ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen i Lotos najdroższe od połowy ubiegłego roku, inwestorzy liczą na poprawę marż
08.03.2021r. 15:38

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Akcje PKN Orlen i Grupy Lotos są obecnie najdroższe od połowy 2020 r., chociaż otoczenie makro pozostaje bardzo słabe. Zdaniem analityków, inwestorzy liczą, że w perspektywie dwóch do czterech kwartałów modelowe marże obu koncernów zaczną jednak rosnąć.

Przez ostatnie pół roku akcje PKN Orlen i Grupy Lotos zyskały odpowiednio 27 i 18 proc. i są najdroższe od czerwca-lipca 2020 roku. W poniedziałek w ciągu dnia akcje płockiego koncernu zyskiwały 4,5 proc., a gdańskiej spółki rosły 3,4 proc.

"Główna przyczyna zachowania kursów akcji Orlenu i Lotosu to bardzo dobry sentyment na rynkach międzynarodowych. Mocno wzrosły ceny ropy naftowej. Pytanie, czy to będzie miało pozytywny wpływ na nasze spółki rafineryjne" - powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Chociaż wzrost cen ropy nie oznacza poprawy marż rafineryjnych, to - zdaniem analityka - nie powinien też w krótkim terminie wpłynąć na nie negatywnie, bo i tak już są bardzo niskie.

"Marże są na niskim, prawie zerowym poziomie, mówimy teraz o bardzo słabym makro. Dyferencjał wynosi obecnie prawie 2,5 USD/b, co nieco pomaga marżom, ale przy średniocyklicznej marży modelowej Orlenu z dyferencjałem w wysokości 6 USD/b to obecny poziom dyferencjału niewiele zmienia. Marże modelowe Orlenu bez dyferencjału są w okolicach 0-2 USD/b" - powiedział Prokopiuk.

Analityk DM BOŚ zwraca uwagę na rosnące ceny ropy naftowej, która obecnie sięga prawie 70 USD za baryłkę, a jeszcze na początku roku kosztowała nieco ponad 50 USD/b.

"W tym roku mieliśmy problemy podażowe w USA spowodowane Covid i ostrą zimą. Teraz są to już ceny, które w końcu doprowadzą do tego, że produkcja z łupków w USA zacznie wracać na poziomy rekordowe, do tego pewnie będą luzowane sankcje na Iran. Takie perspektywy powodują, że można myśleć z optymizmem o trendach na ropie" - powiedział.

Dodał, że pod koniec roku, wraz z odbudową wydobycia ropy z łupków w USA, będzie można mówić już o potencjalnym słabym zachowaniu się cen ropy w kolejnym roku, co z kolei będzie bardzo mocno wspierać marże rafineryjne.
Jego zdaniem odbudowa marż może nastąpić w horyzoncie dwóch do czterech kwartałów.

"Z punktu widzenia timingu inwestycyjnego to jest moment, który może się okazać dobry na kupowanie spółek paliwowych" - powiedział.

W opinii analityka DM BOŚ w warunkach rosnących cen ropy naftowej lepiej może sobie radzić Grupa Lotos.

"Lotos powinien teoretycznie lepiej sobie radzić przy wyższych cenach ropy, gdyż ma większe niż Orlen udziały w upstreamie, a także ze względu na swój model produkcji. Spółka w uzyskach ma większą pulę wysokomarżowych produktów, które powinny bardziej rosnąć przy wyższych cenach ropy, a mniejszą - ciężkich produktów, które przy wzroście cen ropy rosną wolniej" - powiedział.

"Generalnie przy wzrostach cen ropy ekonomia biznesu w Orlenie jest niekorzystna, a w Lotosie może nie być niekorzystna, co w połączeniu z upstreamem powoduje, że Lotos jest potencjalnie ciekawszy" - dodał.

Czytaj również:
Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE