ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Czechy stawiają na energię atomową
29.03.2021r. 14:15

Unia Europejska wyznaczyła sobie bardzo ambitne cele neutralności klimatycznej. Praga zamierza oprzeć transformację energetyczną na energii atomowej. Badanie zlecone przez eurodeputowanych wskazuje, że to jedyna wykonalna dla Czech droga. Eksperci do spraw energii i środowiska nie są jednak tak entuzjastycznie nastawieni do atomu.

Unia Europejska postawiła sobie za cel redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o 55 proc. w porównaniu do poziomu z 1990 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Państwa członkowskie zostały tym samym zobowiązane do przeprowadzenia tzw. zielonej transformacji. Kraje podejmują działania w kierunku rezygnacji z węgla.

Jednak ani wśród krajów UE, ani wśród ekspertów nie ma zgody co do roli energii atomowej w klimatycznych ambicjach Wspólnoty. Czechy patrzą na to źródło energii przychylnym okiem. Rząd Andreja Babiša nie chce rezygnować z elektrowni nuklearnych.

Babiš ostro walczył w Brukseli o uznanie energii atomowej za ekologiczną, odkąd władze zamierzają zbudować nowy reaktor w elektrowni atomowej Dukovany. On i minister przemysłu Karel Havlíček wielokrotnie podkreślali, że Czechy nie będą w stanie sprostać celom klimatycznym UE bez inwestycji w energię jądrową.

Z perspektywy unijnej polityki klimatycznej krok jest nie budzi zastrzeżeń, gdyż miks energetyczny jest kwestią, która pozostaje w gestii państw członkowskich.

Do zbudowania nowego reaktora potrzeba jednak środków finansowych. Państwowa pomoc dla inwestycji wymaga uzyskania przez rząd aprobaty UE. Zielone światło ze strony Brukseli będzie jednak kolejnym zobowiązaniem dla czeskich władz do wdrożenia proekologicznej unijnej polityki.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans już w październiku ubiegłego roku stwierdził, że Unia nie będzie sprzeciwiać się planom państw członkowskich budowy nowych elektrowni nuklearnych. Ostrzegł jednak, że jest to drogie przedsięwzięcie. "Jeśli państwo zamierza związać swoją energetyczną przyszłość z atomem, musi zdawać sobie sprawę z kosztów, z jakimi będzie się to wiązało", zaznaczył.

W Czechach trwa więc dyskusja, skąd wziąć środki na nowy reaktor. Wygląda na to, że całość kosztów poniesie państwo. "Rozmowy z ČEZ (głównym czeskim dostawcą energii) o możliwości zainwestowania w przedsięwzięcie zakończyły się decyzją premiera, że zostanie ono w całości sfinansowane z budżetu państwa," powiedział przedstawiciel rządu ds. energii Jaroslav Míl.

Władze prowadzą też rozmowy z opozycją na temat obaw związanych z elektrownią Dukovany. Nasiliły się one po ostrzeżeniu służb bezpieczeństwa Czech, że udział w inwestycji niektórych państw, takich jak Rosja i Chiny, może być niepożądany.

Oprócz nowego reaktora w Czechach w Europie Środkowej ma powstać też inna elektrownia atomowa. Polska, partner Czech z Grupy Wyszehradzkiej chce wzmocnić swój potencjał w zakresie energetyki nuklearnej i zbudować nową elektrownię w oparciu o technologię amerykańską.

Ostatnie badanie, sporządzone z inicjatywy trzech czeskich eurodeputowanych z należącej do grupy Odnowić Europę partii ANO Andreja Babiša oraz holenderskiego europosła z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, popiera racje Czech związane z inwestycją w energię atomową.

Autorzy publikacji pt.: "Droga do neutralności klimatycznej UE w 2050 r.", poddali analizie koszty, korzyści oraz wymogi wiążące się z wykorzystaniem w Czechach i Holandii energii słonecznej i wiatrowej w porównaniu z energią atomową. Wyniki pokazały, że energia atomowa jest tańsza niż wiatrowa i słoneczna. Poza tym odnawialne źródła w żadnym z tych krajów nie są w stanie zaspokoić całego zapotrzebowania na energię.

"Idea odchodzenia od paliw kopalnych jest słuszna. Ale nie sądzę, żeby to, co próbujemy robić teraz, miało sens. Komisja musi przemyśleć swój sposób działania", stwierdził w rozmowie z EURACTIV.com Robert Roos, pochodzący z Holandii inicjator badania.

Z kolei Europoseł Ondřej Knotek, zaapelował o zainicjowanie w UE "nuklearnego renesansu". "Obecna unijna polityka dyskryminuje energię atomową. Czas, aby decydenci poważnie podeszli do koncepcji neutralności technologicznej UE", dodał.

Jak przekazał w rozmowie z EURACTIV.cz, połączenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii z energią nuklearną to jedyny sposób, aby Czechy "dostosowały się do unijnych celów klimatycznych, były w stanie zaspokoić popyt na energię i pozostały niezależne w kwestii energii".

Jednak Kateřina Davidová, analityk ds. energii i środowiska Instytutu na rzecz polityki europejskiej EUROPEUM i Centrum do spraw transportu i energii, przekonuje że niezależność energetyczna jest w XXI w. koncepcją iluzoryczną.

"Powinniśmy skupić się przede wszystkim na skutecznym połączeniu europejskich systemów energetycznych i oszczędnościach w energii. Dlatego dalsze inwestycje w energię nuklearną nie mają dla Czech sensu ani z energetycznego, ani z gospodarczego punktu widzenia", powiedziała rozmówczyni EURACTIV.cz.

Wyjaśniła, że energia nuklearna nie zaspokaja podstawowej zasady równowagi, polegającej na tym, żeby nie wyrządzać środowisku "znaczącej szkody". "Jeśli przeanalizujemy cały cykl produkcji energii nuklearnej, to możemy zauważyć, że proces ten w większym stopniu przyczyni się do powstawania śladu węglowego, niż energia odnawialna, na przykład z wiatru czy ze słońca. Co więcej, zarówno prace wydobywcze, jak i odpady nuklearne szkodzą środowisku", wskazała.

"Musimy stworzyć prawdziwą alternatywę dla węgla. Należy rozwijać OZE, zamiast kontynuować budowę kolejnego reaktora w elektrowni Dukovany", ocenił Edvard Sequens, ekspert ds. energii i przewodniczący prośrodowiskowej organizacji obywatelskiej Kalla, odnosząc się do wolnego tempa wdrażania założeń krajowej strategii energetycznej od 2015 r.

Źródło: euractiv.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 01.04.2021r. 13:37
A my stawiamy na Tolka Banana !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE