ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Cena uprawnień CO2 może w tym roku przekroczyć 50 euro/t
01.04.2021r. 12:12

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Cena uprawnień do emisji CO2 może w tym roku przekroczyć 50 euro za tonę - ocenił Sebastian Gola, dyrektor wykonawczy Tauronu ds. analiz i operacji rynkowych.

"Zakładałbym, że jeśli pod względem temperatury rok utrzyma się w podobnych normach jak jego początek, jeśli nie dojdzie do korekty na rynkach finansowych, to w mojej ocenie jest możliwość, że już w tym roku przekroczymy poziom 50 euro za tonę uprawnień" - powiedział dyrektor Gola podczas czwartkowej wideokonferencji Tauronu.

Wskazał, że przemawiają za tym również fundamentalne argumenty, w tym planowana dalsza redukcja emisji CO2.

"Na to nakłada się konieczność umorzenia uprawnień za 2021 rok i przejście trzeciej fazy do czwartej. Jeśli te wszystkie czynniki się zmaterializują, to myślę, że poziom 50 euro/t w najbliższym czasie może zostać przebity" - powiedział.

Jak zauważył, pod koniec ubiegłego roku i na początku tego roku doszło do gwałtownych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2.
"Mamy do czynienia z cenami przekraczającymi 43 euro/t (...). Czynniki, które doprowadziły do tej sytuacji to zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię, pomimo pandemii, w końcówce zeszłego roku i na początku tego roku. W ostatnim czasie widzimy też mocną korelację rynku CO2 z rynkami finansowymi, napędzanymi przez bardzo poluzowaną politykę monetarną" - powiedział dyrektor.

"Jeśli popatrzymy na te dwa czynniki i coraz gorszą sytuację, jeśli chodzi o wietrzność w Europie, która w pierwszym kwartale i pod koniec zeszłego roku doprowadziła do większego wykorzystania źródeł konwencjonalnych, mamy rekordy" - dodał.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE