ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gotowość do budowy elektrowni jądrowej Hanhikivi głównym celem Fennovoimy na ten rok
08.04.2021r. 11:10

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Uzyskanie do końca 2021 roku koncesji na budowę elektrowni jądrowej Hanhikivi w regionie Pyhäjoki w Finlandii będzie wyzwaniem, ale "gotowość budowlana" pozostaje głównym celem na ten rok - powiedział Joachim Specht, dyrektor generalny Fennovoima.

"Mamy jasną wizję na przyszłość i kompleksowe plany dotyczące dalszego przebiegu projektu. Oprócz prac projektowych zwróciliśmy uwagę na budowę i eksploatację zakładu. Przygotowujemy się do naszej roli licencjobiorcy i rozwijamy nasze możliwości prowadzenia projektu i jego realizacji" - powiedział Specht w raporcie firmy na rok 2020.

Firma stwierdziła, że projekt Hanhikivi był dobrze realizowany w ciągu ostatnich kilku lat i do końca 2020 r. dokonała przeglądu prawie całego podstawowego projektu i układu zakładu, a także poczyniła znaczne postępy w przeglądach wstępnego raportu z analizy bezpieczeństwa.

Wraz z rosyjskim dostawcą technologii Raos Project, Fennovoima znalazła rozwiązania problemów, które jeszcze rok temu były otwarte, w tym tych związanych z obwodem pierwotnym, obudową bezpieczeństwa i organizacją głębokiej obrony.

"Na podstawie przeprowadzonych przez nas testów eksperymentalnych wierzymy również, że nowe pasywne systemy usuwania ciepła resztkowego w obudowie dobrze wykonają swoje zadanie" - powiedział Janne Liuko, dyrektor ds. operacyjnych Fennovoima.

"Nadal mamy wiele spraw do rozwiązania, ale ogólnie rzecz biorąc, podstawowy projekt elektrowni Hanhikivi posuwa się naprzód. Rozwiązania projektowe są teraz w większości jasne również w przypadku architektury automatyzacji, chociaż ostateczna zweryfikowana architektura nie została jeszcze zatwierdzona" - powiedział.

W nadchodzących miesiącach Fennovoima po raz pierwszy rozpocznie przegląd problemów na poziomie zakładu, takich jak operatywność, koszty operacyjne, integralność projektu i wykonalność wdrożenia.
Celem Fennovoimy jest uzyskanie licencji na budowę elektrowni w 2021 roku i rozpoczęcie jej komercyjnej eksploatacji w 2028 roku.
Przewidywana data uruchomienia elektrowni jest przesunięta o cztery lata niż zakładał pierwotny harmonogram i osiem lat późniejsza niż proponowany termin rozpoczęcia eksploatacji, od czasu, kiedy rząd Finlandii zatwierdził projekt w 2010 roku.

Elektrownia jądrowa Hanhkivi będzie wyposażona w ciśnieniowy reaktor wodny rosyjskiej konstrukcji WWER-1200 o mocy 1066 MWe. Zakładem referencyjnym jest jednostka Leningrad 2 w Sosnowym Borze w Rosji. Według strony internetowej Fennovoima, całkowity koszt inwestycji Hanhikivi wyniesie od 6,5 do 7 mld euro, co obejmuje początkowe koszty instalacji, finansowanie i zarządzanie odpadami. Szacunek ten pozostaje taki sam od wiosny 2014 roku, kiedy zapadła pierwotna decyzja inwestycyjna, stwierdza Fennovoima.

Obecnie Finlandia eksploatuje 4 jądrowe bloki energetyczne w dwóch elektrowniach: Loviisa (2xWWER-440) i Olkiluoto (2x AA-III, BWR-2500), o całkowitej mocy 2,794 GWe, które w 2019 r. wyprodukowały 22,915 TWh energii elektrycznej. W budowie znajduje się blok Olkiluoto-3, wyposażony w reaktor EPR o mocy 1600 MWe. Udział energii jądrowej w produkcji elektryczności w roku 2019 wyniósł 34,7%.

Źródło: NucNet

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 08.04.2021r. 11:33
Cytat: "od 6,5 do 7 mld euro, co obejmuje początkowe koszty instalacji, finansowanie i zarządzanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE