ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eksperci ocenią możliwość eksploatacji węgla koksowego w kopalni Bielszowice
05.03.2021r. 14:34

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Polska Grupa Górnicza (PGG) powołała zespół, który oceni możliwości wydobywania i wykorzystania węgla koksowego z rudzkiej kopalni Bielszowice, wyspecjalizowanej dotąd w węglu energetycznym. Udostępnienie złóż węgla koksowego mogłoby istotnie przedłużyć żywotność zakładu.

Ruch Bielszowice jest jedną z trzech części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, obok ruchów Pokój i Halemba. W ubiegłorocznym porozumieniu górniczych związków z rządem zapisano, że ruch Pokój ma być wygaszony w 2021 roku, zaś Bielszowice i Halemba w 2023 r. zostaną połączone. Sama Halemba ma pracować jeszcze do 2034 roku. Jednocześnie w porozumieniu uzgodniono, iż "do 2022 r. przeanalizowana zostanie możliwość wykorzystania zasobów węgla koksowego z ruchu Bielszowice".

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, powołanie przez zarząd PGG zespołu, mającego ocenić możliwości wydobywania węgla koksowego z Bielszowic, jest wypełnieniem zapisów ubiegłorocznego porozumienia ze związkowcami.

W piątek odbyło się pierwsze posiedzenie ok. 20-osobowego zespołu, w którego skład weszli przedstawiciele kopalni, centrali PGG, związków zawodowych oraz eksperci, m.in. z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Nie określono ostatecznego terminu zakończenia prac zespołu, któremu przewodniczy wiceprezes PGG ds. produkcji Rajmund Horst.

Związkowcy z rudzkich kopalń mają nadzieję, że udostępnienie do eksploatacji pokładów węgla koksowego umożliwiłoby dłuższe działanie Bielszowic i Halemby. Negocjowana obecnie umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa, zakładająca wygaszenie polskich kopalń do 2049 roku, dotyczy bowiem zakładów wydobywających węgiel energetyczny. Natomiast wykorzystywany do produkcji stali węgiel koksowy, wpisany na unijną listę surowców strategicznych, ma przed sobą dłuższą perspektywę.
"Obydwa ruchy wydobywcze KWK Ruda, czyli Bielszowice i Halemba, posiadają bogate złoża węgla koksowego, który wpisany jest na listę strategicznych surowców UE" - przypomniała senator PiS Dorota Tobiszowska, która także - jako osoba związana zawodowo z PGG - wchodzi w skład zespołu.

"Zarówno jako kierownik działu administracyjno-prawnego, ale przede wszystkim jako Senator RP, monitoruję proces transformacji górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania zasobów strategicznych (halembskiego i bielszowickiego surowca) w miksie energetycznym" - zapewniła w portalu społecznościowym związana z Rudą Śląską senator.

Obecnie wiodącym producentem węgla koksowego w Polsce i Europie jest Jastrzębska Spółka Węglowa, w której produkcji węgiel koksowy stanowi blisko 80 proc. całości wydobycia. Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia Ruda, specjalizuje się w węglu energetycznym, choć posiada również złoża węgla koksowego o różnorodnych parametrach. Ich udostępnienie wymagałoby jednak - po wcześniejszej ocenie opłacalności - dużych inwestycji.

Sprawdź ten temat:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE