ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE wystawi do aukcji 150 MW w fotowoltaice
03.03.2021r. 11:40

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
PGE planuje wystawić do aukcji ponad 150 MW w dużych i małych projektach fotowoltaicznych - poinformował wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Z inwestycjami w budowę nowych lądowych farm wiatrowych koncern na razie się wstrzymuje, ale jest zainteresowany akwizycjami farm już istniejących i pracujących.

"Planujemy wystawić do aukcji ponad 150 MW w dużych i małych projektach fotowoltaicznych. Aktualnie w naszej spółce celowej zajmującej się OZE, czyli PGE EO, mamy zabezpieczone umowami dzierżawy ponad 2000 hektarów na bardzo obiecujących gruntach. Przeliczamy, że to powinno nam wystarczyć na realizację programu fotowoltaicznego o mocy 1-1,2 GW, ale docelowo w 2030 roku portfel naszych inwestycji fotowoltaicznych ma dojść do 3 GW" - powiedział Paweł Strączyński podczas konferencji Rynek Opinii zorganizowanej przez Instytut Jagielloński.

Wiceprezes dodał, że zgodnie ze strategią do 2030 roku PGE ma osiągnąć co najmniej 1 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych. Obecnie portfolio spółki w tym obszarze sięga ponad 130 MW.

"Nie możemy podejmować inwestycji do czasu, aż ulegną złagodzeniu przepisy odległościowe. Mam nadzieję, że wkrótce to się stanie. Dzisiaj poszukujemy aktywnie lądowych farm wiatrowych już istniejących i pracujących, jesteśmy np. po akwizycji farmy w Skoczykłodach" - powiedział Strączynski.

W lutym PGE Polska Grupa Energetyczna i duński Orsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture, której celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2,5 GW. Orsted obejmie nowe udziały stanowiące 50 proc. kapitału zakładowego w dwóch projektach za 657 mln zł. Chodzi o projekt Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 (Baltica 3) o mocy ok. 1 GW oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 (Baltica 2) o mocy ok. 1,5 GW.
"To projekty, które chcielibyśmy zrealizować w latach 2026-28. Po roku 2030 planujemy kolejną farmę Baltica 1 o mocy niespełna 900 MW, jeszcze nie zdecydowaliśmy, w jakiej formule będzie budowana - czy zbudujemy ją sami czy z partnerem. Będzie to przedmiotem naszych rozważań" - powiedział.
Strategia PEP2040 zakłada docelowo około 11 GW mocy pochodzącej z morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. PGE z tego chce dostarczać 6,5 GW.

"Jesteśmy krótko przed wynegocjowaniem ostatecznych zapisów o współpracy z pozostałymi firmami energetycznymi, z Eneą i Tauronem, gdyż chcielibyśmy kolejne projekty realizować już nie tylko jako PGE, ale wspólnie z pozostałymi grupami energetycznymi. Nie wykluczamy też współpracy z innymi podmiotami polskimi i zagranicznymi. Te podmioty będą wyłaniane, kiedy wybierzemy model budowy kolejnych projektów, tak żeby dojść do zakładanych 6,5 GW" - powiedział Paweł Strączyński.

Wiceprezes PGE przypomniał, że w nowej strategii koncern założył, że do 2030 roku wyda na inwestycje 75 mld zł, z czego około połowa ma przypadać na inwestycje w obszar OZE.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE