ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rybnik przygotowuje dotacje z RPO do ekoinwestycji mieszkańców
08.04.2021r. 17:07

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Regulamin przyznawania dotacji do wymian źródeł ciepła przez mieszkańców Rybnika, którzy planują inwestycje w 2022 r. lub do maja 2023 r. - przyjęli w czwartek rybniccy radni. Odległy termin wynika z zapowiedzi przyznania przez urząd marszałkowski unijnego dofinansowania do projektu w grudniu br.

W czwartek po południu rada miasta Rybnika przyjęła uchwałą regulamin udzielania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych poddanych częściowej termomodernizacji. Regulamin dotyczy projektu "Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Rybnika", przewidzianego do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Projekt przygotowano w procedurze pozakonkursowej, z wykorzystaniem narzędzia Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT - odpowiednik Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, jakie w województwie śląskim wykorzystywane są w centralnej części regionu), w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków.

Zgodnie z informacjami rybnickich samorządowców, ich projekt dotacji RIT do wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych przewidziany był pierwotnie do realizacji w 2019 r., co pozwoliłoby mu się wpisać w terminy wynikające z uchwały antysmogowej województwa śląskiego. Dotąd jednak koordynujący RPO zarząd województwa śląskiego nie zdecydował o rozstrzygnięciu w tym zakresie.

Przed czwartkową sesją prezydent Rybnika Piotr Kuczera zastrzegł, że dotacje z tego projektu będą udzielane wyłącznie w przypadku pozyskania przez miasto środków RIT. "Jestem przekonany, że te pieniądze przydadzą się tym, których nie stać na wymianę starych kopciuchów. Osobiście żałuję tylko jednego, że takie środki pojawiły się tak późno, kiedy właściwie kopciuchy powinny być wymienione do końca tego roku" - powiedział Kuczera.

Zgodnie z informacjami przekazanymi rybnickim samorządowcom przez urząd marszałkowski procedura rozstrzygnięcia naboru RIT, ujmującego ich projekt, nastąpi w grudniu br. Oznacza to, że umowy miasta z mieszkańcami będą mogły być podpisywane najwcześniej w I kw. 2022 r. W związku z tym dofinansowanie kierowane będzie do mieszkańców, którzy planują wymianę źródła ciepła w 2022 r., względnie do maja 2023 r.

Szacunkowa wartość projektu to 5,3 mln zł, z czego niecałe 4,5 mln zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków RPO, pozostałe 15 proc. wartości projektu (blisko 0,8 mln zł) zapewni miasto. Wysokość dotacji będzie mogła wynieść do 25 tys. zł na budynek, w zależności od instalowanego źródła ciepła. Budynki zgłaszane do dotacji muszą spełniać lub do 15 maja 2023 r. spełnić minimalny standard efektywności energetycznej (częściowa termomodernizacja).
Przyjęty w czwartek regulamin przewiduje możliwość przyznania dotacji właścicielom budynków jednorodzinnych w przypadku demontażu źródła ciepła na paliwo stałe, które nie spełnia wymogów niskoemisyjnych i jego zastąpieniu: podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania, pompą ciepła, kotłem gazowym kondensacyjnym, kotłem na pellet drzewny, ogrzewaniem elektrycznym lub innym odnawialnym źródłem energii. Dofinansowanie nie obejmuje wymiany źródła ciepła na źródła oparte o węgiel. Dotacja może objąć niezbędną modernizację systemu ogrzewania i/lub systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej, jeżeli następuje jednocześnie wymiana źródła ciepła.

Dotacje będą przyznawane w drodze otwartego naboru. W razie zainteresowania przekraczającego możliwości finansowe projektu, wybór wniosków zostanie dokonany w oparciu o kryterium punktowe dla deklarowanego źródła po wymianie, a w dalszej kolejności - w drodze losowania. Jeżeli względy proceduralne pozwolą, nabór wniosków powinni móc rozpocząć się jeszcze w kwietniu br.

Preferowane będą podłączenia do sieci ciepłowniczej. Dofinansowania na inne źródła ciepła będą możliwe wyłącznie, gdy podłączenie do sieci będzie niemożliwe pod względem technicznym do 15 maja 2023 r. lub gdy koszt przyłącza przekroczy 5 tys. zł. Osoby mieszkające w dzielnicach, w których istnieje sieć ciepłownicza, będą dostarczały informację o technicznej możliwości przyłączenia i koszcie tegoż.

Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową do końca 2021 r. w całym woj. śląskim należy zlikwidować niespełniające norm piece używane powyżej 10 lat. Według danych miasta różne kotły węglowe są źródłem ciepła w ok. 12 tys. tamtejszych domów jednorodzinnych. Od 2018 r. mieszkańcy Rybnika wymieniają średnio rocznie po ok. 1 tys. kotłów.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE