ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron pracuje nad strategią ograniczania produkcji energii z węgla
24.03.2021r. 19:45

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Tauron pracuje nad strategią dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Przedstawiciele firmy zastrzegają, że tempo i zakres działań w tym zakresie zależy m.in. od unijnych regulacji, opłacalności produkcji i mechanizmów pomocowych.

Ponad miesiąc temu zarząd spółki Tauron Wytwarzanie, skupiającej aktywa wytwórcze Grupy oparte na węglu kamiennym, podjął uchwałę dotyczącą eksploatacji bloków energetycznych, której częścią jest potencjalny harmonogram ich wygaszania w perspektywie najbliższych 15 lat. Spółka podkreśla jednak warunkowy charakter uchwały.

"To oznacza, że ewentualne wykonanie tej uchwały zależy od szeregu czynników, w tym przede wszystkim przyszłej opłacalności pracy poszczególnych jednostek wytwórczych, uzależnionej od nowych, możliwych do wdrożenia mechanizmów pomocowych" - wyjaśniła w środę rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie Patrycja Hamera.

Proces wygaszania najstarszych i najmniej efektywnych bloków węglowych trwa w Tauronie już od kilku lat. Natomiast prowadzone obecnie analizy, dotyczące wciąż działających bloków, służą - jak tłumaczą przedstawiciele spółki - przygotowaniu wielowariantowego planu działań w kontekście założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz przyjętej w lutym br. przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Wśród analizowanych czynników jest przede wszystkim systematyczny wzrost opłat za emisję dwutlenku węgla (ich koszt sięgnął ostatnio 40 euro za tonę CO2), brak możliwości finansowania inwestycji w technologie węglowe, rosnąca ilość energii wytwarzanej z odnawialnych źródeł oraz wzrost znaczenia gazu i kogeneracji jako technologii przejściowych w drodze do w pełni "zielonej" energetyki.

"Celem analiz jest opracowanie strategii dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego" - potwierdziła rzeczniczka, podkreślając, że istotnym aspektem prowadzonych prac jest także zaproponowanie rozwiązań minimalizujących społeczne skutki ograniczenia produkcji energii w blokach węglowych.
"Prowadzone są rozmowy ze stroną społeczną, by korzystając z dostępnych źródeł finansowania stworzyć jak najbardziej efektywne narzędzia osłonowe dla pracowników" - zapewniła Patrycja Hamera.

Źródła wytwórcze Grupy Tauron oparte są dziś głównie na węglu kamiennym. Ogłoszona w 2019 r. polityka tzw. zielonego zwrotu zakłada zwiększenie do blisko dwóch trzecich udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do 2030 r. Tylko do 2025 r. zaplanowano inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Od jesieni ub. roku resort aktywów państwowych analizuje możliwość wydzielania aktywów węglowych grup energetycznych (w tym Taurona) do odrębnego podmiotu o roboczej nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Podmiot ten miałby korzystać z pomocy publicznej, zaś pozbawione aktywów węglowych firmy energetyczne mogłyby skuteczniej pozyskiwać finansowanie na "zielone" inwestycje. Decyzje w tej sprawie jak dotąd nie zapadły.

Za utrzymaniem obecnej formuły działania Grupy Tauron opowiadają się działające w spółce związki zawodowe, które obawiają się likwidacji firmy po wydzieleniu z niej aktywów wytwórczych opartych na węglu. W marcu br. wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń poinformował, że resort nie pracuje nad połączeniem Taurona i Polskiej Grupy Energetycznej po ewentualnym wydzieleniu z nich aktywów węglowych.

Czytaj również:
Warto sprawdzić
TOP3 newsów, to się teraz czyta
  1. PGE chce zbudować energetycznego operatora telekomunikacyjnego. Telekom ma powstać na częstotliwości 450 MHz, z wykorzystaniem technologii LTE.
  2. Port Gdynia: terminal dla offshore gotowy przed końcem 2024
  3. Saudi Aramco ma największe szanse na przejęcie większości aktywów Grupy Lotos.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE