ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Podnośnik do obsługi samochodów elektrycznych i hybrydowych - czym się różni od standardowego?
07.03.2021r. 13:14

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Obsługa samochodów elektrycznych i hybrydowych może wymagać zastosowania specjalnego podnośnika elektromechanicznego lub hydraulicznego. Czym taka konstrukcja różni się od standardowych podnośników?

Każdego roku na polskich drogach pojawia się coraz więcej używanych samochodów z napędem hybrydowym. Także samochody elektryczne przestają być już wyłącznie rynkową ciekawostką i ich udział w polskim parku pojazdów powoli wzrasta. Dane dotyczące sprzedaży nowych aut jak na razie nie są interesujące dla warsztatów samochodowych. Takie pojazdy zazwyczaj trafią do niezależnych warsztatów dopiero za kilka lat, kiedy skończy się im gwarancja fabryczna. Dla warsztatów samochodowych najważniejsze dane to takie, które mówią o tym, ile na rynku jest używanych aut z napędem elektrycznym i hybrydowym.

O jakich liczbach mówimy? Z pewnością nie są to dane oszałamiające w skali kraju. Ale nie są to również bardzo małe liczby.

W połowie lutego, na jednym z największych polskich portali z ogłoszeniami o sprzedaży samochodów, zamieszczono 196 000 ofert, dotyczących sprzedaży używanych aut osobowych. Wśród nich było 196 ofert sprzedaży aut elektrycznych, wyprodukowanych do 2016 roku i 1280 ofert sprzedaży aut hybrydowych, wyprodukowanych do 2016 roku. Auta wyprodukowane do 2016 roku w większości przypadków nie są już na gwarancji.

Jeśli ktoś będzie miał zamiar kupić takie auto, to może trafić do wybranego warsztatu samochodowego kilka razy: pierwszy raz, aby sprawdzić pojazd hybrydowy/elektryczny przed zakupem, drugi, aby usunąć usterki auta po jego zakupie i kolejne razy, aby serwisować i naprawiać pojazd w wybranym warsztacie.

Aby móc naprawiać auta elektryczne i hybrydowe, a także aby móc sprawdzić je przed zakupem, niezbędny jest odpowiedni podnośnik.

Samochody elektryczne są z reguły sporo cięższe, niż typowe auta z silnikami spalinowymi. Mają też zupełnie (lub prawie zupełnie) płaską podłogę. Pod kabiną pasażerską samochodu znajdują się baterie litowo - jonowe, z układem chłodzenia i ogrzewania (wykorzystującym płyn na bazie glikolu). Teoretycznie, baterie są dobrze chronione przez konstrukcję auta. Muszą być, albowiem uszkodzenie jednego ogniwa spowodowałoby reakcję łańcuchową i zapalenie się baterii. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że do warsztatu trafi samochód kilku lub kilkunastoletni. Może być to auto poważnie naruszone przez korozję. Albo - uszkodzone wcześniej w wypadku.

Auta elektryczne i hybrydowe można naprawiać / sprawdzać przed zakupem na standardowym stanowisku pracy. Ale...

Jeśli mechanik rozpocznie obsługę auta elektrycznego/hybrydowego, musi odpowiednio oznakować stanowisko pracy. Konieczne jest zastosowanie ostrzeżeń o pracy z wysokim napięciem.
Osoba obsługująca auto elektryczne lub hybrydowe (mechanik lub diagnosta) musi posiadać uprawnienia do pracy z urządzeniami elektrycznymi, generującymi bardzo wysokie napięcie (do 1kV). Wymaga to posiadania odpowiednich kwalifikacji, uzyskiwanych na drodze specjalnych szkoleń, zakończonych egzaminem.
Mechanik lub diagnosta musi mieć na sobie specjalny strój ochronny. Niezbędne jest także zastosowanie odpowiednich narzędzi.
Przed rozpoczęciem prac należy odłączyć układ wysokiego napięcia w aucie elektrycznym/hybrydowym. Zazwyczaj wymaga to (w kolejności) wyłączenia zapłonu, zabezpieczenia kluczyka elektronicznego/karty dostępu bezkluczykowego, wyłączenia bezpiecznika/wyłącznika baterii (akumulatora trakcyjnego pojazdu) co wyłącza obwód wysokiego napięcia. Należy także odpowiednio zabezpieczyć obwód przez możliwością niekontrolowanego uruchomienia go.
A co z podnośnikiem? Najważniejszym aspektem, który jest zawsze podnoszony przy zakupie podnośnika do aut elektrycznych i hybrydowych jest to, aby mógł on podnosić samochód elektryczny/hybrydowy za koła. Dzięki temu można łatwo uzyskać dostęp do baterii pojazdu.

Na początek dobra wiadomość - standardowy podnośnik można dostosować do obsługi aut elektrycznych oraz hybrydowych.

- Standardowe stanowisko pracy może służyć również jako miejsce przeznaczone do obsługi pojazdów elektrycznych. W konsekwencji może nie być potrzeby inwestowania w samodzielne stanowisko robocze dedykowane pojazdom elektrycznym. Do standardowego podnośnika samochodowego można dokupić specjalne uchwyty podtrzymujące koła. Można je łatwo zintegrować z klasycznym podnośnikiem, umożliwiając jednocześnie podnoszenie pojazdu bezpośrednio za jego koła bez konieczności szukania punktów podparcia, które mogą być trudno dostępne, zapobiegając jednocześnie ewentualnym uszkodzeniom podczas podnoszenia pojazdu.

Jakie cechy musi mieć podnośnik, przeznaczony do obsługi samochodów hybrydowych i elektrycznych?
Podnośnik warsztatowy do obsługi aut elektrycznych i hybrydowych powinien umożliwić, aby ramiona podnośnika mogły unieść auto za koła. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniego dostępu do baterii, które są rozmieszczone płasko w podłodze auta.
Podnośnik do obsługi aut elektrycznych i hybrydowych powinien także pozwalać na podnoszenie aut za podwozie, w celu umożliwienia napraw zawieszenia, układu kierowniczego czy też układu hamulcowego.
Ważna jest odpowiednia stabilizacja pojazdu na podnośniku, przy różnicach poziomu większych niż 10 - 15mm.
W niektórych podnośnikach stosuje się asymetryczne ramiona o tak skonstruowanych kolumnach, że pozwalają na swobodne wsiadanie i wysiadanie z auta.
Standardowy udźwig podnośników w przypadku aut osobowych wynosi najczęściej od 3,2 do 3,5 tony.

Źródło: motofocus.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE