ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senat chce, by na walkę ze smogiem przeznaczać rocznie przynajmniej 0,5 proc. PKB
25.03.2021r. 20:12

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Państwo miałoby corocznie przeznaczać minimum 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem - przewiduje projekt noweli Prawa ochrony środowiska, który poparł w czwartek Senat. Projekt przewiduje m.in. stworzenie Funduszu Ochrony Powietrza.

Za przyjęciem projektu i tym samym za wniesieniem go do Sejmu głosowało 50, przeciw było 46.

Projekt noweli Prawa ochrony środowiska był inicjatywą senatorów KO. Jego celem jest zwiększenie skuteczności walki z zanieczyszczeniami powietrza, tzw. niską emisją.

"Projektowana ustawa ma na celu poprawę jakości powietrza na terenie kraju, przewidując wprowadzenie szeregu systemowych rozwiązań prawnych, organizacyjnych i finansowych (...) Ponadto proponowana nowelizacja przewiduje pomoc finansową dla gospodarstw domowych związaną z ponoszeniem wyższych kosztów ogrzewania niskoemisyjnego" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jednym z głównych założeń jest to, że na szeroko rozumiane działania antysmogowe rocznie państwo przeznaczałoby nie mniej niż 0,5 proc. PKB. "Dla zapewnienia Polakom bezpiecznego dla ich zdrowia czystego powietrza konieczne są znaczące nakłady finansowe. Nie mogą one jednak zależeć od bieżącej koniunktury politycznej. Dlatego też niezbędne w tym zakresie są regulacje rangi ustawowej, które zapewnią skuteczność przyjętych rozwiązań" - podkreślono w uzasadnieniu.

Nowe przepisy zakładają m.in. utworzenie Funduszu Ochrony Powietrza, który miałby działać w Narodowym Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt podnosi też rangę Krajowego Programu Ochrony Powietrza, który miałby być przyjmowany przez rząd. KPOP miałby też wyznaczać cele i kierunki w kwestii wymiany źródeł ciepła w tym podłączania do sieci ciepłowniczych, zwieszenie efektywności energetycznej, czy zastosowania OZE w szczególności na poziomie obywatela.

Zgodnie z projektem załącznikiem do KPOP byłby plan finansowy, który określałby środki jakie w danym roku płynęłyby na walkę ze smogiem.

Projekt zakłada również przekształcenie gminnych planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe w akty prawa miejscowego. Plany miałby zawierać m.in. pełną inwentaryzację źródeł ciepła z terenu gminy i docelowy stan jakości powietrza z listą koniecznych inwestycji. Nowe przepisy miałyby również wprowadzić rozwiązania wspierające osoby o niskich dochodach, które są zagrożone ubóstwem energetycznym, jeżeli podejmą działania mające na celu zastosowanie niskoemisyjnych źródeł ogrzewania.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE