ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iran: przyczyną awarii w zakładach wzbogacania uranu w Natanz nie był sabotaż
11.04.2021r. 09:11

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Przyczyną ubiegłorocznej awarii w podziemnych zakładach wzbogacania uranu w Natanz nie był sabotaż, ale przerwa w dostawie energii elektrycznej - podała w niedzielę irańska telewizja informacyjna Press TV, powołując się na rzecznika irańskiej delegacji w MAEA.

Do pożaru w podziemnych zakładach wzbogacania uranu w Natanz doszło w sierpniu ubiegłego roku. Awaria nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar, ani większych zniszczeń - pisze Reuters.

Irańskie władze oskarżyły wówczas "kraje o trzecie" o podjęcie próby sabotażu prac prowadzących do zainstalowania w Natanz dodatkowych, zaawansowanych technologicznie wirówek gazowych IR-2M. Dochodzenie przeprowadzone w tej sprawie wykazało jednak, że bezpośrednią przyczyna pożaru była nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Agencje przypominają w tym kontekście, że w sobotę miała miejsce ceremonia uruchomienia dodatkowych wirówek w Natanz, w której uczestniczył prezydent Iranu Hasan Rowhani.

"Zainstalowano dwie dodatkowe kaskady 174 wirówek IR-2M w Zakładach Wzbogacania Paliwa (jądrowego) w Natanz (FEP), żeby wzbogacać uran (...) do poziomu 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235. Tym samym łączna liczba kaskad wirówek IR-2M planowanych, instalowanych lub działających w FEP wzrośnie do sześciu" - podała agencja Reutera powołując się na Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
Krok ten potwierdza, że Teheran odstąpił ostatecznie od stosowania się do warunków porozumienia nuklearnego z 2015 r., które w 2018 r. denonsował prezydent USA Donald Trump. Władze w Teheranie zapowiedziały też w ubiegłym tygodniu, że choć Iran będzie nadal utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) to jednak możliwości kontrolowania irańskiej infrastruktury jądrowej zostaną ograniczone.

Stronami umowy nuklearnej z Iranem w 2015 r. były USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska. Irańskie władze uważają, że pozostali sygnatariusze umowy nie uczynili nic, by uchronić Iran przed sankcjami, jakie na Iran ponownie nałożyły USA.

Obecny gospodarz Białego Domu prezydent Joe Biden chce powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 r. i w tej sprawie toczą się już konsultacje zespołów technicznych. Teheran warunkuje jednak swój udział w dalszych rozmowach zniesieniem wszystkich sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Biały Dom uważa natomiast, że pierwszym krokiem powinien być powrót Iranu do skrupulatnego wypełniania warunków porozumienia.

Branża PALIWA w portalu CIRE
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE