ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duża transakcja na rynku fotowoltaiki w Polsce
06.04.2021r. 16:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Boom na fotowoltaikę trwa w Polsce w najlepsze. Budowane są nowe elektrownie, a ich skala jest bardzo zróżnicowana. Jednocześnie farmy zmieniają właścicieli. Świeżym przykładem przejęcie portfela 130 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 122 MW przez fundusz sterowany przez Aberdeen Standard Investments (podmiot ten zarządza aktywami o wartości przeszło 500 mld euro). Część środków zagwarantuje BNP Paribas.

Bank poinformował, że zapewnił na tę transakcję połowę finansowania w ramach pakietu kredytów. Ich okres spłaty wynosi 15 lat, czyli tyle samo, ile trwa rządowe wsparcie projektów OZE w Polsce. Za przygotowanie instalacji odpowiada firma R.Power - jeden z najważniejszych graczy na rodzimym rynku fotowoltaiki. W portfolio firmy znaleźć można przeszło 300 elektrowni o łącznej mocy 300 MW. Do przejęcia dojdzie, gdy farmy osiągną zdolność operacyjną.

Nie są to oczywiście pierwsze kroki BNP Paribas na rynku OZE. W serwisie green-news.pl możesz przeczytać, że instytucja współpracuje z firmą Quair Polska, która planuje budowę farm wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy 106 MW (z tego 29 MW w fotowoltaice i 77 MW w energetyce wiatrowej). Na realizację tych projektów podmiot pozyskał 460 mln zł finansowania, z czego 40 proc., czyli 184 mln zł dostarczy BNP Paribas.

Pod koniec ubiegłego roku bank informował z kolei, że wartość udzielonego przez niego finansowania na różnego rodzaju projekty ekologiczne przekroczyła już 1,5 mld zł. Aż dwie trzecie z tej kwoty to finansowanie z trzech ostatnich lat, co świadczy o przyspieszaniu zazieleniania biznesu. Trudno się temu dziwić - Łukasz Pobudejski, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas, stwierdził wprost, że zielone inwestycje są nie tylko etyczne, ale też opłacalne.
Źródło: green-news.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE