ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gowin: Energia z wiatru jest najtańsza
08.03.2021r. 12:21

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Rozwój energetyki wiatrowej to szansa na tańszą energię dla Polaków - poinformował wicepremier Jarosław Gowin w artykule dla Business Insider Polska. Jak przypomniał, ustawa z 2016 roku ograniczyła znacząco możliwość lokowania nowych elektrowni wiatrowych.

Tzw. ustawa odległościowa z 2016 r. wprowadziła tzw. zasadę 10H, czyli zakaz budowania turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem od zabudowań i form ochrony przyrody. Jak napisał Gowin, ustawa "była reakcją na gwałtowny i w dodatku dość niekontrolowany rozwój tej technologii w Polsce", w efekcie którego pojawiło się "znaczne niezadowolenie społeczne w niektórych rejonach kraju".

"W efekcie wstrzymane praktycznie zostało przygotowywanie nowych lokalizacji dla farm wiatrowych" - wskazał wicepremier. Zauważył jednocześnie, że w aukcjach wzięły udział projekty, które uzyskały pozwolenia na budowę przed wejściem ustawy, a wynik tych aukcji udowodnił, że "w polskich warunkach energia z wiatru jest najtańsza na rynku i że jej rozwój, to szansa na tańszą energię dla Polaków".

Gowin przypomniał, że sama branża wiatrowa stworzyła Kodeks dobrych praktyk, wskazujący w jaki sposób należy prowadzić prace deweloperskie, by uniknąć konfliktów społecznych. Z kolei same turbiny wiatrowe stale są doskonalone, a ich oddziaływanie na środowisko redukowane.

Dodatkowo - jak wskazał - wzrost cen energii z paliw kopalnych spowodował, że firmy, zwłaszcza energochłonne, zaczęły poszukiwać źródeł czystej, pewnej i relatywnie taniej energii z OZE. "Ich postulaty, dotyczące lokalizacji farm wiatrowych, również powinny być brane pod uwagę" - podkreślił Gowin.
Przypomniał, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podjęło dialog z samorządami oraz środowiskami naukowymi, w wyniku którego stwierdzono, że o ile zachowanie ogólnej reguły 10H jest bezpiecznym rozwiązaniem, o tyle w szczególnych przypadkach możliwe, a nawet celowe, jest stworzenie odstępstw od niej.

"Konieczne jest zachowanie bezwzględnej minimalnej odległości, gwarantującej bezpieczeństwo - za taką eksperci uznali 500 m" - napisał Gowin, dodając, że jest propozycja, by każdorazowo poddawać analizie środowiskowej i badaniom indywidualne przypadki, pozostawiając ostateczną decyzję o lokalizacji w rękach mieszkańców gminy i samorządu.

"Chcielibyśmy uruchomić potencjał kolejnych 3-4 GW mocy wiatrowych do roku 2025. (...) Statystycznie 1 GW mocy wiatrowych obniża koszt 1 MWh o kwotę do 30 zł.(...)Potencjał teoretyczny polskiej energetyki wiatrowej jest szacowany na 20-25 GW" - wylicza Gowin.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: zbig 08.03.2021r. 14:24
i w dodatu cały czas tanieje rzekomo. A skoro tak, to poco dopłaty do wiatraków na morzu?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ekonomista 08.03.2021r. 16:02
Do zbig, Dopłaty do wiatraków na morzu są potrzebne bo koszty budowy i eksploatacji są 3 krotnie większe niż... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 09-03-2021r. 07:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 09.03.2021r. 00:07
Kojeny lobbysta wiatraków. Ile można zarobić na tym Panie Ministrze?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Patriot 09.03.2021r. 09:42
A kto spalci koszty budowy tych Elektrowni. Energię zużytą na ich budowę produkują one przez 30 lat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 09.03.2021r. 18:31
Panie szanowny Gowin...nie wiesz pan o czym gadasz... W kontekście jakiej "pewności" rozpatrujesz energię... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE