ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Copernicus wykrył rosnące emisje metanu z gazociągów w Rosji
06.03.2021r. 14:42

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Naukowcy z programu satelitarnego Copernicus mogą umożliwić odpowiedź na apel Komisji Europejskiej o stworzenie globalnego systemu monitoringu emisji metanu. Dane ich satelitów pozwoliły wykryć rosnące emisje z gazociągów z Rosji - informuje "BiznesAlert.pl".

Metan, to drugi po dwutlenku węglu gaz cieplarniany pod względem oddziaływania na zmiany klimatu. Jednym z największych źródeł jego emisji jest sektor energetyczny, szczególnie węglowodorowy. Międzynarodowa Agencja Energii wyliczyła, że sektor ropy i gazu wyemitował ponad 70 mln ton metanu w 2020 r.

Europejski ośrodek Kayrros opracował w 2020 r. narzędzie pozwalające wykrywać z kosmosu pojedyncze emisje metanu i stwierdzić wysokie emisje z gazociągów na Syberii sięgające do 300 ton na godzinę. Dane satelitów z programu Copernicus połączone z algorytmami Kayrros pozwoliły m.in. stwierdzić emisję do 164 ton metanu na godzinę w latach 2019-20 z Gazociągu Jamalskiego ciągnącego się przez Rosję, Białoruś, Polskę i Niemcy. Gazociąg Braterstwo poprowadzony przez Rosję, Ukrainę i Słowację emitował do 291 ton na godzinę.
Kayrros stwierdził, że emisje metanu w Rosji wzrosły w 2020 r. o 14 proc. pomimo pandemii koronawirusa. Warto dodać, że ośrodek ten zanotował także wysokie emisje z sektora łupkowego w USA.

Komisja Europejska zaapelowała o stworzenie globalnego monitoringu emisji metanu. Walka z emisjami gazów cieplarnianych już wywołała reakcję w Rosji, która z jednej strony sprzeciwia się zbyt ostrym regulacjom, a z drugiej próbuje przystosować sektor węglowodorów do nowych realiów.
Program Copernicus, to unijny program obserwacji Ziemi, w ramach którego prowadzona jest analiza jej środowiska, która pozwoli uzyskać maksymalne korzyści dla wszystkich obywateli Unii. W ramach programu dostępne są usługi informacji oparte na obserwacji satelitarnej Ziemi oraz dane in situ (inne niż dotyczące kosmosu).

Program jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), agencjami UE i instytutem badawczym Mercator Océan. Użytkownicy mają bezpłatny i otwarty dostęp do usług informacyjnych świadczonych w ramach programu - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
Phys.org , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: oho 08.03.2021r. 07:43
tony tonami ale metan ma ponad 20 razy bardziej negatywny wpływ cieplarniany niż CO2 (tona do tony)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE