ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Kolejne bocianie gniazda pod opieką energetyków
15.03.2021r. 17:59

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Aż 500 nowych i wyremontowanych platform zabezpieczających bocianie gniazda zamontowanych na słupach energetycznych czekać będzie tej wiosny na swoich ptasich mieszkańców. Łącznie Energa Operator z Grupy Orlen zainstalowała ich już blisko 12 tys. Szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.


Pracownicy Energi Operator montujący platformy i prowadzący ostatnie prace remontowe w gniazdach zlokalizowanych na słupach energetycznych to bez wątpienia jedna z oznak zbliżającej się wiosny. Kolejną są powracające z ciepłych krajów bociany. I właśnie dla nich energetycy przygotowali nowe - bezpieczne lęgowiska.

Podejmowane przez energetyków działania mają na celu uczynienie ze słupów energetycznych, które upodobały sobie bociany, bezpiecznego dla nich lokum. Wyniesienie gniazda ponad linię energetyczną, chroni zarówno jego lokatorów, jak i same przewody, zabezpieczając je między innymi przed kontaktem z materiałem wykorzystanym przez ptaki jako budulec. Zdarzają się sytuacje, w których może on powodować zwarcia, a w konsekwencji przerwy w dostawach energii elektrycznej - mówi Grzegorz Baran z Energa Operator.Energetyk, bociek - dwa bratanki

Bociany dużo częściej na miejsce budowy gniazd wybierają słupy energetyczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ jest coraz mniej tradycyjnych dachów pokrytych strzechą, na których mogą bez przeszkód założyć swoje gniazdo. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich lat dobrymi przyjaciółmi boćków zostali... energetycy. To oni, nie tylko ze względu na możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu, ale również wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, mogą pomagać zabezpieczać ptasie domostwa.

Energetycy podnoszą gniazda na specjalnych konstrukcjach montowanych ponad liniami energetycznymi. To "przeprowadzanie" bocianów na platformy jest możliwe jedynie od września do początku marca, gdy ptaków nie ma w kraju i ich gniazda nie są zamieszkane. Po tym okresie zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd z uwagi na sezon lęgowy - zaznacza Adam Mądry z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ostatnie prace przygotowujące gniazda do wiosny Energa Operator przeprowadziła w słynnej bocianiej wiosce Żywkowo w województwie warmińsko-mazurskim. Cztery platformy, jakie zostały zamontowane w bocianiej wiosce (dwie na nowych słupach, dwie w miejsce wysłużonych starych konstrukcji), zaokrągliły sumę wszystkich przygotowanych w tym sezonie gniazd do 500 szt. (353 nowych i 147 wymienionych, naprawionych lub przeniesionych platform).

Grupa Energa wie jak dbać o bociany

Energa z Grupy Orlen współpracuje z przyrodnikami na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk od ponad 25 lat. Działania są prowadzone na wielu płaszczyznach - od współpracy z elektormonterami i montażu platform na słupach energetycznych, przez pomoc w obrączkowaniu ptaków (projekt "Energetyczni obrączkarze Grupy Energa") po popularyzowanie wiedzy na temat potrzeby ochrony bocianów.

Dzięki współpracy fundacji przyrodniczej "pro Natura" i Grupy Energa powstała specjalna infolinia 801 BOCIAN, czyli 801 26 24 26 i adres e-mail bociany@bociany.pl. Od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 na infolinii dyżurują doświadczeni w pomaganiu bocianom przyrodnicy, którym można zadać wszelkie pytania związane z ochroną tych ptaków. Tu także konsultowane są zgłoszenia dotyczące potrzeby montażu platformy.

Każdy może pomóc

Jednak nie tylko linie energetyczne, niestabilne gniazda czy drapieżniki zagrażają bocianom. Jak zaznaczają przyrodnicy, ptakom może pomóc każdy. Jak? Wystarczy w okolicy bocianich gniazd zbierać... sznurki. To właśnie one stanowią ogromne zagrożenie dla piskląt. Bociany wzmacniają i rozbudowują gniazdo każdego roku, znosząc materiał z okolicznych pól, a tam często znajdują sznurki pozostawione po pracach rolnych. Mogą one oplątać nogi młodych bocianów i uniemożliwić im wylot, co bez interwencji człowieka często kończy się tragicznie.

Dlatego Energa z Grupy Orlen wraz z przyrodnikami od lat zachęca do tej prostej czynności, dzięki której każdy może włączyć się w ochronę bocianów. Poprzez akcję "Zbieraj sznurki, chroń bociany" wiedza ta jest popularyzowana między innymi w mediach, szkołach i przez materiały edukacyjne.

Czytaj również:
Energa Grupa Orlen

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE