ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rusza nabór wniosków na innowacyjne technologie wodorowe
05.03.2021r. 14:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu IPCEI - poinformował wicepremier Jarosław Gowin, który podkreślił, że wodór to energia przyszłości.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska poinformowali w piątek o starcie naboru dot. innowacyjnych technologii wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI (Important Projects of Common European Interest), który ma wspierać politykę gospodarczą i konkurencji UE.

Gowin wskazał, że technologie wodorowe mogą się istotnie przyczynić do obniżenia emisyjności gospodarki, co w przypadku Polski jest bardzo istotne. Uprościć funkcjonowanie wielu sektorów np. energetycznego, być szeroko wykorzystany w transporcie. Zauważył też, że już dziś autobusy wodorowe mają znaczenie większy zasięg niż odpowiedniki elektryczne. Krócej się je też ładuje.

Wicepremier wskazał, że nawet jeśli dziś technologie wodorowe są drogie, to z czasem ich koszty będą maleć, będą udoskonalane i będą stawały się coraz powszechniejsze. Gowin poinformował, że do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu IPCEI. Gowin poinformował, że do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu IPCEI.

"Te projekty pozwalają gromadzić wiedzę i zasoby finansowe oraz umożliwiają współpracę podmiotów gospodarczych całej UE" - podkreślił.
Dodał, że w ramach konkursu wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na realizację innowacyjnych projektów B+R, które będą mogły być finansowane w 100 proc. Na wsparcie będą mogły liczyć projekty obejmujące pierwsze przemysłowe wdrożenie technologii oraz inwestycje dot. infrastruktury wodorowej.

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka wyjaśnił z kolei, że że zgłaszane przez przedsiębiorstwa projekty muszą się charakteryzować partnerstwem z innymi państwami UE.

"Programy IPCEL, czyli wspólnego zainteresowania, muszą mobilizować na poziomie UE kilka państw. Trwa dyskusja, czy będą to trzy czy cztery państwa. Przedsiębiorstwa muszą brać pod uwagę, że jeśli zostaną wyselekcjonowane na poziomie krajowym, to następnym krokiem będzie uzyskanie partnerstwa kilku państw UE i wtedy takie projekty, jak będziemy znać ich zakres, potencjał technologiczny, ile będą kosztować, mogą być wyjęte spod rygoru pomocy publicznej UE" - wyjaśnił Kurtyka.
Projekty IPCEI mogą uzyskać pomoc w wysokości do 100 proc. luki finansowej (funding gap) liczonej dla szerokiego zakresu kosztów kwalifikowanych. Dzisiaj reguły pomocy publicznej zakładają maksymalne poziomy wsparcia zależne od państwa, czy regionu.

Przedstawiciele rządu poinformowali, że na razie budżet, jaki mógłby być skierowany na projekty wodorowe w ramach IPCEI nie jest znany, gdyż będzie to wynikało m.in. z negocjowanej Umowy Partnerstwa z KE. Wybór projektów na etapie krajowym nie jest jednoznaczny z przyznaniem dofinansowania. Wybór projektu na tym etapie rozpoczyna formalną procedurę na poziomie Komisji Europejskiej celem nadania projektowi statusu IPCEI i tym samym umożliwienia rozpoczęcie krajowej procedury konkursowej na jego finansowanie przez państwo członkowskie.

MRPiT podało, że w 2000 r. przeprowadzono wstępny nabór na koncepcje projektów wodorowych, w ramach którego zgłoszono 29 projektów z różnych obszarów.

Uczestniczący w konferencji wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska dodał, że zakończyły się konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej, do której zgłoszono ponad 2 tys. uwag. Poinformował, że opracowywana będzie ocena oddziaływania na środowisko Strategii, trafi ona też do uzgodnień międzyresortowych. Dodał, że resort klimatu pracuje też nad projektem Prawa wodorowego.

Wszystkie newsy w jednym miejscu
To był ciekawy tydzień w naszym portalu
  1. Zobacz najnowsze wiadomości z krajowej energetyki
  2. Sprawdź przy okazji informacje z rynku paliw
  3. Zielona energia - ten temat również przyciąga uwagę naszych Czytelników

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE