ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Najciekawsze w tym tygodniu. PGE sprzedała Skarbowi Państwa udziały w spółce PGE EJ 1, która przygotowuje pierwszą w Polsce inwestycję w elektrownię jądrową.
28.03.2021r. 08:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Po kilku miesiącach negocjacji PGE wraz z pozostałymi wspólnikami podpisała umowę sprzedaży udziałów w spółce PGE EJ 1. Skarb Państwa zapłaci za wszystkie udziały w spółce ok. 531 mln zł, z czego PGE za swoje udziały otrzyma kwotę blisko 372 mln zł.

"Nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w PGE EJ 1 jest elementem przygotowania do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, przyjętego przez Radę Ministrów 2 października 2020 r. Rezultaty działań prowadzonych przez Spółkę będą niezbędnym wkładem do dokumentacji, która umożliwi Rządowi podjęcie wiążącej decyzji dotyczącej wyboru technologii i partnera do budowy elektrowni jądrowych w Polsce" - stwierdził Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, podpisujący umowę w imieniu Skarbu Państwa.

Umowa sprzedaży została podpisana przez wszystkie podmioty posiadające udziały w spółce PGE EJ 1. PGE posiadała 70 proc. udziałów w PGE EJ 1, a Enea, KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia po 10 proc. udziałów w spółce. Cena za wszystkie udziały w PGE EJ 1 wyniosła 531,36 mln zł, z czego na PGE przypada 371,95 mln zł.

"Dzisiejsza umowa sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 kończy etap zaangażowania PGE oraz pozostałych wspólników w projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W drugiej połowie 2021 r. PGE EJ 1 zakończy prace nad Raportem o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportem Lokalizacyjnym, które są podstawą do uzyskania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej. To dobry moment na przejęcie projektu przez Skarb Państwa" - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej - "Rząd nada inwestycji odpowiedni priorytet, a dzięki posiadanym zasobom i możliwościom dokona wyboru najlepszego partnera, lokalizacji i technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej."
Negocjacje dotyczące sprzedaży udziałów w PGE EJ 1 na rzecz Skarbu Państwa rozpoczęły się w październiku 2020 r. od podpisania listu intencyjnego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotra Naimskiego - w imieniu Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prezesa Rady Ministrów - oraz przedstawicieli wszystkich podmiotów posiadających udziały w spółce PGE EJ 1.

Spółka PGE EJ 1 jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Aktualnie działalność spółki PGE EJ 1 koncentruje się na opracowaniu Raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Raport OOŚ) oraz Raportu Lokalizacyjnego. Jednocześnie kontynuowane są badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch wariantach lokalizacyjnych "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gmina Krokowa i Gniewino).

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 13 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: aga 26.03.2021r. 19:05
Ale sztuczne zagrywki. Czy znajdzie sie odważny i wyśle w diałbły tych bandytów?
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 09-04-2021r. 14:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Darek 27.03.2021r. 10:09
Książkowy przykład kreatywnej księgowości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Miś Barei 27.03.2021r. 11:40
Jeszcze trzy miesiące temu za ten przekręt skarb państwa miał zapłacić 3 mld zł. Co się stało, że wycena przekrętu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-03-2021r. 09:17 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 27.03.2021r. 12:45
Nowy sposób na wyrzucanie Naszych środków w błoto !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Malina 28.03.2021r. 13:31
Heh pozorowane działania od Pana Grada po obecnych. Wszyscy powinni siedzieć. Tam leci taka kasa liczona w walucie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-03-2021r. 19:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Elektroda 04.04.2021r. 14:01
Świetny przekręt pod tytułem: Jak pozyskać kasę nic nie robiąc, a wręcz dewastując energetykę. Uwaga! Firma... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jerzy Lipka 04.04.2021r. 20:24
Najwyższy czas by programem jądrowym zajęli się ludzie będący przekonanymi co do słuszności jego realizacji, a nie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 06-04-2021r. 12:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE