Mała elektrownia wodna jako zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego na wypadek blackoutu
18.03.2021r. 13:28
Łukasz Kalina, 512 008 805, lukasz.kalina@ioze.pl
Energetyka wodna jako jeden z najstarszych sektorów OZE, oprócz oczywistych korzyści związanych z produkcją energii, pozytywnie wpływa również na takie kwestie jak retencja wód oraz przeciwdziałanie suszom i powodziom. Mała energetyka wodna, powiązana z szeroko rozumianym gospodarowaniem wodami płynącymi i stojącymi, jest skutecznym narzędziem walki ze skutkami zmian klimatu, które dotykają nas wszystkich, choćby jako zjawiska pogodowe o ekstremalnym przebiegu. Nie jest to jedyna zaleta inwestycji omawianego typu, o czym przekonują się inwestorzy branży MEW (małych elektrowni wodnych), którzy w ostatnim czasie zintensyfikowali swoje działania.
Oprócz wspomnianych powyżej, energetyka wodna jest również wykorzystywana jako katalizator w sytuacjach awaryjnych dla systemu elektroenergetycznego, gdyż jedną z jej strategicznych cech jest możliwość samostartu i zapewnienia zewnętrznego źródła rozruchowego części sieci krajowej po wystąpieniu blackout'u (awarii katastrofalnej). Elektrownie wodne charakteryzują się dużą elastycznością pracy i dobrym przystosowaniem do szybkich uruchomień. Wyposażone są w urządzenia techniczne zapewniające ich samostart. W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) istnieje kilka elektrowni wodnych wytypowanych jako źródła rozruchowe w procesie odbudowy sieci.
Co istotne, nie tylko źródła o dużej mocy oraz strategicznym wpływie na odbudowę KSE mogą pełnić bardzo ważną rolę w poprawie bezpieczeństwa energetycznego. Coraz większą wartość odgrywają również mniejsze, rozproszone źródła energetyki wodnej, które mogą odgrywać istotną rolę w lokalnej sieci. Jednym z takich przykładów jest mała elektrownia wodna powstająca obecnie w południowej Polsce, w której realizację zaangażowane jest IOZE hydro. Mała elektrownia wodna, wyposażona w generator synchroniczny oraz zaawansowany system automatyki i sterowania, będzie dostosowana do wymogów pracy wyspowej. Jej szybki samostart będzie wykorzystywany do odbudowy lokalnej sieci w sytuacjach krytycznych po zaniku napięcia. Aby zapewnić bezpieczną odbudowę sieci, kluczowe jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury i wyposażenia układu w szereg urządzeń spełniających swoją rolę takich jak generator synchroniczny, regulator prędkości obrotowej, napięcia, tor rozruchowy oraz odpowiednie nastawy zabezpieczeń i automatyki regulacyjnej do pracy wydzielonej.
Oprócz tak krytycznej funkcji jak odbudowa sieci lokalnej, nowopowstająca instalacja hydroenergetyczna przez znakomitą większość czasu będzie pracowała w trybie normalnej pracy. Stabilna produkcja energii elektrycznej, wysoka sprawność turbiny wodnej, średnio ponad 91%, czas pracy wynoszący ponad 8500 godzin rocznie oraz zapewnienie sprzedaży energii elektrycznej przez 15 lat, po cenie blisko 590 zł/MWh (cena będzie aktualizowana corocznie zgodnie ze wskaźnikiem inflacji), zapewniają bardzo ciekawą perspektywę inwestycyjną dla właściciela projektu. IOZE hydro specjalizuje się w kompleksowej obsłudze zaawansowanych projektów technologicznych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb inwestora. Doświadczenia z systemowych, profesjonalnych projektów przekłada na rynek prywatny, świadcząc usługi również dla niewielkich 'mocowo' instalacji, często w formule "zaprojektuj i wybuduj".
Polecamy do sprawdzenia:
Zostań w naszym portalu, dołącz do dyskusji
TOP3 tematów przyciągających uwagę naszych Czytelników- Zwrot w niemieckiej dyplomacji, będą namawiali inne kraje do porzucenia energetyki jądrowej"
- Raport URE: produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji OZE wzrosła trzykrotnie
- Kopciuchy wciąż dymią ale na szczęście jest ich nieco mniej
IOZE hydro - Turn water into profits! , http://www.ioze.pl