ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Resort klimatu zdefiniuje i określi granice ubóstwa energetycznego
08.03.2021r. 17:32

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W resorcie klimatu i środowiska powstał zespół, którego zadaniem będzie wypracowanie mechanizmów wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz zdefiniowanie i określenie granic ubóstwa energetycznego, a także instrumentów ograniczających to zjawisko - podało w poniedziałek MKiŚ.

Jak wyjaśniono w komunikacie, resortowy zespół został powołany 23 lutego 2021 r. i będzie organem opiniodawczo-doradczym Ministra Klimatu i Środowiska.

"Podejmowane prace skupią się na konstruktywnej analizie obecnie funkcjonującego systemu wsparcia odbiorców wrażliwych oraz instrumentów niwelujących zjawisko ubóstwa energetycznego, potencjalnie zmniejszających wydatki gospodarstw na energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe. Dodatkowo, określone zostaną nowe kierunki działań, mające na celu ograniczenie zjawiska ubóstwa energetycznego" - wylicza szef MKiŚ Michał Kurtyka.

Dodano, że prace zespołu będą miały znaczący wpływ na realizację celu, zawartego w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040), dotyczącego redukcji ubóstwa energetycznego do poziomu 6 proc. do 2030 r. Ponadto, zostaną wykorzystane przy implementacji założeń dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944/WE z dnia 5 czerwca 2019 r. ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Przypomniano, że dyrektywa ta obliguje państwa członkowskie do wprowadzenia rozwiązań wspierających odbiorców wrażliwych energii elektrycznej oraz określenia zjawiska ubóstwa energetycznego.

Ministerstwo dodało, że zespół przedyskutuje również konieczność przeciwdziałania i ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Zespół będzie też zajmował się kwestią zapewnienia potrzeb bytowych odbiorców ubogich energetycznie w zakresie ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, zasilania urządzeń elektrycznych najbardziej efektywnymi metodami, jak i w zakresie poprawy efektywności energetycznej.

Pracami zespołu pokieruje wiceminister Piotr Dziadzio, a w jego skąd wejdą przedstawiciele innych resortów oraz reprezentanci administracji samorządowej. Doradcami mają być eksperci wywodzący się z instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw energetycznych.

Resort wskazał, że efektem prac zespołu będzie m.in. opracowanie propozycji założeń do zmian legislacyjnych, w tym, rekomendacji dotyczących nowych instrumentów przyczyniających się do wsparcia odbiorców energii elektrycznej, ciepła i paliw gazowych, dotkniętych ubóstwem energetycznym.
W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller informował, że obecnie nie są prowadzone prace nad projektem rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej. Mówił, że ma powstać dedykowany program związany z tzw. ubóstwem energetycznym. Ma być on skierowany do osób, które ze względu na ceny prądu potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego.

We wrześniu 2020 r. wicepremier, szef MAP Jacek Sasin mówił, że zgodnie z zapowiedziami jego resort przygotował projekt ustawy wprowadzający rekompensaty za podwyżki energii elektrycznej, ale dysponentem tego projektu jest obecnie Ministerstwo Klimatu. Jak zaznaczył, rekompensaty będą wtedy, kiedy zdecyduje o tym rząd.

W połowie stycznia minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka poinformował, że w pierwszej połowie 2021 r. mają być gotowe rozwiązania ustawowe dotyczące rekompensat za wzrost cen energii elektrycznej.

"Przygotowujemy projekt ustawy, który wesprze odbiorców wrażliwych. Odbiorcy wrażliwi to są tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego, czyli w dochodzie rozporządzalnym jest znaczący. Przyjmujemy, że jest to około 10 proc. Jeżeli 10 proc. naszych dochodów płacimy, to wtedy podpadamy pod taką definicję odbiorcy wrażliwego" - mówił wówczas Kurtyka.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: xyz 09.03.2021r. 07:58
To pierwszy od wielu lat racjonalny krok podejmowany przez ministerstwo w zakresie ochrony odbiorców przed wzrostem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 09.03.2021r. 13:54
Kolejne z "tyłka" wziete określenie ,które nie ma żadnego uzasadnienia albowiem jest tylko takie zwykłe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EL 11.03.2021r. 10:24
Oj MAX ! znowu POLECIAŁEŚ - 10-krotnie przestrzeliłeś! Nie każdy biedny ma fabryczkę, dla której... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE