ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: antysmogowy "trójpak" może trafić do ok. 2 tys. gmin
26.03.2021r. 13:12

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Dodatkowe pieniądze na punkty konsultacyjne oraz za wypełnienie wniosku, a także premie dla najaktywniejszych samorządów, mogą trafić do ok. 2 tys. gmin - poinformował PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. W tym roku na antysmogowy "trójpak" dla gmin trafi ponad 100 mln zł.

Z końcem marca upływa przedłużony termin na zgłaszanie się gmin do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej ws. możliwości skorzystania z dodatkowych środków na promocję programu "Czyste powietrze".

"Zgłoszenie to nie wymaga od gmin wypełniania specjalnych dokumentów. Wystarczy krótka deklaracja w formie pisemnej WFOŚiGW przyjmują je do końca marca, natomiast do końca maja wojewódzkie fundusze będą podpisywały porozumienia, bądź do końca czerwca aneksy do już zawartych porozumień z samorządami" - wyjaśnił wiceszef NFOŚiGW.

Mirowski przekazał, że z danych na 19 marca wynika, że antysmogowy "trójpak" może trafić do ok. 2 tys. na blisko 2,5 tys. gmin."Obecnie mamy podpisanych ponad 1,1 tys. porozumień z gminami, które będziemy później aneksować. Z kolei w ostatnim czasie chęć podpisania takiego porozumienia zadeklarowało około 800 gmin" - dodał.

Mirowski wyjaśnił, że antysmogowy "trójpak" jest komplementarny i składa się z trzech elementów. To pakiet działań i zachęt, który ma spopularyzować program "Czyste powietrze" na terenie całej Polski.

Pierwszą zachętą jest możliwość uzyskania przez gminę do 30 tys. zł na tworzenie punktów konsultacyjno-informacyjnych dedykowanych programowi. Na ten komponent zarezerwowano najwięcej, bo ponad 74 mln zł.

Taki punkt będzie musiał działać przynajmniej przez rok, a koszty jego uruchomienia i prowadzenia poniesie NFOŚiGW. Punkty będą musiały być otwarte w dni robocze, przynajmniej przez 10 godzin tygodniowo, a zatrudnieni w nim pracownicy będą bezpłatnie przeszkoleni przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Mirowski wyjaśnił, że zadaniem takiego punku będzie udzielanie informacji o programie "Czyste powietrze" osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie. Pracownicy będą też merytorycznie wspierać jak wypełnić wniosek, a następnie mogą w imieniu beneficjentów składać go do właściwych wojewódzkich funduszy.

Zadaniem tych punktów będzie również podejmowanie działań mających na celu identyfikację budynków, których właściciele mogą być potencjalnymi wnioskodawcami i przedstawienie im korzyści płynących z wzięcia udziału w programie.
Kolejnym elementem "trójpaku" są dodatkowe środki dla każdej z gmin z zawartym porozumieniem za złożone wnioski w "Czystym powietrzu". Samorządy otrzymają do 150 zł (wcześniej było 100 zł) za każdy złożony wniosek o podwyższone dofinansowanie. W przypadku "zwykłego wniosku" będzie to 50 zł.

Na ten komponent zarezerwowano ok. 12 mln zł. NFOŚiGW założył, że w skali miesiąca będzie to 20 tys. wniosków.

Wiceszef NFOŚiGW dodał, że trzecim elementem są dodatkowe bonusy dla najbardziej aktywnych gmin. Na ten cel zarezerwowano 16 mln zł i promowane będą przede wszystkim te samorządy, które będą składać najwięcej wniosków w stosunku np. do liczby wszystkich domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy.

"Bonusy otrzymają najaktywniejsze gminy z terenu całego kraju, zgodnie z wynikami rankingu, które w związku z dużą aktywnością w realizacji zadań wskazanych w porozumieniu poniosły większe koszty określone w katalogu kosztów kwalifikowanych możliwych do rozliczenia w ramach uruchomienia i prowadzenia punktu konsultacyjno-informacyjnego. W ramach bonusu mogą być pokryte koszty kwalifikowane, które wcześniej nie były sfinansowane przez WFOŚiGW w ramach porozumienia" - wyjaśnił wiceprezes NFOŚiGW.

Mirowski zwrócił uwagę, że na aktywność gmin w składaniu deklaracji o podjęciu współpracy z NFOŚiGW i WFOŚiGW wpływają też sami mieszkańcy.

Na razie nie mamy statystki, jakie gminy ze względu na wielkość chcą podpisać porozumienie, ale doświadczenie wskazuje, że będą to przede wszystkim mniejsze miasta i miejscowości, a także gminy wiejsko-miejskie. W wielu tych miejscach nie było do tej pory informacji nt. +Czystego powietrza+. Docierają też do nas sygnały, że sami mieszkańcy motywują swoich włodarzy, by w ich gminie pojawiła się taka informacja i przede wszystkim pomoc przy wypełnianiu i złożeniu wniosków o dotacje" - podsumował przedstawiciel Narodowego Funduszu. (PAP)

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE