ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Małopolskie/ Województwo pomoże samorządom we wprowadzaniu lokalnych przepisów antysmogowych
09.04.2021r. 14:49

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Małopolskie gminy, które chcą wprowadzić na swoich terenach lokalne przepisy antysmogowe będą mogły skorzystać z jednolitej procedury wypracowanej wspólnie z zarządem województwa. Uzyskają także preferencje w dostępie do środków unijnych.

W piątek wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz spotkał się z przedstawicielami samorządów, które przyjęły już rezolucje skierowane do marszałka województwa małopolskiego, dotyczące wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla na terenie całej gminy. Są to gminy Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Rabka-Zdrój oraz miasta Tarnów i Oświęcim.

Zgodnie z prawem taka przyjęta rezolucja jest prośbą skierowaną do marszałka Małopolski, aby zarząd województwa przedstawił sejmikowi projekt uchwały w sprawie zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla.

Wicemarszałek Urynowicz poinformował po spotkaniu, że najważniejszym celem lokalnych uchwał antysmogowych będzie zakaz używania węgla od początku 2030 roku. Zadeklarował również, że aktywne w tej kwestii samorządy dostają wszelką możliwą pomoc merytoryczną ze strony zarządu województwa.

"Wspólnie wypracowane procedury zaowocują wolnymi od wad dokumentami i ścieżką ich legislacji. Mam nadzieję, że będą z nich korzystać kolejne małopolskie gminy" - ocenił.

Dodał, że gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Głównym zadaniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowita eliminacja urządzeń grzewczych wykorzystujących węgiel od 1 stycznia 2030 r. oraz pozostawienie w użytku tylko tych pieców na biomasę, które spełniają co najmniej wymagania tzw. ekoprojektu.

Uchwały takie będą przyjmowane przez sejmik województwa na wniosek gmin i po podjęciu przez radę gminy odpowiedniej rezolucji lub uchwały kierunkowej.
Jak zapowiedział Urynowicz, zgodnie z planami zarządu województwa w lecie tego roku w jednym terminie będą procedowane przez sejmik województwa wszystkie projekty uchwał antysmogowych dla gmin, które się o to zwróciły.

Zastrzegł, że aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców: przede wszystkim aktywność ekodoradców, funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego Czyste Powietrze oraz programy osłonowe dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.

Lokalne uchwały antysmogowe - wskazał wicemarszałek - poza całkowitą eliminacją urządzeń grzewczych na węgiel zapewniają spójność z wojewódzką.

Województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.

Z kolei pierwszym miastem w Małopolsce, w którym nie można używać paliw stałych do ogrzewania jest stolica regionu, Kraków - uchwałę w tej sprawie przyjął sejmik województwa małopolskiego w połowie stycznia 2016 r. Na jej mocy w Krakowie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE