ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Arabia Saudyjska widzi powstanie wodorociągu do Europy
06.03.2021r. 12:56

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
"Jeśli Europa chce kupować więcej wodoru, saudyjskiego zielonego wodoru, bylibyśmy bardziej niż szczęśliwi a nawet, jeśli warunki ekonomiczne na to pozwolą, pompować go aż do Europy"- powiedział książę Abdul Aziz bin Salaman, minister energetyki Arabii Saudyjskiej na Międzynarodowym Forum Energetycznym w Rijadzie - informuje "BiznesAlert.pl".

Arabia Saudyjska, największy producent ropy w kartelu OPEC+, zamierza przestawić gospodarkę na nowe tory. Ma niebawem przedstawić ambitne plany rozwoju fotowoltaiki, która później może posłużyć m.in. do wytwarzania zielonego wodoru.

Produkcja wodoru ma być ważnym elementem gospodarki miasta neutralnego klimatycznie planowanego przez Saudyjczyków o enigmatycznej nazwie NEOM. Saudyjczycy już teraz wytwarzają wodór w rafineriach (tzw. szary wodór), ale temu procesowi towarzyszą emisje CO2.

Komisja Europejska przyznaje, że nie będzie w stanie zrealizować całego zapotrzebowania na wodór w gospodarce dążącej do neutralności klimatycznej w 2050 r. z pomocą produkcji lokalnej. Będzie zatem potrzebowała importu z różnych kierunków. Saudyjski, to jedna z opcji, choć na przeszkodzie może stanąć totalitarny charakter tamtejszego reżimu oskarżanego przez Zachód między innymi o zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w 2018 r.
Dostawy wodoru do Europy mogą być oceniane z wielu perspektyw, nie tylko ekonomicznej. Politycy będą brać pod uwagę bezpieczeństwo dostaw oraz konsekwencje polityczne, czego najlepszym przykładem jest spór o dostawy gazu wokół Nord Stream 2 - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
Arab News, Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE