ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Marzec 2021 r. z wyższym zużyciem i produkcją energii elektrycznej niż w lutym; import zdecydowanie mniejszy
08.04.2021r. 08:15

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
W marcu produkcja energii elektrycznej z krajowych źródeł nieznacznie wzrosła w porównaniu z lutym br. i 2020 r. Wśród elektrowni, jednocyfrowe procentowe spadki zanotowały elektrownie gazowe (o 6,4 proc.) i elektrownie szczytowo-pompowe (o 2,3 proc.). Liderem marca, podobnie jak miesiąc wcześniej, ze 116,5-procentowym przyrostem wolumenu produkcji, pozostaje fotowoltaika.

Jak wskazują dane publikowane przez ENTSO-E, w marcu br. krajowe zużycie energii elektrycznej było na poziomie 15,3 TWh, czyli o 5,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 8,0 proc. więcej niż w marcu ubiegłego roku. Produkcja, w tym okresie, wyniosła ok.13,2 TWh i była większa o 3,1 proc. niż w lutym br. i o 9,7 niż w marcu 2020 r.

Import energii elektrycznej wzrósł o 40 proc. w porównaniu do rekordowego wzrostu wolumenu z lutego br. i wyniósł w marcu ok. 1,1 TWh. W zestawieniu z marcem 2020 r. był to spadek o 5,2 proc.

(1100x494)

Elektrownie węglowe, zarówno na węglu kamiennym jak i brunatnym, zanotowały w marcu, w porównaniu do lutego br., niewielkie wzrosty, odpowiednio o 2,1 proc. i 0,4 proc. Wzrosty odnotowano również w stosunku do marca 2020 r., odpowiednio o 7 proc. i 24,4 proc. Elektrownie na węgiel kamienny zanotowały produkcję na poziomie ok. 6,9 TWh, a elektrownie na węgiel brunatny ponad. 3 TWh.

Źródła gazowe w marcu br. w dostarczaniu energii elektrycznej do systemu w ilości ponad 0,87 TWh, odnotowały spadki zarówno m/m i r/r odpowiednio o 6,4 proc. i 11,5 proc.

Elektrownie wiatrowe zanotowały w marcu niewielki wzrost produkcji w porównaniu do lutego br. na poziomie ok. 1,4 TWh (o 5,8 proc.), ale w stosunku do marca ubiegłego roku jest to spadek aż o 6,4 proc.

W marcu 2021 r., w stosunku do lutego br., poprawił się wynik dla produkcji energii elektrycznej w źródłach wykorzystujących biomasę o 5,8 proc. osiągając wolumen ok. 132 GWh. Jednak w stosunku do marca 2020 r. był to duży spadek o 37,9 proc.
Elektrownie wodne przy wielkości produkcji energii elektrycznej ok. 210 GWh zanotowały w marcu br. i wzrost w stosunku do lutego br. i marca 2020 r. odpowiednio o 31,3 proc. i 21,4 proc.

Zdecydowanym liderem wśród źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej w marcu 2021 r. jest fotowoltaika, która przy wytworzeniu ponad 302 GWh zanotowała wzrost w porównaniu z lutym br. aż o 116,5 proc.

(1100x486)

W strukturze produkcji, analizując udziały poszczególnych źródeł, na uwagę zasługuje bardzo znaczący wzrost fotowoltaiki (z 0,77 proc. w lutym do 2,30 proc. w marcu br.) i spadek udziału źródeł gazowych m/m z 8,15 proc. do 6,63 proc. W pozostałych nie zaszły istotne zmiany.

Udział produkcji własnej netto w łącznej strukturze produkcji zanotował kolejny spadek z 91,9 proc. w styczniu br. i ok. 87,8 proc. w lutym br. do ok. 86 proc. w marcu przy wzroście udziału importu z ok. 5,4 proc. w lutym do ok. 7,2 proc. w ubiegłym miesiącu.

(1200x521)

Zmiany w produkcji energii elektrycznej z gazu komentuje dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych

Pierwsze dni kwietnia nadal przynoszą wysoki poziomom niepewności, ponieważ reakcje rynków, rządów, pojedynczych inwestorów czy zwykłych obywateli na COVID-19 wciąż ewoluują. Zmniejszona aktywność gospodarcza związana z pandemią COVID-19 powoduje zmiany w popycie i podaży w ciągu ostatniego roku oraz będzie nadal wpływać na nasze zachowania w przyszłości.

Pełna treść komentarza

Zmiany w produkcji energii elektrycznej z OZE komentuje Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej

Dane ENTSO-E dotyczące produkcji energii w Polsce w marcu wskazują (analizy CIRE), że spadki zanotowały elektrownie gazowe (o ponad 6 proc.), a liderem z ponad 116-proc. przyrostem wolumenu produkcji, pozostała fotowoltaika. Spada udział produkcji własnej netto w łącznej strukturze produkcji, energii (ujemne saldo wymiany międzynarodowej w marcu było o 40 proc. większe niż w lutym). Trudno o jednoznaczne wnioski na podstawie danych jedynie z ostatniego miesiąca, ale z pewnością wzrosty udziałów energii z PV nie powinny przesłaniać szerszych problemów.

Pełna treść komentarza

Zmiany w produkcji energii elektrycznej w lutym br. komentuje Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie

Wydawało się już, że dzięki wprowadzeniu Rynku Mocy, rok 2021 będzie trochę łatwiejszy dla Wytwórców i poprawi możliwości przygotowania do transformacji struktury wytwarzania energii. Ale niestety regulacje trochę "mocniej nam powiały w oczy" niż się spodziewaliśmy mimo, że faktycznie wiatru było mniej dla źródeł OZE.

Pełna treść komentarza


Poznaj lepiej nasz portal
Otwórz serwis tematyczny CIRE - ciekawe informacje
  1. ELEKTROMOBILNOŚĆ - pojazdy z napędem elektrycznym
  2. ENERGETYKA JĄDROWA - zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii jądrowej
  3. CHINY i AZJA - energetyka w tamtej części świata
reklama@cire.pl - oferta dla firm zainteresowanych reklamą i obecnością w naszym portalu , CIRE.PL
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE