ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kraków: Zdjęcia termowizyjne sieci ciepłowniczej z pokładu samolotu
08.03.2021r. 14:29

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Nad Krakowem i Skawiną w nocy z soboty na niedzielę latał samolot, który robił zdjęcia termowizyjne sieci ciepłowniczej, eksploatowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Dla uzyskania prawidłowego obrazu sieci zdjęcia można wykonać wyłącznie nocą, przy niskiej temperaturze zewnętrznej, braku śniegu, zachmurzenia, opadów i mgły w trakcie pomiarów oraz braku opadów w dniu poprzedzającym i przy wilgotności względnej poniżej 75 proc.

Zdjęcia pozyskuje się z samolotu lecącego na wysokości około 600 m. Niektórzy krakowianie mogli go słyszeć lub widzieć na nocnym niebie. Wykonywanie zdjęć w ciągu dnia jest niemożliwe, ponieważ słońce zbyt nagrzewa powierzchnię i obraz termowizyjny nie wskaże przebiegu sieci ciepłowniczej.

Samolot w czasie lotu robił zdjęcia kolejnym pasom powierzchni. Po ich przetworzeniu uzyskany zostanie termiczny obraz miasta. "Na mapie pokazującej stan sieci ciepłowniczej - dzięki tym zdjęciom - uwypuklone zostaną te miejsca, gdzie występują straty ciepła. Dla nas może to być sygnał, że jakiś odcinek rury ma słabszą izolację i może być potencjalnie miejscem awarii. Dysponując takimi informacjami możemy po analizach zaplanować remonty sieci, które są prowadzone poza sezonem grzewczym" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa krakowskiego MPEC Renata Krężel.
MPEC w Krakowie i Skawinie ma 915 km podwójnych ciepłociągów. Dla osiągnięcia kompletu danych potrzebny będzie jeszcze jeden krótki lot, głównie nad Skawiną. MPEC zlecił wykonanie zdjęć termowizyjnych po raz drugi. Pierwsze były robione w lutym 2020 r. Ich analiza dostarczyła wielu cennych informacji o sieciach ciepłowniczych, niemożliwych do pozyskania w inny sposób, dlatego zdecydowano o powtórzeniu lotów.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE