ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Produkcja energii w lutym w Polsce na tle UE. Skok produkcji energii z fotowoltaiki kompensuje stagnację produkcji energii wiatrowej
05.03.2021r. 05:15

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
W lutym 2021 roku, przy zimowej stagnacji produkcji z farm wiatrowych, produkcja energii ze źródeł fotowoltaicznych była dwukrotnie wyższa niż w styczniu, stabilizując wkład OZE w polski i unijny system energetyczny. Fotowoltaika z wiatrem to dobra para do zeroemisyjnej hybrydy. Spadek produkcji energii z paliw kopalnych z kolei został skompensowany importem.

(950x533)

W Polsce, podobnie jak w całej UE, luty tak samo jak styczeń był niezbyt dobrym miesiącem pod względem wietrznym. Ale w porównaniu do lutego roku ubiegłego (r/r) w Polsce nastąpił największy spadek produkcji energii z farm wiatrowych, o prawie 40 proc. (tu problem interpretacyjny stanowi też niezwykle wietrzny luty'2020). Dawno nie widziany Wyż Syberyjski i ciągły, systematyczny przyrost nowych mocy spowodował, że nastąpił niespotykany wcześniej wzrost generacji w z fotowoltaika, z której produkcja przez ostatni bardzo słoneczny miesiąc wzrosła o ponad 103 proc. W porównaniu do lutego 2020 (r/r) wzrost nastąpił aż o 146 proc. Wszystkie OZE w lutym zapewniły blisko 12 proc. produkcji energii elektrycznej Polski.

O ile na rynku energii z OZE przesądzały warunki meteorologiczne i aura, o tyle na rynku energii z paliw kopalnych decydowały mniejsze zapotrzebowanie na energie (efekt pandemii, pomimo relatywnie niskich temperatur) oraz coraz słabsza konkurencyjność krajowej energetyki na rynkach międzynarodowych. O ponad 25 proc. zmniejszyła się produkcja energii z gazu ziemnego i średnio o 10 proc. z węgla, co mogło wynikać z mniejszego zapotrzebowania na energię, które było o 6,3 proc. niższe od tego w styczniu 2021 roku. Te czynniki spowodowały też spadek m/m produkcji energii z węgla.

Bezwietrzny i słoneczny luty odczuli również nasi sąsiedzi - Niemcy, u których generacja energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych w stosunku do stycznia 2020 (m/m) spadła o ok. 8 proc. Jeżeli zestawimy produkcję z lutym 2020 to spadek jest bardzo duży bo o prawie 51 proc., tj. 69 TWh w lutym'20 do 34 TWh w lutym'21 (r/r). Natomiast energia z fotowoltaiki, tak jak w Polsce, wzrosła w porównaniu do stycznia 2021 (m/m aż o 225 proc.). Produkcja z węgla kamiennego spadła o 34 proc. a z węgla brunatnego o 25 proc. w stosunku do miesiąca stycznia (m/m).
Nie sposób jednak nie zauważyć, że między lutym'21 a lutym'20 tj. o 42 proc. wzrosła generacja na węglu kamiennym i 52 proc. na brunatnym oraz o 34 proc. wzrosła produkcja energii z gazu (r/r). Taka struktura może wynikać ze spadku produkcji energii z OZE w szczególności z wiatraków, które także w Niemczech dostarczają są głównym źródłem energii z OZE (44 proc.). Struktura produkcji energii elektrycznej wg źródeł w Niemczech przedstawiono na wykresie poniżej.

(950x573)

Porównanie międzynarodowe, w szczególności w obrębie UE, jest dobrym wskaźnikiem do analizy rynków energii pod względem warunków meteo czy skutków realizowanych polityk . Z uwagi na zależności geograficzne i powiązania transgraniczne dobrym benchmarkiem są też Niemcy. Szczegółowe zestawienie zmian produkcji energii elektrycznej w lutym 2021 roku w Polsce w Niemczech na tle UE zestawiono w tabeli poniżej:

(950x489)

Także w UE nastąpił, porównując luty '2021 z rokiem ubiegłym (r/r), bardzo duży wzrost generacji z węgla, odpowiednio o 71 proc. (węgiel kamienny) i 51 proc. (brunatnego), ale wnioskowanie o odwrocie od trwałego spadku produkcji energii z węgla byłoby błędem. W dwu największych krajach węglowych w UE- w Polsce i w Niemczech - w okresie ostatnich 12 miesięcy produkcja energii z węgla obniżyła się odpowiednio o 4 i 9 proc.

Analiza danych w tabeli potwierdza, że w całej UE, w tym w Polsce, luty był niezbyt korzystny dla elektrowni wiatrowych. Spadek produkcji zielonej energii z wiatraków wyniósł ok. 5 proc. w porównaniu do stycznia'21 (m/m), a biorąc pod uwagę luty r/r produkcja obniżyła się aż o 38 proc., tj. ze 101 TWh w lutym'20 do 62 TWh w lutym'21. Tak samo w Polsce i w Niemczach, tak w UE nastąpił duży wzrost fotowoltaiki o ponad 120 proc., z 5,7 TWh do 12,6 TWh (m/m). Biorąc pod uwagę ostatnie 12 miesięcy odpowiednio do lutego '2021 i '2020 widać wyraźny wzrost fotowoltaiki w Polsce o 167 proc., przy niewielkim 19 proc. wzroście w Niemczech. Różnica tylko częściowo wynika z warunków meteo (wyż Syberyjski tylko trochę silnej oddziaływuje na Polskę niż Niemcy), ale z ciągle wysokiego przyrostu w Polsce mocy PV, także w okresie styczeń-luty br.

Kluczowy jest nie tylko oczywistych wahań generacji wiatrowej i słonecznej oddzielnie, ale skumulowany efekt ich pracy w układzie dobowo-godzinowym i miesięczno-sezonowym. Tu jest coraz lepiej, przynajmniej jeśli chodzi o średnie miesięczne - rysunek.

(950x458)

W ostatnich 12 miesiącach wahania łącznej generacji wiatrowo-słonecznej znacznie się "wypłaszczyły". Znacznie bardziej płaska jest niemiecka generacja wiatrowo-słoneczna. Hybryda wiatrowo słoneczna stanie się idealną parą razem z zielonym wodorem, ale już teraz na ich integracji można budować efektywne rozwiązania. Takie najtańsze, najprostsze, najbardziej naturalne dla kraju rozwiązanie powinno być zasadniczym przedmiotem dalszych prac nad definicją instalacji hybrydowej w ustawie o OZE, a gama droższych, ale uzupełniających rozwiązań powinna się systematycznie poszerzać.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE