ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Najciekawsze w tym tygodniu. Jaka przyszłość czeka polskie ciepłownictwo?
28.03.2021r. 09:45

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Polska to drugi co do wielkości rynek ciepła systemowego w Unii Europejskiej. Stanowi ono jedną czwartą całego krajowego ciepła i korzysta z niego aż 16 mln Polaków. Problem w tym, że póki co sektor ten był często pomijany w planach modernizacyjnych. Portal Komunalny cytuje kluczowe wypowiedzi z zorganizowanej w tym tygodniu konferencji, która odbyła się na terenie elektrociepłowni w Skierniewicach. Padły ważne deklaracje.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ciepłownik 26.03.2021r. 08:16
Szanowni Państwo, ogromnie się cieszę, że tyle wspaniałych perspektyw przed nami. Jestem gorącym zwolennikiem zmian i odejścia od węgla w ciepłownictwie oraz wykorzystania jego pełnego potencjału. Fajnie się czyta te generalne sugestie, co powinniśmy robić i jak to będzie wyglądało za X lat. Jednak mam na to wszystko trochę bliższe spojrzenie, które czasami skutecznie uniemożliwia realizację tych jakże pożądanych celów. Otóż, przykładowo, gro systemów ciepłowniczych w Polsce ma możliwość "wyjścia z ETS" poprzez dostosowanie mocy cieplnej zainstalowanej do bieżącej mocy zamówionej (dla przypomnienia pozostając na węglu, dalej w oparciu o technologię kotłów WR). Taka sytuacja, czyli niska cena paliwa i brak kosztów EUA, w wariantowej analizie ekonomicznej praktycznie uniemożliwia przedstawienie wariantu alternatywnego, który będzie bardziej efektywny ekonomicznie - jak z tego wybrnąć? Z jednej strony czujemy potrzebę odejścia od węgla ale z drugiej trudno wskazać lepszy ekonomicznie kierunek. W przedsiębiorstwach prywatnych pewnie jest trochę łatwiej bo tam nie ma obaw o późniejsze rozliczanie decyzji i poprzez analizę ryzyka można uzasadnić kierunek rozwoju. Natomiast w spółkach skarbu państwa lub JST, gdzie decyzje inwestycyjne są przedmiotem dyskusji politycznych i każdorazowo podważane - że dlaczego tak a nie inaczej? a że można było lepiej, itd. itp. Sprawę z pewnością ułatwiają dotacje, dofinansowania, preferencyjne kredyty niemniej i tak wymaga to pewnego rodzaju "kreatywności" w analizach - zwracam uwagę, że najpierw analizuje się kierunek rozwoju a dopiero później idzie się z wnioskiem o dotację - a zatem w analizie kierunku rozwoju trzeba poczynić wiele dyskusyjnych założeń w perspektywie minimum 15 lat, łącznie z wysokością dotacji, której jeszcze się nie otrzymało. Tworzy to otoczkę niepewności, która często powoduje paraliż decyzyjny i strach przed późniejszym "wyjściem z domu o 6 rano w asyście policji/CBA". Niezależnie od powyższego, mam dużo nadziei, że będzie dobrze i zmienimy obraz ciepłownictwa w Polsce, dokładam do tego mały kroczek każdego dnia niemniej, gdybym miał powiedzieć jakie będzie tempo, to raczej wolniejsze niż się zakłada a 35% z OZE do 2030 wydaje się absolutnie niemożliwe, jeśli można się nie zgodzić :).
Pozdrawiam wszystkich ciepłowników i życzę łatwego podejmowania decyzji inwestycyjnych i wniesienia wkładu w nasze lepsze jutro.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 28.03.2021r. 15:10
Proszę o podanie pana propozycji mixu dla systemu 50MW w szczycie, około 5 MW latem. I niech ten system osiągnie 35% udziału OZE rocznie. I na dodatek będzie efektywnym systemem ciepłowniczym. Proszę o podanie mocy obiektów i programu obciążeń. Skutków cenowych stworzenia czegoś takiego nie wymagam.
PS
I to przez 9 lat!!! Skąd środki na całą Polskę? A tak w ogóle UE chce 55%.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE