ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: Ostrołęka C to pomnik zmieniającej się polityki klimatycznej UE
10.04.2021r. 10:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Blok Ostrołęka C to jest raczej pomnik zmieniającej się bardzo szybko i w sposób niemożliwy do przewidzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej - ocenił w sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W sobotę w internetowej części wywiadu w radiu RMF FM wicepremier Sasin pytany był, czy ktoś poniesie polityczną odpowiedzialność za rozbiórkę bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka C.

"Przede wszystkim Ostrołęka C nie jest burzona. Jest rzeczywiście jeden z elementów (rozbierany) - mianowicie takie pylony, które miały służyć takiemu podtrzymywaniu bloków węglowych. Ale wszystkie inne inwestycje wykonane zostaną użyte przy budowie elektrowni gazowej, która powstanie w tym miejscu" - zapowiedział Sasin.

"To jest raczej pomnik zmieniającej się bardzo szybko i w sposób niemożliwy do przewidzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej, bo w momencie kiedy ta inwestycja była planowana, kiedy zaczęła się jej budowa wydawało się, że elektrownia węglowa taka może powstać i może pracować" - podkreślił minister.

Jak zauważył, w międzyczasie w Komisji Europejskiej "zwyciężyły prądy takie, które mówiły o bardzo szybkim odchodzeniu od węgla". "W konsekwencji nie było możliwości jej finansowania - zauważył szef MAP.

W tym tygodniu prezes NIK Marian Banaś mówił o kontroli dotyczącej elektrowni w Ostrołęce. "Wyłożono 1 mld 300 mln zł i nagle została zamknięta. Tak być nie może" - ocenił. "Wszystko wskazuje na to, że będziemy jednak zmuszeni złożyć zawiadomienie do prokuratury" - powiedział. Jak dodał, ustalenia będą po zakończeniu kontroli, która jest już w końcowej fazie.

Sasin proszony o odniesienie się do zapowiedzi raportu NIK powiedział: "Raport będzie, ale jeszcze go nie ma. W związku z czym, dopóki nie ma tego raportu, trudno przewidywać jak on będzie wyglądał."
Dopytywany, kto powinien ponieść odpowiedzialność za ten projekt Sasin podkreślił, że inwestycja ta była rozpędzona, ale nie było na nią środków, była jednak niezbędna. "Stąd decyzja o konwersji tego projektu na projekt gazowy. To nie obciąża również tych, którzy podejmowali decyzje o budowaniu elektrowni węglowej, bo podejmowali ją w zupełnie innych okolicznościach, których naprawdę nie dało się przewidzieć" - zaznaczył wicepremier.

Prace nad projektem nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka Energa zaczęły się w 2009 r. We wrześniu 2012 r. spółka je wstrzymała, nie mogąc pozyskać finansowania z rynku. Energa uznała, że dopiero udział partnera strategicznego umożliwi budowę.

Jesienią 2016 r. połowę udziałów w projekcie kupiła Enea. Wiosną 2018 r. konsorcjum GE Power i Alstom wygrało przetarg na budowę 1000 MW bloku na węgiel kamienny za nieco ponad 6 mld zł. Polecenie rozpoczęcia prac budowlanych wydano z końcem 2018 r., jednak wiosną 2020 r. budowę zawieszono.

W maju 2020 r. Energa i Enea poinformowały o utworzenie przez spółkę celową odpisu aktualizującego wartość inwestycji w Ostrołęce na 1 mld zł. W marcu 2021 r. ruszyła rozbiórka wybudowanych elementów. Nowy właściciel Energi wraz z PGNiG zamierzają w Ostrołęce zbudować nowy blok na gaz.

Czytaj również:
Poznaj lepiej nasz portal
Otwórz serwis tematyczny CIRE - ciekawe informacje
  1. ELEKTROMOBILNOŚĆ - pojazdy z napędem elektrycznym
  2. ENERGETYKA JĄDROWA - zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii jądrowej
  3. CHINY i AZJA - energetyka w tamtej części świata

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

KOMENTARZE ( 12 )


Autor: przesada 10.04.2021r. 15:23
"w sposób niemożliwy do przewidzenia" - buhahah ; jeżeli ktoś nie ogarnia współczesności to nie potrafi... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 10.04.2021r. 17:29
To pomnik niekompetencji i głupoty polityków. Pomnik, za który co poniektórzy powinni siedzieć i tyle w tej sprawie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojtek 10.04.2021r. 18:44
To przede wszystkim pomnik niekompetencji i głupoty polityków. A to co mówi Sasin, delikatnie mówiąc, w niektórych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: all 11.04.2021r. 09:14
zdobyli glosy a teraz wszystko na unie i Tuska ,zreszta jak z górnikami
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 11.04.2021r. 11:54
Tym czy się kończy, gdy ludzie bez kompetencji zabierają się za rządzenie energetyką.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 12-04-2021r. 00:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ojciec Dyrektor 12.04.2021r. 09:16
Pomnikowi czas nadać imię. Chyba najodpowiedniejsze będzie imię Krzysztofa Tchórzewskiego ojca nowoczesnej,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 20 12.04.2021r. 14:36
Nie wiem co p. Sasin chciał nam przekazać. Że wszystkiemu winna UE, czy raczej nie kompetencja rządzących. Chyba to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Szym 15.04.2021r. 14:40
Zdanie z wywiadu "To jest raczej pomnik zmieniającej się bardzo szybko i w sposób niemożliwy do przewidzenia... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 15-04-2021r. 19:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: yasec 19.04.2021r. 07:48
Faktycznie - Niemcy, Wielka Brytania, Francja... "nagle" zmieniły zdanie na temat węgla :)))))
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE