ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Najciekawsze w tym tygodniu. Jaka przyszłość czeka polskie ciepłownictwo?
28.03.2021r. 09:45

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Polska to drugi co do wielkości rynek ciepła systemowego w Unii Europejskiej. Stanowi ono jedną czwartą całego krajowego ciepła i korzysta z niego aż 16 mln Polaków. Problem w tym, że póki co sektor ten był często pomijany w planach modernizacyjnych. Portal Komunalny cytuje kluczowe wypowiedzi z zorganizowanej w tym tygodniu konferencji, która odbyła się na terenie elektrociepłowni w Skierniewicach. Padły ważne deklaracje.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Pesel 28.03.2021r. 18:35
Pora zmienić koncepcje wytwarzania i dostarczania ciepła. Ciepłownie lokalne lub wręcz obiektowe, na gazie, dużo mniej dwutlenku i innych emisji, bez strat przesyłowych i jeszcze niewielką, tanią kogenerację łatwo dołożyć. Tak jak zaczęto likwidować węzły grupowe robiąc indywidualne tak może już pora zwijać ciepło sieciowe zamiast remontować sieci ciepłownicze. W przesyle znika 12% energii, która pozostawiła w ciepłowni systemowej dwutlenek, inne emisje i żużel. W lecie ciepło sieciowe płynie do odbiorcy nawet kilka dni, płynie i stygnie. Gazu jest coraz więcej, jest czysty, bezobsługowy, ze znikomą emisją względem węgla , bez składu opału, sterowalny od 0 do 100% w kilkanaście minut, może pracować 5% mocy znamionowej. Nie traci energii przy przesyle, pojedyncza rura bez izolacji termicznej. Kotłownia przy obiekcie wielkości garażu. O czym tu mówić, same plusy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 31.03.2021r. 09:47
Nietrudno przewidzieć, że ceny gazu pójdą mocno w górę po zamknięciu elektrowni atomowych w Reichu. Polaków nie stać na ogrzewanie drogim gazem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 01.04.2021r. 09:51
Zwiększenie popytu na gaz w Europie zapewne nie nastąpi. Dekarbonizacja oznacza odejście także od gazu (np poprzez ceny w ETS). Dlatego też surowiec będzie długofalowo na poziomie obecnym (poza podatkami i wpływem Azji). Są dwa czynniki dużo groźniejsze, pomysły Bidena w USA (możliwość zniszczenia podaży) oraz czekające nas zapewne niedługo opodatkowanie emisji non-ETS czyli także gazu. Spowoduje to wzrost cen (ja szacuję to na kilkadziesiąt procent). Jakieś tam ruchy drobne po stronie popytu w dzisiejszych czasach właściwie nie mają znaczenia. Jedna decyzja komisarzy po spotkaniu z Gretą czyni zdecydowanie więcej niż to czym emocjonują się gracze giełdowi. Owszem jest tu duży gracz Azja ale tu to w ogóle nie wiadomo co będzie, poza tym, że Chiny i Indie zrobią co chcą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 01.04.2021r. 11:23
Póki co zieloni żądają przejścia na gaz, więc ma wzrosnąć popyt. A czy wzrośnie dostatecznie podaż to już inna bajka. Ogólnie gdyby Niemcy miały wyłączyć cały swój atom i węgiel, oraz cała Polska miała przejść na gaz, to chyba jednak popyt wzrośnie znacząco... A po zainwestowaniu w coś takiego, jak NSII odejście od gazu nie może nastąpić po "krótkim okresie pomostowym", bo zainwestowana kasa musi się zwrócić. Takoż i po wybudowaniu np. 10 GW elektrowni parowo-gazowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE