ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd Wielkiej Brytanii dopuszcza nowe licencje na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego
24.03.2021r. 20:55

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Brytyjski rząd przedstawił w środę porozumienie z zawarte branżą paliw kopalnych, którego celem jest odejście od wydobycia ropy i gazu z wód wokół Wielkiej Brytanii, ale wbrew nadziejom ekologów nie zabronił przyznawania nowych licencji na odwierty na Morzu Północnym.

W grudniu 2020 r. Dania jako pierwszy kraj ogłosiła, że do 2050 r. zupełnie zrezygnuje z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, oraz nie będzie już przyznawać nowych licencji na wydobycie. Organizacje ekologiczne liczyły, że Wielka Brytania zrobi to samo, zwłaszcza, że w listopadzie będzie gospodarzem ONZ-owskiego szczytu klimatycznego COP26. Sam proces wydobycia odpowiada za ok. 3,5 proc. emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii, nie licząc zanieczyszczeń powstałych później podczas spalania tych paliw.

Zgodnie z przedstawionym w środę porozumieniem, rząd oraz sektor prywatny do 2030 r. wspólnie zainwestują 16 miliardów funtów w pomoc sektorowi wydobywczemu w transformacji energetycznej i stopniowym odejściu od paliw kopalnych. Warunkiem jest zmniejszenie przez ten sektor emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 50 proc.

Według brytyjskiego rządu, pakiet środków uzgodnionych w ramach porozumienia ograniczy emisje z wydobycia ropy i gazu o 15 mln ton do 2030 r., co odpowiada rocznym emisjom z 90 proc. brytyjskich domów, a zarazem pozwoli utrzymać 40 tys. miejsc pracy.

Nie będzie jednak zakazu nowych licencji na wydobycie - zamiast tego wprowadzone mają być "klimatyczne punkty kontrolne", aby przed każdą planowaną rundą licencyjną zbadać, czy poszczególne wnioski są zgodne z celami Wielkiej Brytanii w zakresie zapobiegania zmianom klimatu.
Wzięte pod uwagę zostaną krajowe zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii na ropę naftową i gaz, przewidywane poziomy produkcji na Morzu Północnym, dostępność czystej energii oraz postępy sektora w zakresie realizacji celów redukcji emisji. Jeśli punkty kontrolne, które mają być określone w tym roku, wskażą, że nowe wydobycie ropy i gazu podważyłoby cele klimatyczne Wielkiej Brytanii, runda licencyjna nie będzie kontynuowana.

"Dzisiaj wysyłamy w świat jasny komunikat, że Wielka Brytania będzie krajem czystej energii. W nieodwracalnym procesie odchodzenia od paliw kopalnych nie pozostawimy pracowników sektora naftowego i gazowego samych. Będziemy zasilać zieloną rewolucję przemysłową, kierując uwagę na czyste technologie nowej generacji, których Wielka Brytania potrzebuje, aby wspierać zieloną gospodarkę" - oświadczył minister biznesu i przedsiębiorczości Kwasi Kwarteng.

Organizacje ekologiczne wyraziły rozczarowanie z powodu braku zakazu nowych licencji. Ich zdaniem, podważa to wiarygodność działań brytyjskiego rządu w kontekście szczytu COP26. "Odmowa wykluczenia nowych licencji na ropę i gaz, gdy dowody są już jasne, że są one niezgodne z brytyjskimi zobowiązaniami klimatycznymi, jest kolosalną porażką polityki klimatycznej w roku COP26" - powiedziała Mel Evans z brytyjskiego oddziału Greenpeace.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 25.03.2021r. 08:43
Przestanie się wydobywac jak nie będa potrzebne....a "ekoterrorystów" pogonić - na Syberię : niech tam... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE