ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Jak sieć 5G wpłynie na przyszłość motoryzacji?
11.03.2021r. 19:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Wpływ sieci 5G obserwujemy na wielu obszarach naszego życia, jak praca i nauka zdalna, liczne urządzenia smart w domach, korzyści w różnych dziedzinach rozrywki, a kończąc na medycynie. Sieć 5G w znacznym stopniu wpływa również na przyszłość motoryzacji. W jaki sposób?

Samochody z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Liczne systemy bezpieczeństwa, nowinki wspomagające kierowcę, coraz dokładniejsze i pomocne nawigacje - wszystko to do działania potrzebuje szybkiego internetu. Jeśli na drogach ma być bezpiecznie, musi być również nowocześnie. A im szybsze i stabilniejsze przesyłanie danych, tym większe szanse na uniknięcie korków czy wypadków. Takich możliwości dostarcza właśnie sieć 5G, którą jako pierwszy operator w Polsce uruchomił Plus. Nie tylko oferuje on największy na ten moment zasięg sieci 5G - dla ponad 7 milionów osób z więcej niż 100 miejscowości, ale, jeszcze w tym roku planuje objąć szybkim internetem ponad 11 milionów mieszkańców Polski. Nie są to jednak jedyne plusy, jakie do zaoferowania motoryzacji ma sieć 5G. Co jeszcze może nas czekać w niedalekiej przyszłości?

Sieć 5G na motoryzację wpłynie (a nawet już wpływa) na wielu obszarach. Powoli rzeczywistością staje się na przykład umiejętność przewidywania przez samochody zdarzeń na drodze. Dzięki sieci 5G można połączyć się z kamerami i licznymi czujnikami w samochodzie, wykrywając w ten sposób potencjalne zagrożenia. Technologia ta sprawia, że kierowca jest w stanie dużo wcześniej i trafniej podejmować decyzje, co pozwala na zapobieganie wypadkom. Wraz z rozwojem sieci 5G samochody będą miały dużo większą możliwość do wzajemnego "porozumiewania się". Czymś naturalnym stanie się nie tylko ostrzeganie przed różnymi zagrożeniami na drodze, ale również - korkami. Ruch stanie się więc płynniejszy, dzięki czemu stracimy mniej czasu podczas codziennych dojazdów do pracy czy na zakupy.

Umiejętność przewidywania przez samochody zdarzeń na drodze staje się powoli rzeczywistością. Dzięki temu kierowca jest w stanie wcześniej podejmować decyzje

Zalety sieci 5G odczują nie tylko kierowcy, ale również piesi czy rowerzyści. Różnego rodzaju kamery i czujniki mogą zostać wbudowane w infrastrukturę nowoczesnego miasta. Podłączone na przykład do sygnalizacji świetlnej będą w stanie wykrywać zbliżających się przechodniów i informować o tym kierowców. Sieć 5G jest w stanie poinformować kierowcę o zbliżającym się niebezpieczeństwie nawet w ciągu 5 milisekund. Choć może się to wydawać nieznaczące, jeśli dodamy do tego przeciętny czas reakcji człowieka - ma to kolosalne znaczenie.

Samochody autonomiczne, czyli przyszłość motoryzacji
Sieć 5G niewątpliwie wpłynie również na rozwój samochodów autonomicznych, czyli - mówiąc w uproszczeniu - jeżdżących samodzielnie. A że jest to przyszłość motoryzacji, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Aby auta mogły jeździć bez udziału kierowcy, potrzebna jest błyskawiczna analiza mnóstwa informacji z czujników znajdujących się zarówno w samochodzie, jak i tych umiejscowionych w miejskiej infrastrukturze. Aby to działało, niezbędne jest szybkie przesyłanie danych, a takie właśnie możliwości oferuje sieć 5G. Już dziś doskonale wiedzą o tym użytkownicy Plusa, którzy na co dzień mają dostęp do szybkiego i stabilnego internetu w tej technologii.

Nowoczesne samochody potrafią rozpoznawać znaki drogowe czy same utrzymać prędkość za poprzedzającym nas autem. Dzięki rozwojowi sieci 5G liczba takich funkcji będzie tylko rosnąć

W niedalekiej przyszłości z pewnością jeszcze bardziej rozwinie się również technologia HUD, dzięki której możemy odczytywać różne informacje na przedniej szybie samochodu. To rzutniki, dla których ekranem jest wycinek szyby samochodu. Za sprawą szybkiego internetu, jaki jest możliwy dzięki sieci 5G, tych informacji może być coraz więcej.

Nowoczesne samochody potrafią już rozpoznawać znaki drogowe, dzięki adaptacyjnemu tempomatowi utrzymać prędkość za poprzedzającym nas samochodem, a za sprawą systemu 360 nieustannie obserwują otoczenie. Dzięki pojawieniu się i rozwojowi sieci 5G liczba funkcji, dbających o bezpieczeństwo i komfort kierowcy będzie tylko rosnąć. Realna w niedalekiej przyszłości wydaje się na przykład idea aut połączonych - nie tylko ze sobą, ale również z miejską infrastrukturą. Jazda stanie się więc nie tylko łatwiejsza i przyjemniejsza, ale również bezpieczniejsza.

Źródło: motoryzacja.interia.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE