ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Eksperci o tym, jak będzie rozwijał się polski rynek fotowoltaiczny
11.04.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Czy czekają nas rewolucje związane ze zmianami w systemem opustów? Ewidentnie producenci fotowoltaiki oferują coraz lepsze warunki dotyczące bilansowania energii w sieci, niż te wskazane w ustawa o OZE. W jakim kierunku będzie rozwijał się polski rynek fotowoltaiczny? O to spytaliśmy ekspertów.

Zapytaliśmy ekspertów firm oferujących kompleksowe usługi i instalacje fotowoltaiczne, zarówno dla prosumentów, jak i przedsiębiorców oraz właścicieli gospodarstw rolnych w jakim kierunku będzie rozwijał się polski rynek fotwoltaiczny. Czy czekają nas w przyszłości rewolucyjne technologie i rozwiązania, które na zawsze odmienią rynek fotowoltaiczny w Polsce?

Czy czeka nas tylko rewolucja na rynku fotowoltaiki?
Jak podkreślają eksperci na rynku oferowanych jest coraz więcej usługi urządzeń OZE (fotowoltaika, kolektory słoneczne czy pompy ciepła), w coraz bardziej atrakcyjnych cenach. Polski rynek OZE przeżywa swoisty boom, szczególnie jeżeli chodzi o sektor instalacji fotowoltaicznych, ale także i powietrzne pompy ciepła cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
- Od rewolucji lepsza jest przewidywalna ewolucja. To dotyczy zarówno perspektywy prosumentów, jak i firm funkcjonujących na rynku odnawialnych źródeł energii - podkreśla Bartosz Bąbrych, prezes zarządu N Energia i dodaje: Liczba prosumentów dynamicznie przyrasta, jednak patrząc przez pryzmat stopnia nasycenia rynku i jego potencjału nadal jesteśmy na początku rewolucji. Z tego względu nie mierzymy się jeszcze z problemami dotyczącymi stanu sieci przesyłowych niskiego napięcia do których wpinane są wszystkie instalacje o mocy poniżej 50 kWp. Długofalowo nie ma jednak innej drogi niż bilansowanie produkcji i zużycia na poziomie poszczególnych gospodarstw oraz tworzenia zachęt do gromadzenia energii we własnym zakresie. Kompleksowość i niezależność będą więc kierunkami kształtującymi długofalowy rozwój rynku OZE w Polsce - dodaje ekspert.
Okazuje się, że także rynek powietrznych pomp ciepła bardzo dynamicznie się rozwija. Powietrzne pompy ciepła kuszą inwestorów coraz bardziej konkurencyjnymi cenami oraz możliwością współpracy z instalacją fotowoltaiczną.
- Pompy ciepła przestały być luksusem i dzięki dotacjom rządowym i samorządowym oraz polityce cenowej dystrybutorów do końca obecnej dekady mogą zapewniać komfort cieplny nawet w 2 mln gospodarstw domowych. Z założenia to produkt idealnie uzupełniający się z instalacją fotowoltaiczną i pozwalający efektywniej bilansować jej zdolności wytwórcze - dodaje Bartosz Bąbrych, prezes zarządu N Energia.

Czy dojdzie do zmiany w systemie opustów?
Obecnie posiadacze instalacji fotowoltaicznych do 10 kW dokonują rozliczenia energii pobranej do wprowadzonej w ilości 1 do 0,8. W przypadku instalacji powyżej 10 kW rozliczenie wynosi 1 do 0,7.
Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie ponoszą dodatkowych opłat zmiennych i dystrybucyjnych za wykorzystanie energii odebranej z sieci energetycznych.
Coraz częściej pojawiają się informacje, że zostanie wprowadzony nowy system opustów który będzie się opierać na rozliczeniu prosumentów 1:1, czyli przy oddaniu określonej ilości energii elektrycznej będziemy mogli ją odebrać w całości (1 do 1).
Jednak właściciele instalacji fotowoltaicznych w nowym systemie opustów musieliby ponieść opłaty dystrybucyjne od ilości energii sumarycznie zbilansowanej pobranej z sieci elektroenergetycznej.
- Z ciekawością przypatrujemy się nowym inicjatywom wprowadzanym przez wąskie grono graczy na rynku. Rozwiązania takie jak bilansowanie 1:1 nie będą, jeszcze przez długi czas, ofertą dla masowego klienta. Ograniczenia na poziomie liczby klientów oraz czasu obowiązywania promocji - prosument podpisuje umowę na 2 lata - na tę chwilę nie mogą stanowić przeciwwagi dla systemu opustów. Warto pamiętać, że bilansowanie na obowiązujących zasadach, tj. w modelu 80% i 70%, jest dostępne przez 15 lat, a system opustów ma być utrzymany do 30 czerwca 2039 roku. Taka perspektywa czasowa daje minimum przewidywalności, tak istotnej przy inwestycjach prowadzonych przez klientów indywidualnych jak i biznesowych - rozwiewa wątpliwości Bartosz Bąbrych, prezes zarządu N Energia.
Z kolei, jak zauważa Bartosz Majewski, członek zarządu ds. operacyjnych Edison Energia, system opustów, czyli net metering został wprowadzony w Polsce w 2016 roku i pozwolił na skrócenie okresu zwrotu inwestycji z kilkunastu do poniżej 10 lat. Dzieje się tak, ponieważ aż 80-90% energii z instalacji fotowoltaicznej jest produkowanej w okresach, gdy nie jesteśmy w stanie jej w całości skonsumować, będąc np. w pracy.
- Net metering ma znacznie większe znaczenie dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce niż ulga termomodernizacyjna czy program Mój Prąd. Dlatego każda zmiana w tym systemie powinna być starannie przemyślana. Przykładowo, niewłaściwie przygotowane ograniczenie net meteringu i dodanie wsparcia dla magazynów energii może się okazać ryzykowne, gdyż gospodarstwa domowe wyposażone we własne magazyny energii mogą radykalnie zmniejszyć korzystanie z sieci dystrybucyjnej, a to z kolei zmniejszyłoby przychody OSD - podsumowuje Bartosz Majewski, członek zarządu ds. operacyjnych Edison Energia.

Magazyny energii kolejnym hitem czy "kitem" programu Mój Prąd?
W płomiennych zapowiedziach kolejnej edycji programu Mój Prąd, pojawiają się informacje o tym że NFOŚiGW chce zachęcać i premiować tych inwestorów, którzy oprócz inwestycji w fotowoltaikę skuszą się na własne prywatne magazyny energii, tak aby uniezależnić się jeszcze bardziej od systemu opustów.
Czy nowa edycja programu Mój Prąd, która ruszy od 1 lipca 2021 r. spowoduje boom inwestycyjny nie tylko na fotowoltaikę, ale też i na prywatne magazyny energii?
- Prognozujemy, że magazyny energii przez kolejne 3-5 lat pozostaną niszowym produktem, ale szybkie tempo spadku cen na tym rynku oraz rosnąca oferta, w tym rozwiązań bazujących na repurposingu, czyli wykorzystaniu sprawnych modułów pochodzących z rodzącego się rynku wtórnego używanych aut elektrycznych, przyczynią się do budowania niezależności na poziomie gospodarstw domowych i małych wspólnot. Warto pomyśleć o tym już dziś odpowiednio szacując wielkość instalacji oraz dobierając jej komponenty - podsumowuje Bartosz Bąbrych, prezes zarządu N Energia.

Źródło: farmer.pl

FOTOWOLTAIKA i ZIELONA ENERGIA - kto inwestuje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE