ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Za miesiąc nabór wniosków o dofinansowanie na fotowoltaikę
06.03.2021r. 13:07

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych będą mogli złożyć wniosek o unijne dofinansowanie w formie preferencyjnych pożyczek, które będą mogły podlegać częściowemu umorzeniu.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dniu 31 marca rozpocznie przyjmowanie wniosków w konkursie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.1.1. Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej. Nabór zakończy się 28 maja br.

Wnioski o dofinansowanie mogą złożyć przedsiębiorcy (forma prawna - kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 019, kod 120, kod 121, kod 023, kod 124, kod 140) planujący inwestycje polegające na budowie lub przebudowie instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego o mocy powyżej 2 MWe. Elementami projektów mogą być również przyłączenia do sieci elektroenergetycznych należących do beneficjenta projektu czyli wytwórcy energii.

Premiowane będą projekty o największym potencjale redukcji emisji CO2 na jednostkę dofinansowania oraz o najkorzystniejszej relacji wielkości środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie 1 MWh energii lub 1 MW mocy zainstalowanej wynikających z budowy/ przebudowy danej instalacji.

Do podziału jest budżet wynoszący 80 mln zł, w tym 30 mln zł zarezerwowano dla projektów realizowanych na terenie województwa śląskiego.

Maksymalny poziom dofinansowania jest ustalany zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej, nie może przekroczyć 85 proc. kosztów kwalifikowanych oraz kwoty 15 mln euro na jeden projekt.

Można będzie również uzyskać premię inwestycyjną w formie częściowego umorzenia udzielonej pomocy zwrotnej. W przypadku instalacji, dla których wytwórcy zamierzają skorzystać z systemu aukcyjnego, premia wyniesie do 5 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku pozostałych projektów do 20 proc.

Przybliżony termin rozstrzygnięcia konkursu, zgodnie z harmonogramem konkursu, planowany jest na październik 2021 r.

W ubiegłorocznym naborze wniosków w konkursie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, z działania 1.1 przewidzianego dla wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, wsparcie mogli otrzymać wyłącznie inwestorzy działający na terenie województwa śląskiego.

Wsparcie zostało skierowane na budowę nowych lub przebudowę instalacji skutkującej zwiększeniem mocy zainstalowanej jednostek wytwarzania energii wykorzystujących energię wiatru (powyżej 5 MWe), biomasę (powyżej 5 MWth/MWe), biogaz (powyżej 1 MWe), wodę (powyżej 5 MWe), energię promieniowania słonecznego (powyżej 2 MWe/MWth) lub energię geotermalną (powyżej 2 MWth). Elementem dofinansowania mogło być przyłącze do sieci elektroenergetycznej lub ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu

Budżet tego konkursu ustalono na 50 mln zł, w tym dla projektów związanych wyłącznie z produkcją energii cieplnej alokacja wyniosła 17,5 mln zł, a dla projektów związanych z produkcją energii elektrycznej lub produkcją energii elektrycznej i cieplnej łącznie (w tym w instalacjach hybrydowych) do podziału było 32,5 mln zł.

W obszarze energii elektrycznej pomyślnie ocenę formalną przeszło siedem wniosków, z czego trzy zostały zgłoszone przez Polską Grupę Górniczą, która dofinansowanie z POIIŚ chce przeznaczyć na budowę instalacji fotowoltaicznych w lokalizacjach Chełm Śląski, Ruda 2 oraz Gierałtowice.

Oprócz PGG wnioski o dofinansowanie inwestycji w fotowoltaikę złożyły spółki Tauron Wytwarzanie, Polmotors, Haldex, a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu, który unijne fundusze chce przeznaczyć na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,66 MW na terenie składowiska odpadów.

Źródło: gramwzielone.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE