ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W tym tygodniu wrócił temat rekompensat za wzrost cen energii
05.03.2021r. 07:06 05.03.2021r. 07:05

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Do czerwca będzie przedstawiony projekt dotyczący rekompensat za wzrost cen energii. Ulgami będą objęte osoby najmniej zarabiające. To niezwykle ważne zagadnienie, ponieważ - według pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego - są to koszty transformacji energetycznej i klimatycznej.


"Generalnie można powiedzieć, że ci, którzy najmniej zarabiają, procentowo najwięcej muszą płacić za energię, będą tymi ulgami obejmowani" - powiedział Piotr Naimski podczas rozmowy w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta". Pytany, jaki to będzie procent odpowiedział, że dane są zbierane, a także i koszt tego wsparcia musi być brany pod uwagę.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przyznał, że czekają nas podwyżki energii. Zapewnił, że nie będą one lawinowe. Przypomniał, że w ostatnim roku było to mniej więcej 10 proc.

"Prąd będzie drożał. To są koszty transformacji energetycznej, klimatycznej, którą przyjęto w UE, a energetycznej w związku z tym w Polsce. W perspektywie 9-10 lat będziemy musieli niestety zapłacić więcej za prąd elektryczny" - powiedział Piotr Naimski.

Dodał, ze od 2030 r. istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ceny energii będą w Polsce malały.
"Będziemy mieli już dostępne tańsze niż obłożony dodatkowym podatkiem węgiel źródła energii" - stwierdził.

Jak informował we wrześniu ubiegłego roku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jego resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki prądu. Zastrzegł jednak, że rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd. Ministerstwo Finansów oszacowało, że zmiany te pogorszyłyby wynik sektora finansów publicznych o 2,4 mld zł w 2021 r.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pytany w styczniu o ubiegłoroczne zapowiedzi ministra Sasina powiedział, że "świat się zmienił dosyć mocno przez ostatni rok. Natomiast sprawa, jeżeli chodzi o systemowe rozwiązanie kwestii cen energii, to jest w rękach ministra klimatu i środowiska".


Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 04.03.2021r. 14:51
Są dwie możliwości: Pan Naimski jest bardzo sprawnym politykiem, albo nie wie o czym mówi.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 06-03-2021r. 00:18 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE