ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGNiG: historyczne wyniki finansowe w bardzo trudnym roku pandemii
25.03.2021r. 12:37

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Wyniki finansowe, osiągnięte przez PGNiG w bardzo trudnym roku 2020 r. są historycznie najlepsze - oświadczył w czwartek prezes spółki Paweł Majewski. Zaznaczył, że wyniki byłyby bardzo dobre nawet bez efektu retroakcji, czyli wygranej z Gazpromem w arbitrażu.

Prezentując wyniki roczne spółki Majewski ocenił, że najistotniejszym czynnikiem wpływającym na nie jest efekt retroakcji, czyli zwrot niemal 6 mld zł przez Gazprom w wyniku arbitrażu. Dodatkowo - jak zauważył - w efekcie wyroku nastąpiła także poprawa warunków kontraktu jamalskiego w kolejnych kwartałach.

"Ale nawet nie biorąc pod uwagi retroakcji i odpisów, w dalszym ciągu EBITDA byłaby wyższa o 50 proc. niż w 2019 r., a zysk z działalności operacyjnej - o 80 proc." - stwierdził Majewski.

Ostatecznie wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, zysk z działalności operacyjnej 9,6 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł.

Przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 39,2 mld zł były o ok. 7 proc. niższe niż w 2019 r. za sprawą niższych cen węglowodorów na rynkach - podkreślił prezes. Jak zaznaczył, wszystkie inne wskaźniki są w ujęciu rocznym lepsze. Wskazał np. spadek kosztów operacyjnych o 13 proc.

PGNiG w 2020 r. sprzedało ogółem 31,64 mld m sześc. gazu, spadła jedynie sprzedaż spółki PST za granicą - co tłumaczone jest efektem pandemii.

O 0,3 proc. - do 11,57 mld m sześc. wzrósł wolumen dystrybucji gazu, przy czym przychody z usługi dystrybucyjnej wzrosły o 4 proc. do 4,39 mld zł.
Zarząd PGNiG zwrócił uwagę na dywersyfikację importu, którego wolumen w ubiegłym roku wyniósł 14,8 mld m sześc. Z kierunku wschodniego pochodziło 60 proc., podobnie jak w 2019 r. Jednak LNG stanowiło już ponad 25 proc. importu, przywóz skroplonego gazu wzrósł o prawie 10 proc. do wolumenu 3,76 mld m sześc. po regazyfikacji. 13,8 proc. w imporcie gazu to kierunki południowy i zachodni. PGNiG dostarczyło też na rynek o 13 proc. więcej LNG i 29 proc. więcej CNG w stosunku do roku 2019.

Najważniejsze cele do 2022 r,. to zwiększenie wydobycia własnego, także poprzez akwizycje, wzrost sprzedaży, rozwój gazyfikacji, oraz dystrybucji biometanu. Kolejne to dostosowanie źródeł wytwórczych do zaostrzonych norm emisyjnych i rozwój nowych aktywów OZE, w tym i PV.

PGNiG zdecydowało też, że nie będzie aktualizować obowiązującej strategii do 2022 r., tylko przystąpi od razu do prac nad kolejną strategią. "Analizowaliśmy otoczenie regulacyjne i doszliśmy do wniosku, że obowiązująca strategia daje nam jeszcze swobodę działania" - ocenił prezes Majewski.

"Na poziomie unijnym i krajowym wciąż trwają prace nad strategicznymi dokumentami i zmianami regulacyjnymi, które będą miały fundamentalny wpływ na grupę w perspektywie średnio- i długoterminowej. Dopiero kiedy poznamy kształt tych dokumentów i regulacji, będziemy mogli wyznaczyć realne i konkretne cele strategiczne i sposoby ich osiągnięcia" - wyjaśnił Majewski.

Jak dodał, nowa strategia zostanie ogłoszona z końcem 2022 r., niezależnie od tego, czy PGNIG będzie niezależnym podmiotem, czy będzie działać w ramach koncernu multienergetycznego.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE