ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zyska: W przyszłym tygodniu decyzja ws. ceny maksymalnej dla offshore
05.03.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeanalizowało uwagi dotyczące proponowanej ceny maksymalnej dla morskich farm wiatrowych. W przyszłym tygodniu powinny zapaść decyzje w tej sprawie - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska przewiduje, że cena maksymalna za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, będąca podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, miałaby wynieść 301,5 zł/MWh. Inwestorzy przesłali swoje uwagi do projektu w ramach prowadzonych konsultacji.

"Propozycja została poddana konsultacjom publicznym. Spłynęło bardzo dużo uwag ze strony inwestorów, ale i z całego rynku podmiotów, które tematyką morskich farm wiatrowych są zainteresowane. Szczegółowo przeanalizowaliśmy wszystkie uwagi. Zostały poddane modelowaniu w procesie analityki związanej z budowaniem ceny (...)" - powiedział na konferencji prasowej wiceminister Zyska.

"W tej chwili została ustalona pewna rekomendacja, której nie mogę jeszcze ujawnić. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie uzgodnieniowe na poziomie członków Rady Ministrów. (...) Myślę, że w przyszłym tygodniu informacja będzie podana opinii publicznej" - dodał.

Spółki zaangażowane w program offshore wskazywały, że zaproponowana na poziomie 301,5 zł/MWh cena maksymalna dla morskich farm wiatrowych jest zbyt niska i może uniemożliwić realizację części projektów w ramach pierwszej fazy systemu wsparcia.
Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało, by cenę maksymalną dla energii z offshore zmienić na nie niższą niż 325,62 zł/MWh, a Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej proponuje, by cena wyniosła 372,17 zł/MWh.

Rozporządzenie cenowe jest jednym z głównych aktów wykonawczych do ustawy o promowaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Określona w nim cena maksymalna będzie dla inwestorów realizujących projekty w pierwszej fazie rozwoju rynku punktem wyjściowym do złożenia wniosku o przyznanie wsparcia. O wsparcie w ramach pierwszego etapu wystąpić mogą projekty o łącznej mocy 5,9 GW.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 05.03.2021r. 13:41
Panie Ministrze, Proszę się zbytnio nie trudzić. Proponuję przyjąć 350zł/MWh a resztę czyli 300zł/MWh jakoś można... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE