ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz-System planuje wykorzystać Jamał na potrzeby krajowej sieci przesyłu gazu
09.04.2021r. 11:54

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Operator przesyłowy gazu Gaz-System planuje od 2026 r. wykorzystywać polski odcinek gazociągu jamalskiego na potrzeby krajowej sieci przesyłowej. Założenie to znalazło się w projekcie nowego 10-letniego planu rozwoju systemu gazowego.

Jak poinformował w piątek Gaz-System, operator opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022-2031, a 31 marca przekazał ten projekt do Prezesa URE. W poniedziałek projekt zostanie opublikowany i poddany konsultacjom rynkowym.

Z informacji podanych przez Gaz-System wynika, że nowy KDPR zakłada, iż aktywne korzystanie z przepustowości gazociągu jamalskiego w okresie, kiedy w Polsce będzie już zbudowany zdywersyfikowany i konkurencyjny rynek gazu, pozwoli efektywnie rozprowadzić po krajowym systemie przesyłowym gaz, m.in. z tzw. Bramy Północnej - Baltic Pipe i terminala LNG w Świnoujściu.

W KDPR Gaz-System zakłada realizację 30 kluczowych inwestycji, wzrost długości sieci przesyłowej z 11 do ponad 13 tys. km, oraz ponad dwukrotny wzrost mocy tłoczni gazu w Polsce. W perspektywie 10-letniej operator spodziewa się nawet 50-proc. wzrostu popytu rynkowego na gaz, a zapotrzebowanie na gaz w dobie szczytowej może okresowo rosnąć nawet o ponad 100 proc. wobec dotychczas notowanych rekordów zapotrzebowania z lat 2019-2021.
Tak duże wzrosty wynikają z procesu transformacji, który jest coraz mocniej widoczny w sektorze energetycznym i ciepłownictwie - wskazuje Gaz-System. Jak podkreślił prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, nowy KDPR, w krótszej perspektywie czasowej wskazuje, jako kluczowe dokończenie wszystkich strategicznych projektów dywersyfikacyjnych zakładających budowę nowych lub rozbudowę punktów wejścia gazu do Polski.

"W perspektywie dłuższej operator będzie koncentrował się na realizacji szeregu inwestycji, które mają charakter komplementarny w stosunku do realizowanych obecnie projektów strategicznych. Priorytetem w tym okresie jest wzmocnienie krajowego system przesyłowego w ten sposób, aby móc efektywnie rozprowadzać po Polsce gaz pozyskany z nowych źródeł i obsługiwać nowych klientów, którzy podlegają procesowi transformacji energetycznej" - zaznaczył Stępień.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Rt 09.04.2021r. 12:04
SUPER!!! Brawo za pomysł. A Polska sobie będzie kupować rosyjski gaz od Niemców, którzy sobie go zaimportuje od Rosji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 11-04-2021r. 18:32 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE