Toyota wyprodukuje kluczowe komponenty dla pojazdów wodorowych w Chinach
06.04.2021r. 11:30
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Japoński dziennik ekonomiczny Nikkei Asia informuje, że Toyota Motor planuje uruchomienie produkcji kluczowych komponentów dla pojazdów FCV, czyli napędzanych ogniwami paliwowymi (wodorowymi) w Chinach. Produkcja tych komponentów ruszy już w przyszłym roku. W ten sposób po raz pierwszy w historii produkcja tego typu podzespołów opuści granice Japonii.
Toyota Motor zdecydowała się na ten ruch w odpowiedzi na prośbę Pekinu, aby Toyota produkowała kluczowe komponenty dla FCV w Chinach w zamian za wsparcie projektów związanych z taką produkcją przez władze centralne.
Chiny zamierzają do roku 2035 wprowadzić na drogi aż 1 milion pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi w ramach "agresywnej" kampanii promującej czyste pojazdy.
Decyzja zarządu Toyoty została potwierdzona przez Minggao Ouyang, profesora Uniwersytetu Tsinghua. Ouyang jest ekspertem w dziedzinie nowych pojazdów New Energy Vehicles (NEV) i jest zaangażowany w formułowanie polityki NEV rządu w Pekinie. Powiedział on Nikkei, że Toyota współpracuje z firmą powiązaną z Tsinghua w celu zbudowania zakładu produkcyjnego dla systemów napędowych samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi. Toyota odmówiła komentarza dziennikarzom Nikkei.
Komponenty produkowane w Chinach będą wykorzystywane w autobusach i innych pojazdach użytkowych. Toyota i firma z Uniwersytetu Tsinghua ustalają szczegóły partnerstwa, takie jak specyfikacja systemu i zakres lokalnej produkcji. W 2020 roku doszło do powołania spółki joint venture pomiędzy Toyotą, Tsinghua i chińskim państwowym producentem samochodów, której celem było uruchomienie produkcji pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi. Obecnie kluczowe komponenty ogniw paliwowych są produkowane w Japonii i wysyłane do Chin w celu montażu. Toyota planuje przestawić dostawy z Japonii na produkcję lokalną w Chinach.
Nowy zakład produkcyjny ma zostać otwarty między 2022 a 2023 rokiem. Wartość inwestycji może wynieść setki milionów dolarów.
Inicjatywa Toyoty pojawia się w momencie, gdy Pekin rozpoczął proces wyboru miast, w których będą montowane samochody FCV. Podobnie, Toyota musi wybrać miasta, w których chce założyć zakłady produkcyjne. Wybrane miasta mogą otrzymać od rządu chińskiego do 1,7 mld juanów (260 mln dolarów) w ramach zachęt. Aby móc skorzystać z zachęt, miasto musi rozwinąć łańcuch dostaw dla produkcji FCV, w tym dla stosów ogniw paliwowych.
Zgodnie z pekińską strategią ekologicznych samochodów, FCV jest pozycjonowany jako pojazd następnej generacji obok EV. Chiny są kluczowym rynkiem dla Toyoty, która jest drugim po Volkswagenie graczem w tym kraju. Chiński rząd naciska na producentów samochodów, aby wprowadzali (wprowadzali, a nie "oddawali") nowe technologie w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Toyota planuje rozszerzyć swoją działalność w Chinach, koncentrując się na sektorze nowych energii.
Skumulowana sprzedaż pojazdów FCV Toyoty (głównie Toyota Mirai I generacji) od połowy 2014 roku do września 2020 roku wyniosła około 11 000 sztuk. Z tej liczby 3 600 sztuk zostało sprzedanych w Japonii, a 6 500 w Stanach Zjednoczonych. Chiny chcą do 2035 roku mieć na drogach 1 milion pojazdów napędzanych wodorem. Biorąc pod uwagę te czynniki Toyota zdecydowała się na udostępnienie (sprzedaż i licencje) swoich patentów związanych z FCV kilku firmom chińskim w nadziei, że Chiny pozwolą na rzeczywiste urynkowienie technologii, która pomimo wielu entuzjastycznych reakcji na Zachodzie nie spowodowała wymiernego zaangażowania państw w rozwój motoryzacji wodorowej. W większości przypadków, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, wszelkie działania mające na celu rozwinięcie tej technologii i wprowadzenie jej na szeroką skalę zostały skutecznie zablokowane przez lobby naftowe. Chiny szukające sposobów uniezależnienia się od importowanych surowców energetycznych okazały się dla Toyoty jedynym partnerem, proponującym wsparcie organizacyjne, finansowe, a także udostępniającym rynek o gigantycznym potencjale.
Czytaj również: Poznaj lepiej nasz portal
Otwórz serwis tematyczny CIRE - ciekawe informacje- ELEKTROMOBILNOŚĆ - pojazdy z napędem elektrycznym
- ENERGETYKA JĄDROWA - zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii jądrowej
- CHINY i AZJA - energetyka w tamtej części świata
Leszek Ślazyk: politolog, publicysta, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, związany z organizacją produkcji w Chinach dla przedsiębiorstw z Polski i krajów Europy Środkowej. Propagator idei współpracy z Państwem Środka w obszarze nowych technologii, zwłaszcza cyfrowych. Twórca portalu chiny24.com. oraz podcastu "Chiny według Leszka Ślazyka".