ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W 2020 KGHM z zyskiem netto w wysokości blisko 1,8 mld zł
25.03.2021r. 06:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
KGHM w 2020 r. osiągnął 1 mld 797 mln zł zysku netto. Był on wyższy o 26,5 proc. niż w 2019 r. - podała spółka w środowym komunikacie. Dodano, że poziom zysku operacyjnego EBITDA przekroczył 6,6 mld zł.

KGHM opublikował w środę raport z wyników finansowych w 2020 roku. Wynika z niego, że w ub.r. spółka osiągnęła zysk netto wynoszący 1 mld 797 mln zł, tj. wyższy o 26,5 proc. niż w 2019 r.

Dodano, że firma osiągnęła najwyższy od momentu akwizycji aktywów zagranicznych Grupy KGHM poziom zysku operacyjnego EBITDA przekraczający 6,6 mld zł (wzrost o 27 proc.).

"KGHM w 2020 r., jako jedno z nielicznych przedsiębiorstw w branży, przezwyciężył kryzysy makroekonomiczne, osiągnął założone cele i zakończył rok satysfakcjonującym wynikiem" - ocenił prezes spółki Marcin Chludziński.

Szef spółki zauważył, że dobre wyniki finansowe udało się osiągnąć mimo zawirowań związanych z COVID-19.

Chludziński dodał, że głównym źródłem wyników operacyjnych Grupy są rezultaty osiągane przez KGHM Polska Miedź. "Utrzymaliśmy produkcję na stabilnym poziomie, a ciągłość procesów nie była zagrożona. Odpowiedzialne szacowanie ryzyka pozwoliło nam na utrzymanie planowanego poziomu produkcji" - zaznaczył prezes.

Spółka podała, że wartość aktywów wyniosła 42 mld 780 mln zł i była wyższa w stosunku do stanu z dnia 31 grudnia 2019 r. o 3 mld 371 mln zł.

Na koniec ubiegłego roku wskaźnik zadłużenia, mierzony relacją długu netto do EBITDA, spadł do poziomu 0,9 z 1,5 na koniec 2019 r. Wartość kapitałów własnych Grupy wyniosła na koniec grudnia 2020 r. 21 mld 81 mln zł i była wyższa o 879 mln zł od wartości na koniec 2019 r.

"W 2020 r. Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź wykazywała pełną zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Posiadane przez Grupę Kapitałową środki pieniężne oraz pozyskane finansowanie zewnętrzne gwarantują utrzymanie płynności oraz umożliwiają realizację zamierzeń inwestycyjnych. Saldo środków pieniężnych w 2020 r. uległo zwiększeniu o 1 mld 506 mln zł i na 31 grudnia 2020 r. wyniosło 2 mld 522 mln zł" - wskazał prezes Grupy.

KGHM podkreślił, że odnotował bardzo dobre wyniki sprzedaży. Przełożyło się to na 4-proc. wzrost przychodów w ujęciu rocznym, do poziomu 23,6 mld zł.

Spółka zwróciła uwagę, że od wybuchu pandemii zarówno w Polsce, jak i w kopalniach zagranicznych należących do spółki nie było przestojów produkcyjnych. "W segmentach KGHM INTERNATIONAL LTD. oraz KGHM Polska Miedź S.A. wystąpił nieznaczny spadek produkcji, odpowiednio o 9,6 tys. t i 5,2 tys. t miedzi płatnej" - wskazano w środowym komunikacie.
Wyjaśniono, że niższa od ubiegłorocznej produkcja KGHM Polska Miedź wynikała z "mniejszej zasobności i miąższości eksploatowanego złoża, jak również z ograniczonej podaży złomów miedzi w pierwszym półroczu 2020 r. oraz planowanego postoju remontowego w HM Głogów I".

Produkcja miedzi płatnej KGHM International Ltd. była niższa od założonej w budżecie o 4,8 tys. ton ( minus 7 proc.) na skutek niższego wolumenu produkcji w kopalni Franke oraz kopalniach Zagłębia Sudbury. Natomiast produkcja metali szlachetnych była o 3,3 tys. ton (+5 proc.) wyższa od przyjętej w budżecie, co jest pochodną wzrostu produkcji tych metali w kopalni Robinson oraz kopalniach Zagłębia Sudbury.

Dodano, że Sierra Gorda zakończyła 2020 r. produkcją miedzi płatnej na poziomie o 3 tys. ton (+4 proc.) wyższym od założonego w budżecie, ze względu na zwiększenie wolumenu przerobu rudy oraz wyższy uzysk miedzi.

W 2020 r. cała Grupa zanotowała wzrost produkcji miedzi do poziomu 709 tys. ton. "Motorem wzrostu był o 37 proc. wyższy wynik segmentu Sierra Gorda S.C.M. (+22,3 tys. ton dla udziału 55 proc.), przede wszystkim w efekcie zwiększenia przerobu rudy i wyższej zawartości miedzi. W 2020 r. w Sierra Gorda kontynuowane były prace poprawiające efektywność wykorzystania aktywów oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych" - poinformowano.

Spółka dodała, że KGHM kontynuuje inwestycje m.in. związane z głębieniem szybu GG-1 Głogów Głęboki-Przemysłowy. "Strategiczna inwestycja w budowę Kwatery Południowej OUOW Żelazny Most przebiega zgodnie z harmonogramem. W obszarze hutnictwa firma prowadzi projekty inwestycyjne związane z modernizacją i optymalizacją Huty Miedzi Głogów I" - wyliczono.

Firma wskazała, że ważnym elementem inwestycji są również projekty związane z ochroną środowiska i zmniejszeniem wpływu na otoczenie. W Hucie Miedzi Legnica i w Hucie Miedzi Głogów prowadzone były działania dostosowujące instalacje hutnicze do konkluzji BAT. Dodano, że nowa Instalacja Oczyszczania Gazów w Hucie Miedzi Legnica, której budowa ruszyła w 2020 r., docelowo zmniejszy ładunek resztkowych zanieczyszczeń aż o 99 proc.

KGHM w ub.r. inwestował także w OZE. Spółka podała, że na koniec zeszłego roku 22,42 proc. ogólnego zużycia energii w firmie pochodziło ze źródeł własnych, wliczając w to produkcję z bloków gazowo-parowych.

Spółka dodała, że w ramach rozwoju OZE przyjęto odpowiedni program, który zakłada zwiększenie zainstalowanej mocy w dwóch projektach elektrowni fotowoltaicznych. "Elektrownie te powstaną na terenach oddziałów KGHM. W grudniu 2020 r. KGHM Zanam uruchomił pierwszą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną w technologii 4.0" - zaznaczono.

Czytaj również:
Warto sprawdzić
TOP3 newsów, to się teraz czyta
  1. PGE chce zbudować energetycznego operatora telekomunikacyjnego. Telekom ma powstać na częstotliwości 450 MHz, z wykorzystaniem technologii LTE.
  2. Port Gdynia: terminal dla offshore gotowy przed końcem 2024
  3. Saudi Aramco ma największe szanse na przejęcie większości aktywów Grupy Lotos.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE