ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Zanieczyszczone powietrze szkodliwie wpływa na sprawność umysłową seniorów
02.04.2021r. 19:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze we wczesnym dzieciństwie może mieć negatywny wpływ na sprawność umysłową 60 lat później - informuje "Journal of Alzheimer's Disease".

Badacze z Uniwersytetu Edynburskiego przeprowadzali testy zdolności poznawczych u ponad 500 seniorów w wieku około 70 lat, a następnie kolejno w wieku 76 i 79 lat. Te same testy uczestnicy przeszli wcześniej w dzieciństwie (w wieku 11 lat).

Stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania uczestników w pierwszych latach życia określano korzystając z modelu EMEP4UK, który pozwala określić historyczne stężenie pyłu zawieszonego PM2.5 na danym obszarze.

Po wzięciu pod uwagę czynników związanych ze stylem życia, takich jak palenie papierosów czy status społeczno-ekonomiczny, badacze stwierdzili, że u osób wdychających w dzieciństwie powietrze gorszej jakości nastąpiło silniejsze pogorszenie funkcji poznawczych w późniejszym wieku.

"To pierwszy krok do zrozumienia szkodliwego wpływu zanieczyszczeń powietrza na mózg. Dalsze badania mogą pomóc opracować strategie zmniejszające ryzyko demencji u przyszłych pokoleń" - komentuje dr Tom Russ, autor analizy.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

CIRE poleca

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 03.04.2021r. 10:43
Ja co prawda jestem zagorzałym zwolennikiem walki z niską emisją, ale argumenty medyczne na niskim, mało... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 08-04-2021r. 11:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE