ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie. Od 29 marca ostatni nabór ws. termomodernizacji budynków wielorodzinnych
03.03.2021r. 16:05

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeprowadzi 6. nabór wniosków na dotacje do termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych w województwie śląskim. Można je będzie składać od 29 marca do 28 maja br. Pula środków to 50 mln zł.

Wsparcie pochodzi z tzw. poddziałania 1.7.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To część tzw. działania 1.7. POIiŚ, czyli koordynowanego przez katowicki WFOŚiG programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", z budżetem określanym na ok. 1 mld zł.

Dotąd katowicki Fundusz przeprowadził pięć naborów do konkursów tego poddziałania. Po zmianie POIiŚ z 2019 r. w poprzednim i ostatnim naborze, trwającym w lipcu i sierpniu ub. roku, obok spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mogły uczestniczyć gminy. O perspektywie ogłoszenia szóstego naboru do poddziałania 1.7.1. biuro prasowe WFOŚiGW informowało przed miesiącem.

W środę katowicki WFOŚiGW potwierdził tę zapowiedź, ogłaszając konkurs i uściślając, że nabór wniosków odbędzie się od 29 marca do 28 maja 2021 r. "Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, bo to już ostatnia szansa na zdobycie pieniędzy z tej unijnej perspektywy" - powiedział cytowany w środowej informacji prezes katowickiego Funduszu Tomasz Bednarek.

"Jako instytucja wdrażająca do rozdysponowania mamy 50 mln zł, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, to mamy możliwość zwiększenia puli środków. Tak jak w poprzednim konkursie, kiedy tę kwotę prawie podwoiliśmy, do ponad 92 mln zł" - przypomniał Bednarek.

Wskazał, że gminy, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe, które mogą się ubiegać o środki zapowiedzianego naboru, mają teraz czas na przygotowanie pełnej dokumentacji. Podkreślił, że do wypełnienia i złożenia wniosku konieczny jest przede wszystkim audyt energetyczny budynku przeznaczonego do kompleksowej termomodernizacji.

"Poza tym beneficjenci muszą skonstruować tzw. montaż finansowy inwestycji. Projekt musi też posiadać wszystkie wymagane prawem zgłoszenia, pozwolenia i inne wymagane zgody na realizacje" - wyjaśnił kierownik zespołu wdrażania i koordynowania projektów POIiŚ w katowickim Funduszu Mariusz Janas.
W poprzednim konkursie dofinansowanych zostało 39 projektów, łączną kwotą ponad 92 mln zł. Największą dotację, blisko 20 mln zł, otrzyma Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa. Kompleksową termomodernizację przejdą należące do niej 52 wielorodzinne budynki mieszkalne (657 gospodarstw domowych). Całkowity koszt inwestycji ma wynieść ok. 32,5 mln zł. Według planów prace powinny zakończyć się we wrześniu 2022 r.

Drugie co do wielkości i najwyższe dofinansowanie wśród gmin otrzyma Rybnik - niemal 17 mln zł. Środki będą przeznaczone na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła 27 budynków (409 gospodarstw domowych) w dzielnicach Boguszowice-Osiedle oraz Niedobczyce. Termomodernizację przejdzie również m.in. 19 budynków wielorodzinnych na terenie Zawiercia (z blisko 250 mieszkaniami) - tamtejsze projekty zostaną dofinansowane kwotą ponad 10 mln zł.

Efektem poprzedniego, czwartego naboru katowickiego WFOŚiGW do poddziałania 1.7.1., było 70 umów i blisko 170 mln zł, przekazanych na rzecz samorządów i spółdzielni mieszkaniowych. Łączna suma dofinansowania po pięciu edycjach konkursu wynosi blisko 327 mln zł. Pieniądze te wspierają modernizację energetyczną 663 budynków (15 tys. 479 gospodarstw domowych).

W działaniu 1.7. POIiŚ przewidziano trzy tzw. poddziałania: 1.7.1., czyli wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim, 1.7.2., czyli efektywną dystrybucję ciepła i chłodu oraz 1.7.3. - promowanie wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej.

Alokacja całego programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej" to ok. 1 mld zł, z czego w połowie ub. roku zakontraktowane było ok. 60 proc. Największe środki mają trafić na poddziałanie 1.7.1.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE