ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE spodziewa się w '21 stabilnej EBITDA w obrocie, spadku w energetyce konwencjonalnej
24.03.2021r. 11:39

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Grupa PGE spodziewa się, że w 2021 roku jej raportowana EBITDA w segmencie obrotu będzie stabilna rdr, spadnie w segmencie energetyki konwencjonalnej i wzrośnie w pozostałych obszarach - poinformowała spółka.

W listopadzie, przy okazji publikacji wyników za III kwartał, grupa PGE zakładała, że w 2021 roku jej EBITDA może być wyższa rdr we wszystkich segmentach z wyjątkiem energetyki konwencjonalnej.

W segmencie energetyki konwencjonalnej PGE spodziewa się presji spadających marż i wolumenów w efekcie zjawisk rynkowych. Jak podała PGE, efekt nie jest rekompensowany przychodami z rynku mocy oraz bloku 7 Elektrowni Turów.

"Perspektywa dla EBITDA w energetyce konwencjonalnej jest negatywna. Malejący CDS nie jest rekompensowany w całości z przychodów z rynku mocy. Obserwujemy spadek marż nawet po uwzględnieniu przychodów z rynku mocy, których nie było w 2020 r" - powiedział na konferencji wiceprezes PGE Paweł Strączyński.

W ciepłownictwie na wyniki wpływ będą mieć dodatkowe przychody z tytułu rynku mocy. Spółka zakłada wzrost taryfy na sprzedaż ciepła przy presji kosztu CO2.

W segmencie energetyki odnawialnej grupa oczekuje pozytywnego wpływu farm wiatrowych uruchomionych w trakcie roku 2020 oraz przejętej farmy Skoczykłody.
W dystrybucji spółka zakłada utrzymanie poziomu zwrotu z roku 2020. Wartość Regulacyjna Aktywów (WRA) wzrośnie o ok. 1,4 mld zł (ok. 18,9 mld zł).
W obrocie, spółka zakłada wzrost zapotrzebowania i przywrócenie marżowości rynku detalicznego. Przewiduje presję pokrywania kosztu usługi dystrybucji energii dla prosumentów.

"W segmencie obrotu nasza perspektywa jest neutralna. Mamy jeszcze wiele niewiadomych. Zatwierdzona taryfa G na 2021 rok nie w pełni nas satysfakcjonuje. Jedyny pozytywny efekt to pełne uwzględnienie w taryfie kosztu nabycia energii elektrycznej" - powiedział wiceprezes Strączyński.
W 2020 roku EBITDA PGE wyniosła 5.966 mln zł, co oznacza spadek o 16 proc. rdr. Powtarzalny zysk EBITDA PGE w 2020 roku wyniósł 6,2 mld zł i był o 7 proc. niższy rdr.

EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna wyniosła w 2020 roku 1.725 mln zł (spadek o 40 proc. rdr), segmentu ciepłownictwo 947 mln zł (spadek o 20 proc.), a segmentu dystrybucja 2.306 mln zł (bez zmian rdr). W obrocie EBITDA wyniosła 612 mln zł (wzrost o 119 proc.), a w energetyce odnawialnej 597 mln zł (wzrost o 15 proc.).

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE