ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Mała elektrownia wodna jako zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego na wypadek blackoutu
18.03.2021r. 13:28

Łukasz Kalina, 512 008 805, lukasz.kalina@ioze.pl
Energetyka wodna jako jeden z najstarszych sektorów OZE, oprócz oczywistych korzyści związanych z produkcją energii, pozytywnie wpływa również na takie kwestie jak retencja wód oraz przeciwdziałanie suszom i powodziom. Mała energetyka wodna, powiązana z szeroko rozumianym gospodarowaniem wodami płynącymi i stojącymi, jest skutecznym narzędziem walki ze skutkami zmian klimatu, które dotykają nas wszystkich, choćby jako zjawiska pogodowe o ekstremalnym przebiegu. Nie jest to jedyna zaleta inwestycji omawianego typu, o czym przekonują się inwestorzy branży MEW (małych elektrowni wodnych), którzy w ostatnim czasie zintensyfikowali swoje działania.

Oprócz wspomnianych powyżej, energetyka wodna jest również wykorzystywana jako katalizator w sytuacjach awaryjnych dla systemu elektroenergetycznego, gdyż jedną z jej strategicznych cech jest możliwość samostartu i zapewnienia zewnętrznego źródła rozruchowego części sieci krajowej po wystąpieniu blackout'u (awarii katastrofalnej). Elektrownie wodne charakteryzują się dużą elastycznością pracy i dobrym przystosowaniem do szybkich uruchomień. Wyposażone są w urządzenia techniczne zapewniające ich samostart. W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) istnieje kilka elektrowni wodnych wytypowanych jako źródła rozruchowe w procesie odbudowy sieci.

Co istotne, nie tylko źródła o dużej mocy oraz strategicznym wpływie na odbudowę KSE mogą pełnić bardzo ważną rolę w poprawie bezpieczeństwa energetycznego. Coraz większą wartość odgrywają również mniejsze, rozproszone źródła energetyki wodnej, które mogą odgrywać istotną rolę w lokalnej sieci. Jednym z takich przykładów jest mała elektrownia wodna powstająca obecnie w południowej Polsce, w której realizację zaangażowane jest IOZE hydro. Mała elektrownia wodna, wyposażona w generator synchroniczny oraz zaawansowany system automatyki i sterowania, będzie dostosowana do wymogów pracy wyspowej. Jej szybki samostart będzie wykorzystywany do odbudowy lokalnej sieci w sytuacjach krytycznych po zaniku napięcia. Aby zapewnić bezpieczną odbudowę sieci, kluczowe jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia układu w szereg urządzeń spełniających swoją rolę takich jak generator synchroniczny, regulator prędkości obrotowej, napięcia, tor rozruchowy oraz odpowiednie nastawy zabezpieczeń i automatyki regulacyjnej do pracy wydzielonej.

Oprócz tak krytycznej funkcji jak odbudowa sieci lokalnej, nowopowstająca instalacja hydroenergetyczna przez znakomitą większość czasu będzie pracowała w trybie normalnej pracy. Stabilna produkcja energii elektrycznej, wysoka sprawność turbiny wodnej, średnio ponad 91%, czas pracy wynoszący ponad 8500 godzin rocznie oraz zapewnienie sprzedaży energii elektrycznej przez 15 lat, po cenie blisko 590 zł/MWh (cena będzie aktualizowana corocznie zgodnie ze wskaźnikiem inflacji), zapewniają bardzo ciekawą perspektywę inwestycyjną dla właściciela projektu. IOZE hydro specjalizuje się w kompleksowej obsłudze zaawansowanych projektów technologicznych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb inwestora. Doświadczenia z systemowych, profesjonalnych projektów przekłada na rynek prywatny, świadcząc usługi również dla niewielkich 'mocowo' instalacji, często w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Polecamy do sprawdzenia:

Zostań w naszym portalu, dołącz do dyskusji
TOP3 tematów przyciągających uwagę naszych Czytelników
  1. Zwrot w niemieckiej dyplomacji, będą namawiali inne kraje do porzucenia energetyki jądrowej"
  2. Raport URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji OZE wzrosła trzykrotnie
  3. Kopciuchy wciąż dymią ale na szczęście jest ich nieco mniej
IOZE hydro - Turn water into profits! , http://www.ioze.pl

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: max 19.03.2021r. 09:50
Należy uruchomić realizacje projektów zbiorników zaporowych opracowanych jeszcze w latach 60-tych ub. w. "Babka... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 25-03-2021r. 15:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE