodliwym dla życia ludzkiego), energia jądrowa jest głównym źródłem energii zapewniającym 30% światowej niskoemisyjnej energii elektrycznej. Główne zagrożenia związane z energią jądrową powstają, gdy się z niej wycofujemy, a nie wdrażamy. Na przykład po tsunami w 2011 r., które uderzyło w reaktory elektrowni Fukushima w Japonii, doprowadzając do decyzji o tymczasowym wyłączeniu elektrowni jądrowych, gwałtownie wzrosło zużycie paliw kopalnych i ceny energii elektrycznej. Doprowadziło to do większej liczby ofiar śmiertelnych w tym kraju niż w wyniku samej katastrofy. Badacze wykazali, że Niemcy również zareagowały przesadnie na Fukushimę, wyłączając niektóre ze swoich reaktorów i ponosząc rocznie 12 miliardów dolarów kosztów społecznych, głównie z powodu zwiększonej śmiertelności spowodowanej wyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Energetyka jądrowa nie tylko nie emituje dwutlenku węgla, ale wprowadzane innowacje stale minimalizują ilość odpadów, które pozostawia. Niedawny przełom w Argonne National Laboratory może pozwolić na recykling wypalonego paliwa jądrowego nawet w 97 procentach. Inne zaawansowane technologie zwiększają bezpieczeństwo elektrowni, a w przypadku reaktorów modułowych pozwalają zarówno na zmniejszenie rozmiarów fizycznych, jak i na ich wykorzystanie razem z różnymi źródłami energii.

Pomimo wytwarzania bezpiecznej energii o większej niezawodności niż energia słoneczna czy wiatrowa, energia jądrowa nie korzystała z tych samych dotacji, a jej finansowanie jest bardziej złożone, ponieważ projekty wymagają ogromnych kosztów początkowych. Z tego powodu agencje wspierane przez rząd są często wzywane do udzielania gwarancji pożyczkowych przy budowaniu obiektów jądrowych za granicą. Ponieważ Pekin i Moskwa poszukują umów dotyczących energii jądrowej w Azji Południowej, Afryce, Europie Wschodniej, a nawet w Ameryce Łacińskiej, nie ma sensu, aby Stany Zjednoczone pozostawały na uboczu. Z tego właśnie powodu Kongres w 2019 r. złagodził ograniczenia dla Export-Import Bank, aby mógł konkurować o kontrakty jądrowe z chińskimi dostawcami technologii.

Jednak Bank Światowy i jego siostrzane instytucje na całym świecie mogą zrobić jeszcze więcej. Nie tylko udzielanie pożyczek przez Bank jest bardziej przejrzyste niż w Chinach, ale ma też on dodatni bilans doświadczeń w krajach rozwijających się, aby móc wywierać wpływ na podejmowane decyzje. Mógłby również finansować bezpieczniejsze reaktory oparte na technologiach amerykańskich i japońskich.

Chociaż Bank Światowy dziesięciolecia temu porzucił finansowanie jądrowe, jego własna misja walki z ubóstwem sprawia, że powrót nie jest trudny. Rządy, które działają jako akcjonariusze Banku, już zmusiły go do rezygnacji z projektów wydobywczych ropy i gazu w krajach rozwijających się, nawet gdy Bank dąży do powszechnego dostępu do energii elektrycznej. Jeśli Bank Światowy będzie musiał zrezygnować ze swojej wiedzy specjalistycznej w zakresie pożyczek na paliwa kopalne, z pewnością może przywrócić swoje know-how w zakresie finansowania energii jądrowej.

Przełamywanie się do nowej infrastruktury jest lepsze niż niekończące się potrząsanie rąk. Lata rozmów klimatycznych zaowocowały zobowiązaniami do koordynowania najmniejszych wysiłków na rzecz ochrony środowiska; Porozumienie Paryskie samo w sobie próbuje "umożliwić koordynację", cokolwiek to oznacza. Dyskusje te stają się niczym więcej jak pokonywaniem mil dla często podróżujących, którzy w nich uczestniczą, a nie raportami o postępach w budowaniu, których świat będzie potrzebował do rozkwitu z dużą ilością czystej energii. Czas iść w kierunku energii jądrowej albo odejść.

Kongresmen French Hill jest republikaninem reprezentującym 2 dystrykt w Arkansas. Jest członkiem House Financial Services Committee, który nadzoruje politykę USA w Banku Światowym i innych międzynarodowych instytucjach finansowych.

Czytaj również:
The Hill

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE