ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielka Brytania: System elektroenergetyczny był najbardziej ekologiczny w poniedziałek wielkanocny
08.04.2021r. 10:11

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
System elektroenergetyczny Wielkiej Brytanii zanotował w Wielkanoc najbardziej ekologiczny dzień, ponieważ słońce i wietrzna pogoda doprowadziły do gwałtownego wzrostu energii odnawialnej.

Elektrownie wytwarzające energię elektryczną w Anglii, Szkocji i Walii produkowały w poniedziałek tylko 39 g dwutlenku węgla na każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej, według operatora systemu elektroenergetycznego National Grid, co jest najniższą intensywnością emisji dwutlenku węgla odnotowaną od czasu rozpoczęcia zapisów National Grid w 1935 roku.

Nowe minimum pobiło poprzedni rekord sieci, wynoszący 46 g, 24 maja ubiegłego roku, podczas najbardziej ekologicznego w kraju miesiąca pod względem produkcji energii elektrycznej.

W poniedziałek wielkanocny turbiny wiatrowe i farmy słoneczne wytworzyły 60 proc. całej energii elektrycznej, ponieważ gospodarstwa domowe cieszyły się świątecznym obiadem. W tym samym czasie reaktory jądrowe w Wielkiej Brytanii zapewniały 16 proc. miksu energetycznego, co oznacza, że prawie 80 proc. sieci zasilane było ze źródeł niskoemisyjnych.

Niskoemisyjny wzrost mocy, w połączeniu z niższym niż przeciętne zapotrzebowaniem na energię elektryczną w dni wolne od pracy, utrzymał moc gazową w Wielkiej Brytanii na poziomie 10 proc. miksu elektroenergetycznego i spowodował, że "intensywność emisji" systemu elektroenergetycznego gwałtownie spadła.
Operator systemu elektroenergetycznego powiedział, że popyt na energię elektryczną pozostał o 5 proc. niższy niż zwykle w zeszłym miesiącu, pomimo stopniowego wznowienia gospodarki, z około 20 proc. poniżej normalnego poziomu w kwietniu ubiegłego roku.

Fintan Slye, dyrektor operatora systemu w National Grid, powiedział, że najnowszy rekord był kolejnym przykładem tego, jak brytyjski system energetyczny zmieniał się "w zadziwiającym tempie", gdy przemysł odchodzi od paliw kopalnych i zaczyna wykorzystywać odnawialne źródła energii.

W całym 2020 r. intensywność emisji dwutlenku węgla spadła do 181 g CO₂ / kWh, częściowo z powodu spadku zapotrzebowania na energię elektryczną podczas blokady koronawirusa. Jednak zgodnie z celami klimatycznymi Wielkiej Brytanii system elektroenergetyczny będzie musiał zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla do około 50 g CO2 / kWh w 2030 r., 10 g CO2 / kWh w 2035 r. i 2 g CO2 / kWh do 2050 r.

Czytaj również:
FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE