ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niebawem projekt Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
29.03.2021r. 07:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Prace w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) dotyczące wydzielenia aktywów wydobywczych i energetycznych pracujących w oparciu o węgiel do nowego podmiotu gospodarczego są na etapie "końcowych wyliczeń wszystkich skutków". Nowy podmiot będzie nosił nazwę Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

"Jesteśmy już na końcowych wyliczeniach wszystkich skutków związanych z wydzieleniem aktywów węglowych do osobnego podmiotu. Taki zarys, projekt, strategia jak to ma funkcjonować jest gotowy. Wygląda na to, że pomysł jest całkowicie realny, możliwy do zrealizowania i jest to pożądane dla całego rynku" - powiedział Soboń podczas X Meetingu Gospodarczego Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, minister Artur Soboń potwierdził, że trwają prace analityczne dotyczące wydzielenia opartych na węglu aktywów wytwórczych grup energetycznych do jednego lub dwóch podmiotów.

"Cały ten proces nie odbierze miejsc pracy" - powiedział. Jak poinformował nowy podmiot to będzie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

"W przypadku tego, co nazywamy Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego, czyli tą spółką, na bazie której chcemy skonsolidować węglową część wytwórczą, to ona będzie neutralna z punktu widzenia pracowników. To znaczy, że ten proces ani miejsc pracy nie doda, ani nie odbierze. Chcemy go w ten sposób zaprojektować" - powiedział wiceminister aktywów państwowych Soboń.
Soboń akcentował potrzebę realizmu we wszystkich działaniach dotyczących transformacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego, ale także energetyki.

"Przyglądając się rosnącym cenom uprawnień do CO2 powoli dochodzimy do wniosku, że ceny energii elektrycznej wytwarzanej z węgla kamiennego i brunatnego także rosną. Zmiany są niezbędne, ale wszystkiemu musi towarzyszyć realizm gospodarczy. Dlatego działania rządu są nakierowane na wsparcie tych newralgicznych sektorów wszystkimi dostępnymi środkami w tym także tymi pochodzącymi z Unii Europejskiej" - powiedział wiceminister.

Prace nad wydzieleniem aktywów węglowych do osobnego podmiotu rząd rozpoczął w czerwcu 2020 r.


ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu


Nowe tematy, nowe komentarze naszych Czytelników
O tym teraz dyskutuje branża
  1. Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdza plan utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego
  2. Prezes URE po raz pierwszy wyznaczył przedsiębiorstwa energetyczne do pełnienia funkcji operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania oraz dostawców usług ładowania.
  3. PGE sprzedała Skarbowi Państwa udziały w spółce PGE EJ 1. Skarb Państwa zapłaci za wszystkie udziały w spółce ok. 531 mln zł, z czego PGE za swoje udziały otrzyma kwotę blisko 372 mln zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 28.03.2021r. 12:24
Cytat: "Przyglądając się rosnącym cenom uprawnień do CO2 POWOLI dochodzimy do wniosku, że ceny energii... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 31-03-2021r. 16:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Mis 28.03.2021r. 15:23
Kolejna agencja panstwowa, kolejne zarzady, doradcy itd. Od mieszania herbata nie bedzie slodsza. Przez ostatnie 5... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: proletariat 29.03.2021r. 09:24
Właściwsza byłaby nazwa: "Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Socjalnego Górników"
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Integrator 29.03.2021r. 11:30
Ponieważ na razie brak szczegółów więc z oceną trzeba poczekać. Jednak co by w koncepcji nie było to: 1) herbata nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Buba 03.04.2021r. 14:45
GiEK -> wydzielenie aktywów pozawęglowych -> wydzielenie GiEK z PGE -> NABE
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE