ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bełchatów: Marszałek i prezes PGE zainicjowali powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji
21.03.2021r. 11:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber i prezes PGE Wojciech Dąbrowski podpisali w czwartek list intencyjny ws. utworzenia Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie. Powołana instytucja będzie pomagała zatrudnionym w przemyśle wydobywczym w zdobyciu nowych kompetencji zawodowych.

Centrum Rozwoju Kompetencji (CRK) w Bełchatowie zostanie utworzone w związku z czekającą ten region transformacją energetyczną. Placówka ma pomagać i wspierać pracowników należącego do PGE bełchatowskiego kompleksu energetycznego w rozwoju i zdobywaniu nowych kompetencji zawodowych poprzez prowadzone szkolenia i kursy. Pozwolą one także na bezpłatne zdobycie nowego zawodu czy nowego miejsca pracy.

Jak zapowiedział na środowej uroczystości marszałek województwa łódzkiego, powstanie CRK to jeden z kroków do przeobrażenia bełchatowskiego regionu w nowoczesny obszar ze szkołami i uczelniami kształcącymi specjalistów w innowacyjnych branżach.

"Powiecie: marzyciel. Może i marzyciel, ale wystarczy, że słowo marzenie zastąpimy słowem plany. To są konkretne plany, które dziś zaczynami realizować. Powstanie centrum jest początkiem tych planów. (...) Perspektywa transformacji energetycznej powoduje obawy, ale chcemy, by zostały one zastąpione wiarą w to, że mieszkańcy regionu, pracownicy zatrudnieni w procesie wydobycia węgla brunatnego na tym nie stracą. To do nich kierujemy tę ofertę, to dla nich będziemy podejmowali kolejne działania" - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski dodał, że spółka przystąpiła niezwłocznie do inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Przyznał, że region Bełchatowa w perspektywie najbliższych kilkunastu lat czeka transformacja energetyczna, ale - jak zapewnił - już teraz rozpoczynają się przygotowania do tego procesu.

"Chcemy zaproponować naszym pracownikom możliwość dokształcenia się w poszukiwanych nowych zawodach, które będą wykorzystywane w PGE oraz innych miejscach. Chcemy tutaj kształcić automatyków, elektrotechników, programistów oraz na innych kierunkach, które będą wynikały z zapotrzebowania" - zaznaczył Dąbrowski.

Poinformował, że placówka będzie prowadzona przez samorząd w ścisłej współpracy z energetycznym koncernem. Pracownicy PGE mają m.in. prowadzić zajęcia w zakresie energetyki. "To nasz wspólny program, nasz wspólny wysiłek, aby ten region był wzorem dla innych regionów, przed którymi też jest transformacja energetyczna, takich jak Śląsk, Zagłębie Turoszowskie. Jestem przekonany, że Bełchatów będzie liderem i będzie wyznaczał kierunki dla innych" - przekonywał szef PGE.

Prezes działającej w Bełchatowie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Wioletta Czemiel-Grzybowska wskazała, że dzięki partnerstwu biznesu i samorządu uda się wytyczyć przyszłość w trudnym okresie transformacji. "Dzięki tej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie będziemy przekwalifikowywać naszych pracowników, ale też budować kompetencje ludzi młodych i kształcić przyszłą kadrę energetyczną. Bardzo dziękuję, bo takie są oczekiwania pracowników i mieszkańców" - powiedziała.
Obecny na uroczystości poseł PiS Antoni Macierewicz podkreślił natomiast, że transformacja energetyczna to największe wyzwanie stojące przed Polską. Tłumaczył, że Bełchatów jest wskazany jako drugie po Pomorzu miejsce, w którym ma powstać elektrownia atomowa.

"To wielka decyzja, ale też gigantyczne wyzwanie, które bez tego centrum nie będzie mogło być zrealizowane. Bo nie chodzi tylko o zbudowanie samej struktury technicznej. Najlepsza nawet technika, bez ludzi, którzy tym operują, wykształconej kadry, nie jest w stanie funkcjonować" - mówił polityk.

Centrum Rozwoju Kompetencji ma zostać uruchomione we wrześniu br. Kształcenie w nim ma być skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Placówka ma zapewnić szeroki zakres kursów i szkoleń, m.in. z obszaru energetyki odnawialnej, morskich farm wiatrowych, sektora Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ), obsługi gazowych bloków energetycznych, uczenia maszynowego, jak również w zawodach przyszłości, jak analityk Big Data, biotechnolog czy inżynier elektrotechnologii. Prowadzone będą także zajęcia z technicznego języka angielskiego, jak również z budowy tzw. miękkich kompetencji społecznych i menedżerskich.

Program edukacyjny ma uwzględniać indywidualne potrzeby obecnych pracowników Grupy PGE oraz lokalnego rynku pracy. Udział w szkoleniach dla pracowników koncernu będzie bezpłatny.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE