ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Warszawa: Miasto Jest Nasze chce zakazu palenia węglem od października 2023 roku
09.03.2021r. 11:52

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Fundacji Prawnicy dla Ziemi złożyli we wtorek w Radzie Warszawy projekt uchwały intencyjnej dotyczącej wprowadzenia zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych od października 2023 roku.

Konferencję przedstawicieli stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wraz i Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi zwołano przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywają się sesje rady miasta. Na schodach prowadzących do budynku aktywiści ułożyli 61 bryłek węgla - po jednej dla wszystkich radnych i prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Mają one przypomnieć samorządowcom, że problem węgla w stolicy nie został rozwiązany.

"Spotykamy się, żeby wręczyć radnym m.st. Warszawy projekt uchwały intencyjnej dla Rady Warszawy, która ma na celu wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie od października 2023 roku" - podkreślił lider MJN Jan Mencwel. Celem uchwały intencyjnej jest wyrażenie przez radnych woli, w tym przypadku, wprowadzenia takiego zakazu.

Mencwel zwrócił uwagę, że dwa tygodnie temu Warszawa miała "niemalże najgorsze powietrze ze wszystkich miast na całym świecie". Informował o tym m.in. Warszawski Alert Smogowy, powołując się na ranking jakości powietrza - World Air Quality Ranking. "To się musi skończyć i to się może skończyć dzięki tej uchwale, która wyrazi jasną wolę ze strony radnych, że w Warszawie ma się zakończyć epoka węgla" - powiedział szef MJN.

Wiceprezes stowarzyszenia Barbara Jędrzejczyk podkreśliła, że wniosek o przyjęcie uchwały intencyjnej złożony przez aktywistów został podpisany przez trzystu mieszkańców Warszawy. Jak wyjaśniła, do Rada Warszawy musi się do niego odnieść, więc nie zostanie on odłożony do "szuflady urzędniczej". "Wybraliśmy to narzędzie, ponieważ petycji w tej sprawie było już wiele, niestety skutki najczęściej były żadne" - powiedziała.
"Mamy prawo do czystego powietrza" - wskazała Kamila Drzewicka z Fundacji. "W obliczu rażących, wieloletnich przekroczeń norm jakości powietrza w Warszawie, a tym samym łamania prawa do życia i prawa do zdrowia, zdecydowaliśmy się przygotować projekt uchwały, która przewiduje środki, które w naszej ocenie doprowadzą do znacznej poprawy jakości powietrza w Warszawie" - dodała.

Wyraziła nadzieję, że Rada Warszawy przyjmie tę uchwałę i w sposób ewidentny pokaże władzom samorządowym województwa mazowieckiego, że jest gotowa odejść od węgla.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE