ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UMWŚ: skuteczność uchwały antysmogowej można analizować od 2022 r.
01.04.2021r. 17:21

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Skuteczność obowiązującej w województwie śląskim uchwały antysmogowej będzie można analizować po 1 stycznia 2022 r., kiedy przypada przewidziany uchwała pierwszy termin wymiany najstarszych instalacji grzewczych - przekazał w czwartek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego.

To fragment informacji przygotowanej przez urząd kilka dni po przekazaniu marszałkowi woj. śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu petycji 12 organizacji zajmujących się walką o czyste powietrze o bardziej ambitną walkę ze smogiem.

W woj. śląskim od 2017 r. obowiązuje regionalna uchwała antysmogowa, zgodnie z którą m.in. do końca 2021 r. należy w tym regionie zlikwidować piece używane powyżej 10 lat.

Jak napisali aktywiści ekologiczni w przekazanej w poniedziałek marszałkowi petycji, w całym regionie nadal dymi ponad 500 tys. przestarzałych kotłów, a ich wymiana postępuje zbyt wolno.

"Realizacja uchwały antysmogowej posunęła się przez ostatnie trzy lata do przodu, ale był to ruch ociężały, mało ambitny. Podczas gdy co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 46 tys. osób z powodu smogu, a organizacje społeczne bezustannie przypominają o potrzebie przyspieszenia działań, samorząd regionalny pozoruje działania na rzecz ochrony powietrza" - brzmi wstęp do petycji.

Dalsza jej część postuluje m.in. rozpoczęcie prac nad nowelizacją uchwały antysmogowej, zakładającą skrócenie terminów wejścia w życie ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, a także podniesienie celów redukcji emisji zanieczyszczeń pyłowych z sektora komunalno-bytowego, określonych w Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego (przyjętym przez sejmik w czerwcu ub. roku).

Ponadto organizacje m.in. oczekują wprowadzenia zakazu instalowania kotłów na węgiel w nowych budynkach, wprowadzenia obszarowych zakazów stosowania paliw stałych oraz głęboką termomodernizację (pasywizację) budynków na Śląsku - poprzedzającą lub równoległą do wymiany ogrzewania na oparte o technologie pomp ciepła i fotowoltaiki.

"Samorząd województwa zawiódł obywateli, którzy domagają się ambitnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. (...) Oczekujemy, że działania samorządu woj. śląskiego doprowadzą do braku występowania przekroczeń poziomów dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w 2027 r." - napisali autorzy petycji.

W czwartek rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka rozesłał dziennikarzom obszerną informację, w której wymienił działania na rzecz poprawy jakości powietrza przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego 2014-2020, nawiązał programów i działań województwa w tym zakresie i przypomniał przyjęte w ub. roku dokumenty planistyczne: Program ochrony powietrza i Strategię Rozwoju Województwa "Śląskie 2030".

Ponadto rzecznik urzędu marszałkowskiego podał, że "w ramach konsultacji Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 zarząd województwa stara się o dodatkowe 1,2 mld euro z funduszy UE na walkę z niską emisją". "Środki pozwoliłaby samorządom dofinansować wymianę źródeł ciepła u mieszkańców" - uściślił.
"Władze województwa - rozważając zaostrzenie uchwały antysmogowej - konsekwentnie działają nad pozyskaniem dodatkowych funduszy dla gmin i mieszkańców. Oprócz tego na ten cel zostaną przeznaczone również środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz Krajowego Planu Odbudowy" - zapowiedział Gruszka.

Rzecznik przypomniał również, że ub. roku urząd marszałkowski przeprowadził proces ewaluacji wdrażania zapisów uchwały antysmogowej, w ramach którego do 167 gmin regionu wysłano ankiety. Wróciło 118. "70 gmin nie oczekuje zmiany uchwały antysmogowej, a 47 jest odmiennego zdania i widzi potrzebę zmiany. Pojawiają się głosy gmin, że terminy wymiany urządzeń grzewczych zapisane w uchwale powinny zostać wydłużone ze względów na możliwości finansowe mieszkańców" - napisał rzecznik.

Zaznaczył, że marszałek województwa śląskiego powołał "Zespół do spraw analizy realizacji uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw", którego prace nadal trwają.

"Ponadto należy pamiętać, iż pierwszy termin wymiany najstarszych instalacji przypada na 1 stycznia 2022 r. W związku z powyższym dopiero po tej dacie będzie można analizować skuteczność wdrażania ww. uchwały. Z danych które otrzymuje Urząd Marszałkowski w postaci sprawozdań z Programu ochrony powietrza (POP) wynika, że w dalszym ciągu utrzymuje się tendencja rosnąca w odniesieniu do liczby zlikwidowanych kotłów" - dodał Gruszka.

Obowiązująca w województwie śląskim uchwała antysmogowa wprowadziła w 2017 r. m.in. terminy wymiany urządzeń grzewczych. Do 31 grudnia 2021 r. wymienione powinny zostać kotły węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji lub kotły bez tabliczki znamionowej.

Do końca 2022 r. wymienione powinny zostać piece (w tym kaflowe) i kominki, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. i które nie spełniają minimalnych poziomów sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń.

Do końca 2023 r. wymienione mają zostać kotły węglowe eksploatowane od 5-10 lat od daty ich produkcji, do końca 2025r. - kotły węglowe eksploatowane poniżej pięciu lat od daty ich produkcji, a do końca 2027r. kotły węglowe klasy 3. i 4. certyfikowane według normy PN-EN 303-5:2012 (kotły klasy 3. certyfikowane według normy PN-EN 303-5:2002 należy wymienić do końca 2021 r. lub 2023 r. w zależności od daty produkcji).

Petycję ws. uchwały antysmogowej województwa śląskiego podpisali przedstawiciele organizacji: BoMiasto, Greenpeace Polska, WWF Polska, Heal Polska, Client Earth, Klub Myśli Ekologicznej, Polska Zielona Sieć, Kongres Ruchów Miejskich, Lepsze Zabrze, Fundacja Otwarty Plan, Stowarzyszenie Nasza Ziemia i Eko-Unia.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE